Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

У Філадельфії вшанували пам’ять Едварда Козака

Автор:

|

Жовтень 25, 2012

|

Рубрика:

У Філадельфії вшанували пам’ять Едварда Козака

Цього року відзначаємо два ювілеї відомого карикатуриста, гумориста, художника, редактора й видавця Едварда Козака — 110-ліття від дня народження та 20-ту річницю його смерті. Із цієї нагоди 18 вересня в рамках серії викладів «Річниці та ювілеї в житті українців» Осередок праці НТШ у Філадельфії й Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» організували пропам’ятний вечір, присвячений мистцеві. Доповідь «Я на сторожі коло їх поставлю слово»: до 110-річчя від дня народження та 20-річчя від дня смерті Едварда Козака», яку супроводжував перегляд прозірок, виголосила д-р Ірина Іванкович. Вечір відкрив голова Осередку праці НТШ у Філадельфії Олександр Лужницький, який наголосив на тому, що цьогорічний семестр викладів є ювілейним, 35-м. Започатковані восени 1977 року проф. Леонідом Рудницьким, вони охоплюють широкий спектр проблематики — історичної, культурної, релігійної й освітньої. Відтак, д-р Лужницький запросив до слова І. Іванкович.

Як зазначила доповідач, Едвард Козак, який творив під псевдонімами Едвард Козак, Еко, Мамай, Майк Чічка, Чап-Чалапча в умовах полікультурних середовищ Львова, Кракова, Берліна, Нью-Йорка, мав німецьке та польське походження, однак змалку відчував приналежність до українства. Навчався в Стрийській гімназії, а згодом — у Львівській художній школі Олекси Новаківського та мистецьких школах Відня й Любліна. Був пластуном, а згодом записався до Української Галицької армії. Саме тому через усю його творчість червоною ниткою пролягла тема січового стрілецтва. Його багатогранна діяльність пов’язана з львівськими журналами «Зиз» (1926-1933) і «Комар», театром-ревю «Веселий Львів» (1942-1944), краківськими журналами «Юні друзі» та «Дорога». Уже на еміґрації, у Мюнхені, 1948 року заснував чи не найпопулярніший український гумористичний журнал «Лис Микита», який продовжував видавати до 1991-го в США. За «Лисом Микитою» можна скласти собі чітке уявлення про світові події кінця 1940-х — 1980-х, про життя нашої діаспори й підрадянської України. 1951-го року п. Козак переїхав до США (м. Детройт, штат Мічиган), де працював у церковному мистецтві, ілюстрував казки для телебачення, оформляв книжки та часописи. Едвард Козак малював і писав на тему січового стрілецтва, Гуцульщини, українського села, його захопленням були трагіко-гумористичні зображення сталінських злочинів, творчої ситуації українця на еміграції. Тут, у Детройті, він видав дві збірки гумору «Гриць Зозуля» (1973) і «На хлопський розум Гриця Зозулі» (1982). Помер Едвард Козак 22 вересня 1992 року в м. Воррені (США).
Відтак, доповідач зосередила свою увагу на образі Гриця Зозулі, який — за бажанням ЕКО — став літописцем українського життя в діаспорі, бачно відстежуючи та коментуючи всі його прояви на різних щаблях: політичному, громадському, церковному, побутовому. Використавши цитати із численних гуморесок, п. Іванкович проаналізувала соціолінгвістичні та психологічні проблеми, із якими зіштовхуються всі еміґрації: асиміляція, комплекс меншовартості, мовна інтерференція, втрата рідної мови тощо. Як зазначила доповідач, Едварда Козака вважали «вершком гумориста, який не дозволяє нам відійти від нас самих». На завершення вечора присутні поділилися своїми спогадами та враженнями від творчості неперевершеного Едварда Козака.
Прес-служба товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply