Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 6, 2022

У Львові відкрився найкращий щорічний книжковий ярмарок України

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

У Львові відкрився найкращий щорічний книжковий ярмарок України

Місто Лева знову опинилося в епіцентр сучасного українського літературного процесу та книжкового бізнесу. У ньому відкрився ювілейний ХХ Міжнародний книжковий форум видавців. Тепер столиця Галичини з повним правом може претендувати на звання «Місто літератури ЮНЕСКО».

«Почесний гість» — Польща
11 вересня у Львівській обласній філармонії відбулося врочисте відкриття ювілейного «Форуму видавців». Серед високоповажних гостей були міністр культури й національної спадщини Республіки Польща Богдан Здроєвскі, очільники міста Львова й області, у тому числі губернатор Віктор Шемчук і мер Андрій Садовий. Сенсацією вечора став виступ джаз-зірки світового рівня Аґи Зар’ян.
Як зазначають організатори, у програмі заходу заплановано 700 заходів і 250 автограф-сесій. У ювілейному Форумі видавців беруть участь 711 учасників, зокрема 420 гостей, 362 автори, 220 видавців, 41 книготорговець, 20 громадських організацій, 10 бібліотек, 200 акредитованих журналістів зі 100 українських і іноземних медіа. На книжкове свято до Львова прибули представники з 20 країн світу: Польщі, Росії, Німеччини, Чехії, США, Канади, Білорусі, Великої Британії, Франції, Данії, Латвії, Литви, Колумбії, Румунії, Сербії, Словаччини, Швеції, Швейцарії, Каталонії та Нової Зеландії.
Крім того, на ярмарку був уперше встановлений статус «Країна — почесний гість». Його отримала Польща, запропонувавши програму зі 49 заходів. У складі польської делегації — 48 авторів. Зірковим гостем форуму видавців став всесвітньо визнаний філософ і культуролог Зигмунт Бауман.
На форумі очікують і делегацію з Нью-Йорка: Вірляну Ткач із театральним проектом «Яра-арт-груп». Буде представлено «Того самого Джона Сміта» — виставу за мотивами власної книжки капітана Сміта, яку він видав у Лондоні 1630 року. Творча група зосередилася на уривках, у яких ідеться про ранні подорожі капітана Сміта Східною Європою, про його перебування в рабстві в Туреччині, мандрівку через Чорне море та втечу на Захід через Дике поле. Роль капітана виконає американський актор українського походження Юліан Китастий, а ролі всіх його коханих жінок — одна артистка — С’юзан Ґванґ, яка також представить власні іронічні пісні.
12 вересня, у перший день роботи форуму, відбудеться врочиста церемонія вручення книжкової премії «Найкраща книга форуму-2013». Цьогоріч на неї претендує 80 видавництв і 340 книжок. 20 лауреатів конкурсу отримають відзнаки та грошові премії. Преміальний фонд — 50 тис. грн. Також буде вручено традиційні нагороди від Віктора Шемчука, Андрія Садового й інших партнерів цього свята книги.

Численні фестивалі — добра традиція
У межах форуму пройде Львівський міжнародний літературний фестиваль — найбільший у Центрально-східній Європі. Про це свідчать такі цифри: 362 автори з України та 22 країн світу й 310 подій у програмі. Фестиваль проводиться щороку починаючи з 1997-го, з 2001-го — зі залученням іноземних учасників, а з 2006-го — як повноформатний Міжнародний літературний фестиваль у рамках Форуму видавців у Львові. Це – найбільший і єдиний міжнародний літературний фестиваль в Україні, один із найбільших і найвідоміших в Центральній і Східній Європі. Цікаво, що одна з акцій фестивалю розпочалася ще 9 вересня в Чернівцях: «Поетичний потяг» — спільний проект міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz і громадської організації «Форум видавців». Ще 9 вересня із Чернівців до Львова рушив потяг №136 із поетами зі 16 країн світу. Рівно о 15.51 у потязі розпочалися поетичні читання, які триватимуть упродовж усіх днів роботи форуму. Адже під час фестивалю «Ніч поезії та музики нон-стоп» збиратиме своїх шанувальників.
Серед заходів фестивалю – лекція Зиґмунта Баумана «Невелике доповнення до довгої соціальної історії часу»; круглий стіл «Польща й Україна в останньому десятилітті» за участю Павла Коваля, депутата Європарламенту; презентація книги Кшиштофа Зануссі «Час умирати», демонстрація фільмів. Сенсацією стане презентація книжки «Мрії та таємниці» Данути Валенси, дружини колишнього президента Польщі, засновника незалежного об’єднання профспілок «Солідарність» Леха Валенси. Ця автобіографічна книжка була надрукована 2011 року 300-тисячним накладом і одразу стала бестселером. Видання було відзначене премією «Супергарантія культурної події року», присудженою редакцією каналу Kultura Польського телебачення. 2012-го президент Польщі Броніслав Коморовський за видатні заслуги в справі демократичних змін у країні, досягнення в професійній та громадській діяльності нагородив Дануту Валенсу «Командорським хрестом» зі зіркою «Ордена відродження Польщі».
Ще одна незмінна складова львівського форуму — фестиваль «Трансліт» — наймасштабніший в Україні проект, спрямований на промоцію перекладацької діяльності. Основний його захід — публічна дискусія «Вулиця з двостороннім рухом: український переклад за 20 останніх років», що відбудеться в межах проекту Book Platform (за підтримки програми «Культура» Східного партнерства ЄС) за участю перекладачів, видавців, авторів, науковців і підсумує результати досліджень перекладів українською мовою, а також із української — іншими мовами.

Форум об’єднає професіоналів
Для видавців передбачене проведення Видавничого бізнес-форуму. Спеціальний гість Едвард Навотка, засновник і головний редактор порталу publishingperspectives.com, якого називають «видавцем ВВС», виступить із лекціями «Чи справді Америка проти світу: правда про Amazon, Apple, Microsoft & Google» і «Книговидання в еру глобалізації: чудово, хвилююче, що далі?», а також подискутує з українськими видавцями про авторське право, електронні книги й підручники. Оскільки портал publishingperspectives.com є найпопулярнішим фаховим ресурсом для видавців усього світу, це породжує сподівання, що незабаром про Форум видавців у Львові й українські книжки дізнаються у багатьох інших країнах.
Є ще одна сенсаційна новина, яку підхопили українські медіа: на форумі відбудеться презентація книги екс-судді Ігоря Зварича, більше відомого широкому загалу як «суддя-колядник». Засуджений за мільйонний хабар колишній суддя Апеляційного адміністративного суду Львова, який відбуває покарання в Менській колонії, видав свою першу книгу. «На форумі видавців буде представлена перша книга його трилогії – «Суддя-комуніст», — розповів Ігор Степурін, директор видавництва «Самміт-книга», яке видало цю книжку. За його словами, презентацію художньо-документального твору проведе син п. Зварича Віктор. Наприкінці вересня ц. р. книжка надійде в продаж за ціною близько 70 грн.
Президент форуму пані Олександра Коваль висловила здивування щодо такого резонансу книги, однак наголосила: «Моя позиція як організатора «Форуму видавців» у Львові залишається незмінною: свобода слова є основою демократичного суспільства. Ми не застосовували й не застосовуватимемо надалі жодної цензури щодо публікацій учасників форуму, за винятком тих, видання та розповсюдження яких суперечить чинному законодавству України, а саме – порнографії та закликів до насильства. Я також сподіваюся, що видання книги особи, засудженої за корупцію, стане приводом до ширшої публічної дискусії про природу цього явища в Україні, дискусії, вкрай необхідної для його подолання».
Відбудеться, звісно, і традиційний Книжковий ярмарок. Свою продукцію на ньому представляє більш ніж 130 видавництв. На форумі, як завжди, можна буде не лише познайомитись із авторами та їхніми творами, а й придбати книжки за видавничими цінами — у Палаці мистецтв, на площі перед Палацом мистецтв і палацом Потоцьких, а також на проспекті Свободи. А ще в програмі — Бібліотечний форум, конкурс «Молода республіка поетів» і багато іншого.

Оксана Нагірна

До слова
Польська українська діаспора потребує українського слова, української книжки. Як повідомила українська служба Польського радіо, український відділ Публічної бібліотеки імені Зигмунта Яна Румля у Варшаві володіє найменшою збіркою книг, що складає усього 500 примірників. Польське радіо звернулося до видавництв, авторів українських книг, до всіх небайдужих людей із проханням допомогти поширити українське слово серед українців Польщі. Збір книжок відбуватиметься в рамках цьогорічного Форуму видавців.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply