Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Вийшла книжка про ідеолога УПА

Автор:

|

Листопад 13, 2019

|

Рубрика:

Вийшла книжка про ідеолога УПА
Брати Капранови репрезентують свій твір «Паперові солдати»

Українські видавці та письменники брати Капранови написали історичний роман «Паперові солдати» — про художника Ніла Хасевича й американця українського походження Білла Титлу, мультиплікатора студії Волта Діснея. «Коли хочеться послати всіх під три чорти, плюнути та залишити українців насолоджуватися власним вибором, згадуємо Ніла Хасевича. Він був головним художником Української повстанської армії (УПА). З 1943-го по 1952 рік воював у підпіллі. Не мав ноги, ходив на саморобному протезі, — розповідає Дмитро Капранов.
Він писав цей історичний роман разом із братом Віталієм. Наші герої зустрічаються 1929-го у Варшавській академії мистецтв. А далі їхні шляхи розходяться. Хасевич відмовляється їхати в Америку, повертається до України, — продовжує Дмитро. — Був одним із найкращих студентів. Виставки робіт Хасевича відбуваються у США. Там видають його альбоми. Художника запрошують в Америку працювати, але він уже був членом Організації українських націоналістів. Розумів, що його місце тут. Вибирає вмерти за Україну. Ми подумали, а ким би став Ніл Хасевич, якби поїхав у Штати. І знайшли відповідь — це художник студії Діснея».
Білл Титла народився в штаті Нью-Йорк. Його батьки походили зі с. Підгайці на Тернопільщині. Назвали сина Володимиром. Він розмовляв українською, ходив до нашої церкви, співав народні пісні. Як художник увів у зображення тривимірність, за що отримав прізвисько «Мікеланджело від анімації». Створив героїв діснеївської класики — «Білосніжка», «Піноккіо». Із свого сина Петрика змалював Дамбо — слоненя, яке вміло літати за допомогою вух.
«Титла малював Америку майбутнього. Хасевич — Україну. Якою вона має бути. Ніл недооцінений. Це феномен людей, котрі свідомо відмовилися від еміґрації, реалізації. Наприклад, Тарас Шевченко міг поїхати в Італію. Микола Лисенко — в Австрію. Зараз почали вишукувати тих, хто поїхав із України і десь там досягнув успіху. Тому в нас Лисенко в загоні, а ми шукаємо українське коріння в Петра Чайковського, в якого його майже не було. Це тому, що українцям катастрофічно не вистачає самоповаги. Наше покоління виховане в комплексі меншовартості перед Москвою. Сьогодні комплексуємо перед європейцями, американцями. Забуваємо, що українці зробили багато. І підняття саме таких героїв, як Хасевич, постатей світового значення, як Титла, повинно примусити поважати себе і свою націю, — зазначає Віталій. — Суть нашої книжки — усвідомлення, що Україна свою незалежність не отримала, а здобула. Ціною багатьох людських жертв».
«Паперові солдати» писали за матеріалами слідчих справ, допитів родичів, колег героїв. Ще одна лінія твору — це феномен людських можливостей. У 16 років Ніл Хасевич потрапляє під потяг. Втрачає ногу, не може працювати, від нього йде дівчина. Отримує компенсацію від залізниці та витрачає ці кошти на освіту. Але на завершення навчання грошей бракує. З дипломом учителя Хасевич повертається додому на Волинь, викладає малювання. Під час Другої світової керував друкарнею повстанців. Працював художником і редактором сатиричних журналів УПА «Український перець» і «Хрін». Оформляв летючки, листівки, підпільні видання, випустив альбом карикатур. Розробляв також проекти прапорів, печаток і бланків. Загинув 1952-го в бою з військами МДБ на Рівненщині.
Український культурний фонд викупив 1 тис. примірників «Паперових солдатів». Через громадські організації роздаватимуть серед неповносправних.

Мирослава Соколова, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply