Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

«Українці, як воли, але надзвичайно талановиті»

Автор:

|

Лютий 03, 2021

|

Рубрика:

«Українці, як воли, але надзвичайно талановиті»
Микола Самокиш. Молодята

45 картин українських митців кінця ХІХ-го — початку ХХ ст. представили на виставці «Помічник, супутник, друг» у Національному художньому музеї в Києві. «Спершу хотіли розважити глядача. Показати зображення собак і котів. Виявилося, що ця тема 150 років тому була непопулярна, — розповідає Леся Толстова, кураторка виставки. — Довелося доповнювати іншими тваринами. Зазвичай художники вводили їх до пейзажів або побутових картин. Кожна мала особливе значення».
Воли й корови стали символом важкої праці, терпіння на шляху до успіху та добробуту. Сергій Васильківський створив полотно «Чумацький ромоданівський шлях» для Полтавського земського будинку. На початку ХХ ст. чумацтво з волами й возами відходить у минуле. Художник розуміє — як і козаччина, воно важливе для національної свідомості українців. Віл — тварина сумирна, повільна, працьовита, але надзвичайно сильна та може бути небезпечною. Нагадував українського селянина під гнітом, готового повстати.
Художника Миколу Самокиша називали «поетом коней». Деякі його етюди виставлені вперше. Кінь втілював стрімкий рух, бажання змін і прогресу. Степи з отарами бачимо в роботах Володимира Орловського. У пізній його творчості вівці допомагають показати самотність людини наодинці з природою. Гуси в мистецтві пов’язані з переживаннями, коханням. Типовою є картина Миколи Пимоненка «Гуси, додому!». Жінка жене птахів до подвір’я. Це наче ілюстрація до народної пісні «Гиля, гиля, сірі гуси».
Собаки зустрічаються в пейзажах ХІХ ст. — пасуть отари овець, допомагають мисливцям на полюванні. На пізніших роботах бачимо близькість людини та тварини, прив’язаність до господаря. Як повноправні герої художніх творів собаки та коти з’являються лише наприкінці ХІХ ст., коли художники звертають увагу на психологію міського жителя.
Валер’ян Яблочкін малював лише котів. Приїхав із Санкт-Петербурга до Києва у 1870-х. Жив на дачі в Миколи Мурашка, з купою домашніх улюбленців господаря. Тож мав великий вибір пухнастих натурників. Виставка «Помічник, супутник, друг» триватиме в Національному художньому музеї України до 28 березня.
Раніше «Міст» опублікував матеріал до 50-річчя відходу у вічність Івана Самокишина.

Марина Непийвода, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply