Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Твори українки Кларисе Ліспектор вивчають у школах Бразилії

Автор:

|

Січень 05, 2017

|

Рубрика:

Твори українки Кларисе Ліспектор вивчають у школах Бразилії

Кларисе Ліспектор

На Вінниччині, над рікою Савранкою, у селі Чечельник народилася дівчинка. Назвали її єврейським ім’ям Хайя. Невдовзі батьки — Пінкус Ліспектор і Маня Крінгольд-Ліспектор — з двомісячною Хайєю та двома старшими доньками Елізою та Танею, рятуючись від погромів, еміґрують до Бразилії.
Родина оселилася в місті Рисіфи у Південно-Східній Бразилії, яке називають бразилійською Венецією. Тут дівчинка іде до школи, і саме ученицею починає писати. Щоправда, місцева газета відмовляється друкувати її оповідання — у них немає особливих подій, а лише суцільні емоції. Такий стиль буде притаманний і майбутнім відомим творам письменниці Кларисе Ліспектор.
Родина розраховувала на якесь полегшення у Бразилії, на простіше життя, однак доля еміґранта завжди непроста. Помирає мама, і Кларисе доводиться давати приватні уроки португальської мови. Добре, що, маючи лінгвістичні здібності, дівчина відразу вивчила мову.
А писала Кларисе з дев’яти років, і саме ця діяльність зробила її знаменитою. Та під час зустрічей із нею людей передусім приваблювала зовнішність та манера поведінки Ліспектор. Її часто порівнювали з Марлен Дітрих, але письменниці це не подобалося, бо вона ненавиділа світське життя, увесь його блиск і гламур.
1935 року родина Ліспекторів переселяється у Ріо-де-Жанейро. Перший роман Кларисе «Близько дикого серця» має у своїй основі той перший досвід викладання і взаємин з учнями. 1945-го цей роман отримав відзнаку фундації «Грасса Араня», яку заснувала Бразилійська літературна академія.
1939 року Кларисе вступає до Національного факультету права у столиці Бразилії. Вона рано починає свою кар’єру. 1940-го Ліспектор уже працює на посаді редактора Національної інформаційної агенції у Ріо. Того ж року помирає її батько. А 1942-го Кларисе стає редактором газети «А Нойче» у Ріо. Там вона публікує кілька своїх оповідань.
Робота журналіста і редактора забирає у молодої жінки майже весь вільний час. А наступного року вона виходить заміж за свого шкільного друга Маврі Гужел Валенти. Чоловік письменниці був дипломатом, тож родина багато подорожує світом.
Важко сказати, чи була вона задоволеною подружнім життям, бо писала: «Що більше на мені прикрас, то менш я щаслива». Вочевидь, таке публічне життя не дуже пасувало до її дещо замкнутого характеру. Мала також клопіт і з дітьми — у пари народилося двоє синів, один із них страждав на рідкісну форму шизофренії. 1959 року подружжя розлучається, і Кларисе знову доводиться братись за журналістику та редагування, щоб мати можливість утримувати себе. А ще вона повертається до милої її серцю Бразилії й далі багато пише, працює
колумністом, літературним критиком, дедалі більше уваги приділяючи дитячим книжкам.
1977-го, за день до свого 57-ліття, Кларисе Ліспектор померла від раку. «Вона з’явилася з одного дива і відійшла до царства іншого», — написав про її смерть інший відомий португальський поет Карлос Драммонд де Андраде. Минуло вже чимало років від її смерті, однак її творчість надзвичайно популярна у Бразилії, її вивчають у школах, а її життя і далі обговорюють, вигадуючи нові легенди.
2009-го вийшла біографія Кларисе Ліспектор, яку написав американський журналіст Бенжамен Мозер. «Ця біографія гідна свого великого героя. Одна з найбільш таємничих письменниць ХХ ст. показана нам у всьому багатстві її мерехтливих кольорів», — написав про цю книгу турецький письменник Орхан Памук, нобелівський лауреат. Торік її твори переклали українською. Зокрема, вийшла книга Ліспектор «Час зірки».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply