Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Твори Тараса Шевченка у філателії

Автор:

|

Березень 07, 2021

|

Рубрика:

Твори Тараса Шевченка у філателії
«Катерина» і «Циганка-ворожка»

Цю розповідь варто почати з автопортретів мистця, вміщених на марках і конвертах. Першим був автопортрет 1840 року, зображений на марках СРСР 1939-го, 1961-го і 1964-го, та конверті СРСР 1964 року. У своїх спогадах художник Ф. Пономарьов писав: «Я в Академії мистецтв мав майстерню. Ця майстерня являла собою одну кімнату з антресолями. На цих антресолях мій бідолашний Тарас перебував під час тяжкої своєї хвороби. Саме тоді він намалював олійними фарбами автопортрет».
1939-го в СРСР до 125-річчя поета випустили серію з трьох марок, на яких дві відтворюють його образ. На одній — автопортрет, на іншій — твір Іллі Рєпіна, намальований 1888-го для світлиці на Чернечій горі. Цей портрет повторили на марках 1957-го і 1964 року.
Автопортрет 1843-го, створений в Яготині та подарований письменниці Варварі Репніній, якій поет присвятив поему «Тризна», є на блоку марок України. 1847 року мистець намалював автопортрет в Орську. На кашкеті є позначення: 3. Р. — третя рота 5-го лінійного батальйону, у складі якої Шевченко служив шеренговим в Орській фортеці. Автопортрет вміщений на блоці марок України.
Автопортрет у шапці та кожусі створений не пізніше 4 грудня 1860-го за світлиною Генриха Деньєра. Сучасники поета вважали його найвдалішим і найбільш схожим із усіх прижиттєвих зображень Шевченка, і він здобув найбільшу популярність — є на багатьох марках і конвертах, зокрема, на марці УНР 1918 року.
1923-го уряд УРСР замовив у Німеччині серію з чотирьох марок на поштово-благодійні цілі. Частина коштів від продажу мала піти на ліквідацію наслідків голоду в Україні. Марки в кількості 1 млн примірників відправили з Берліна до Харкова і з 25 червня до 11 серпня 1923 року їх продавали у дев’яти містах України. На одній із марок Шевченко зображений у шапці та кожусі. Видатний художник Іван Крамськой 1871-го створив портрет поета після його смерті за світлиною Генриха Деньєра (1859), який широко використовували у філателії.
А тепер перейдімо до картин і малюнків: «Казашка Катя». Новопетровське укріплення. 1856 рік. Насправді це була сестра няньки старшої доньки коменданта Ускова Катя Каракоз. В портреті використані мотиви релігійного звичаю казахів. Картину відтворено на марці України 2011-го.
Широко відома у світі картина «Катерина» (1842). Про її сюжет Шевченко писав у листі до Г. Тарновського від 25 січня 1843 року: «Ще ось що, намалював я се літо дві картини і сховав, думав, що ви приїдете, бо картини, бачте, наші, то я їх кацапам і не показував. Але Скобелев таки пронишпорив і одну вимантачив, а друга ще в мене, а щоб і ця не помандрувала за яким-небудь москалем (бо це, бачте, моя Катерина), то я думаю послать її до вас, а що вона буде коштувать, то це вже ваше діло, хоч кусок сала, то й це добре на чужині. Я намалював Катерину в той час, як вона попрощалася з своїм москаликом і вертається в село, у царині під куренем дідусь сидить, ложечки собі струже й сумно дивиться на Катерину, а вона сердешна тіль не плаче та підіймає передню червону запащину, бо вже, знаєте, трошки теє… а москаль дере собі за своїми, тілько курява ляга — собачка ще поганенька доганя його та нібито гавкає. По однім боці могила, на могилі вітряк, а там уже степ тілько мріє. Отака моя картина». Цю картину показано на марці України.
Картину «Одаліска» (1840) вперше репродукували під назвою «Сама собі господиня в хаті» 1925 року. Офорт «Вірсавія» (1860) виконали за фотографією з твору К. Брюллова, подарованою Шевченкові власником картини московським колекціонером К. Солдатьонковим у Москві 1859-го. Обидва твори є на марках України 2021 року.
Малюнок «Циганка-ворожка» (1841) є авторською копією або варіантом картини, за яку 26 вересня 1841-го Шевченка нагородили срібною медаллю. Іноді акварель хибно ототожнювали з картиною, хоча за акварельні твори учнів Академії медалями не нагороджували.
«Дари в Чигрині 1649 року». Є пояснювальний текст Шевченка: «Із Царяграда, із Варшави і Москви прибували посли з великими дарами єднать Богдана і народ український, уже вольний і сильний. Султан, окреме великого скарбу, прислав Богданові червоний оксамитовий жупан на горностаєвій хутрі, кшталт княжої порфири, булаву і шаблю, одначе рада (опріче славного лицаря Богуна) присудила єднать царя московського». Шевченко цей же офорт називав «Дари Богданові і українському народові».
Картина «Селянська родина» (1843) відтворює побутову сценку біля сільської хати в Україні. На марках України є портрети Василя Кочубея, Іллі Лизогуба й Єлизавети Кейкуатової.
Тепер про видання творів Шевченка. Перша книга поезій Шевченка була надрукована 1840-го під назвою «Кобзар». Вона містила вісім творів. Повернувшись зі заслання, Шевченко намагався 1858 року опублікувати збірку своїх поезій під назвою «Поезія Т. Шевченка. Том первий», проти чого категорично заперечила царська цензура. Водночас назва «Кобзар», як уже допущена цензурою давніше, заперечень не викликала. В результаті нову, значно розширену збірку поезій надрукували 1860-го також під назвою «Кобзар». Вона стала підсумковим прижиттєвим виданням поезій Шевченка і заклала видавничу традицію — об’єднувати всю поетичну спадщину Шевченка під назвою «Кобзар».

Лев Хмельковський

До слова
«Укрпошта» перенесла дату введення в обіг серії поштових марок «Збройні сили України. Сухопутні війська» з 23 лютого на 14 березня ц. р. В установі пояснили, що спершу вибрали дату 23 лютого як «інформаційний привід для залучення уваги до марок, й як ознаку того, що ця сторінка історії давно в минулому, і нам в сучасній Україні є що протиставити аґресору». «Жодним чином не з метою вшанувати день Радянської армії, а навпаки — української. Однак таку ініціативу українці сприйняли неоднозначно. Ми усвідомлюємо чутливість теми і дослухаємося думки людей, тому приймаємо позицію Генерального штабу ЗСУ перенести дату спецпогашення поштових марок на 14 березня — День українського добровольця, — йдеться в повідомленні. — «Укрпошта» вже випустила марку «Орден Героїв небесної сотні» і ми сподіваємося, що справжні патріоти України приділять таку ж увагу цьому випуску, як і випуску, присвяченому Збройним силам України».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply