Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Трилогія про життя султани-українки Хатідже Турхан

Автор:

|

Червень 12, 2019

|

Рубрика:

Трилогія про життя султани-українки Хатідже Турхан
Олександра Шутко

Трилогію про султану-українку «Хатідже Турхан» нещодавно презентували у Києві. Її написала Олександра Шутко, кандидат мистецтвознавства та журналістка. «Я — не з тих письменників, котрі пишуть швиденько романи про велику кількість історичних постатей, тому що про свій персонаж маю дослідити багато історичних джерел, написаних різними мовами», — зазначила вона.
Трилогія вийшла друком у тернопільському видавництві «Навчальна книга-Богдан». За словами авторки, над цим твором вона працювала п’ять років. «В історичному романі важливі усі деталі не лише життя героїні, а й побуту. Якщо про Роксолану українці знають чимало цікавих фактів, то про її наступницю Хатідже Турхан їм практично нічого не відомо», — пояснила вона.
Для створення біографії султани-українки Хатідже Турхан (Надія з Поділля), котра стала матір’ю Мехмеда ІV, письменниці довелося вивчити велику кількість джерел: історичну літературу, архівні матеріали (рапорти та щоденники польських, німецьких, московських послів у Стамбулі ХVII ст.), а також розвідки сучасних українських і зарубіжних істориків.
Перший том її роману присвячений періоду потрапляння героїні до султанського гарему та боротьбі за виживання у ньому поруч із владною свекрухою — валіде Кьосем. У другому томі висвітлені роки фактичного реґентування Хатідже Турхан, котра стала валіде неповнолітнього сина-султана Мехмеда ІV. Третій том оповідає про 20 останніх років життя цієї султани, котра заступалася за українське козацтво.
Цікавим фактом є те, що гетьман Петро Дорошенко не лише отримав протекторат її сина, Мехмеда IV, а й об’єднав із ним свої сили задля походу на Кам’янець і Хотин у 1672-1673 рр. Його наступником став гетьман Юрій Хмельницький. Османи панували на Поділлі й після смерті Хатідже Турхан, аж до 1699 року. Останні роки її життя минули у протистоянні з невісткою, хасекі Гюльнуш, від якої захищала пасинків Сулеймана й Ахмеда, котрі були першими у черзі спадкоємців османського трону.
Валіде Турхан також відома як велика добродійка. Після зведення грандіозної Нової мечеті у Стамбулі вона опікувалася долею паломників до Мекки і Медини та спорудила мечеть на честь рідного брата Юсуфа в місцевості, де Босфор впадає у Чорне море. Також валіде Турхан збудувала собі найбільшу гробницю у столиці Османської імперії, до якої тепер приходять вшанувати її пам’ять.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply