Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Українські діячі культури звернулися до Зеленського

Автор:

|

Квітень 19, 2021

|

Рубрика:

Українські діячі культури звернулися до Зеленського
Володимир Зеленський

Українські культурні діячі написали президентові України відкритого листа, в якому висловили свою стурбованість долею культурних інституцій в державі. Серед тих, хто підписав листа: правозахисник Мирослав Маринович, письменники Андрій Курков, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Ірена Карпа, Оксана Забужко, режисер Олег Сенцов, художник Олександр Ройтбурд, колишня заступниця міністра культури Ірина Подоляк, голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія, Українська гільдія режисерів та інші.
У листі до Зеленського вони висловили стурбованість долею українських культурних інституцій нового покоління, що постали або вийшли на новий рівень завдяки Революції гідності: Український культурний фонд (УКФ), Український інститут, «Довженко-центр», Український інститут книги, Державна аґенції України з питань кіно (Держкіно), «Мистецький арсенал». Як вказують ініціатори звернення, ці інституції є успішними провідниками державної культурної політики навіть у надскладні часи війни та пандемії.
Вони вимагають негайної реакції керівників держави та солідарного захисту і контролю з боку всіх, кому не байдужа Україна, в т. ч. міжнародної спільноти. «Ми обурені згортанням підтримки та наступом на деякі з культурних інституцій у вигляді прямого та непрямого тиску, обмеження фінансування, повернення практики ручного управління і «телефонного права», залякування перевірками та перспективами рейдерського захоплення. Ми обурені перетворенням конкурсів на заміщення посад керівників на імітацію прямих, чесних і відкритих виборів, де мав би перемогти найдостойніший, а «перемагає» попередньо узгоджений. Ми знаємо, що може трапитися далі, а це — нехтування європейськими цінностями, саботаж реформ, замикання України в «пострадянському» просторі», — йдеться у листі.
Таку небезпеку автори документа побачили, передовсім, під час конкурсу на посаду голови Держкіно торік і цьогоріч — під час проведеного з порушеннями конкурсу на визначення складу Ради з державної підтримки кінематографії, сформованої з учасників телеринку, наближених до влади. Крім цього, упродовж 2020 року також чинили тиск на «Довженко-центр», що заледве не призвело до колапсу інституції. А тепер під загрозою якщо не знищення, то перетворення на порожній фасад опинився УКФ.
«Ми стаємо в обороні цих культурних інституцій та цінностей нової України та вимагаємо негайно припинити тиск і нападки, повернути фінансову підтримку їхньої діяльності, а також забезпечити прозорі та чесні конкурси на посади нових керівників. Такі інституції, збудовані за кілька років з нуля, необхідно захищати та берегти. Ми не дозволимо, щоб у середовищі культурної спільноти поширювалися апатія чи розчарування, зростав відтік культурних та інтелектуальних сил за межі України. Ми готові публічно відстоювати європейські цінності, як-от право на відкритість, демократичність, професійність і прозорість, які сповідуємо разом із новими пост-майданними культурними інституціями», — зазначають автори документа.
Вибори керівника УКФ нещодавно стали резонансною історією, коли Спілка концертної індустрії України, яка з’явилася лише у лютому ц. р., звинуватила УКФ, отже, й його керівницю Юлію Федів, у порушеннях при видачі ґрантів. Суть звинувачень — ґрантову підтримку отримували фізичні особи, які не мали потрібних класифікацій видів економічної діяльності. Тимчасовим виконавчим директором УКФ Міністерство культури України призначило Ірину Осадчу. До цього вона працювала заступницею виконавчого директора з питань організаційного розвитку.
В Івана Козленка, генерального директора «Довженко-центру», закінчується контракт, а паспорт бюджетної програми на 2021 рік, за якою здійснюється державна підтримка центру, досі не затвердили. 2020-го «Довженко-центр» уже опинявся під загрозою припинення існування. Тоді проєкт паспорту бюджетної програми також не затвердили вчасно. Центр не отримав державного фінансування, тому не міг сплачувати податки та виконувати свої зобов’язання перед партнерами, працівниками та зберігати фонд у належному стані.
Працівники «Довженко-центру» вважають, що інституція опинилася під загрозою руйнації та просять продовжити контракт із чинним генеральним директором або призначити його виконувачем обов’язків до кінця 2021 року.
Як повідомляв «Міст», «Довженко-Центр» уже не закривають.

Андрій Стець, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply