Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Театральні лелеки повернулися в Україну

Автор:

|

Листопад 10, 2011

|

Рубрика:

Театральні лелеки повернулися в Україну

У Чикаґо з надзвичайним успіхом пройшла вистава «Солодка Даруся» в постановці Івано-Франківського музично-драматичного театру імені І. Франка за однойменним романом Марії Матіос. Молодий режисер Ростислав Держипільський віддав своєму творінню серце і душу. Бездоганне виконання акторами своїх ролей зробило спектакль незабутньою подією. Присутність у залі автора знаменитого роману була для театральної трупи справжнім оберегом, а для глядача — світлом правди з української землі. Ще до початку вистави в Українському культурному осередку відбулася зустріч із Марією Матіос і її чоловіком Сергієм Литвином.

По закінченні вистави в залі дуже довго не вщухали аплодисменти. Українська діаспора Чикаґо стоячи вітала театральних лелек із рідної землі. Режисер і авторка роману вийшли на сцену, аби подякувати глядачеві й усім, хто був причетний до театрального дійства. Актори виступали не в театрі, а в аудиторії школи Ф. Шопена, і тому такою важливою була допомога добрих людей, у першу чергу — організаторів гастрольного туру. У Чикаґо ними були Богдан Бухвак, президент найвідомішої американсько-української посилкової фірми «Міст- Карпати», і Марія Іванець, менеджер підприємства.

До Америки Івано-Франківський музично-драматичний театр імені І. Франка запросила все­світньо знана корпорація «Міст» із Канади. Її президент Ростислав Кісіль — людина, не байдужа до духовних надбань українського народу. У наймогутнішому посилковому бізнесі, який він представляє, є безліч важливих питань для вирішення, отож пан Кісіль не затримується довго в одній державі й часто буває в Україні. Найвідоміші українські артисти є його добрими приятелями. В Україні корпорація «Міст» спонсорує чимало культурних заходів, а пан Ростислав є великим меценатом. З його особистої ініціативи та за сприяння корпорації впродовж її 20-річної діяльності Канаду й Америку вже відвідували співачки Оксана Білозір і Руслана Лижичко, гурти «Соколи», «Світозари», «Океан Ельзи». А приліт до Америки українського театру став справжньою сенсацією. Багато років тому за океаном побував лише Львівський музично-драматичний театр імені Марії Заньковецької на запрошення, знову ж таки, корпорації «Міст». У діаспорі ж українці — спраглі театрального дійства, як свіжоспеченої хлібини.

Велику відповідальність за артистів у цьогорічному гастрольному турі взяли на свої плечі брати Юрій і Орест Кусі. Їхня фаховість у менеджменті не була показовою, тож ніхто й не здогадувався про недоспані ними ночі. Юрій Кусь — працівник корпорації «Міст», а Орест — найкращий концертний продюсер в Україні. У цій нелегкій справі братня єдність допомогла їм подолати перешкоди й об’єднати людей для вирішення загальноукраїнської справи. Гастролі театру відбулися в Нью-Йорку, Нью-Джерзі, Філадельфії, Клівленді та Чикаґо.

Українська громада Чикаґо з нетерпінням чекала на зустріч із артистами з України, і тому у фірмі «Міст-Карпати» гуло, як у бджолиному вулику. Телефони не змовкали від напливу клієнтів, блискавично розкуповувалися квитки. Вражало те, що люди самі зголошувались і щиро хотіли надати допомогу: запрошували артистів у свої домівки переночувати, пропонували різноманітні послуги та власний дорогоцінний вільний час, якого в Америці так мало. Як бачимо, і між хмарочосами ми не зачерствіли й не втратили чуття Єдиної Родини.

Першим, хто запропонував свої послуги, був Микола Кочерга. У Чикаґо він є головою Фонду Симона Петлюри, до того ж знайомий із родиною Марії Матіос, тому з великою приємністю став для неї «провідником».

Вищезгадана зустріч громади в Українському культурному осередку з поетом, прозаїком, публіцистом Марією Матіос подарувала всім нагоду ближче познайомитися й із Сергієм Литвином. Для декого справжньою несподіванкою виявилося те, що пан Сергій — не лише чоловік Марії Матіос, а й надзвичайно талановитий письменник, доктор історичних наук, полковник Українського морського флоту та редактор журналу «Воєнна історія». Громаді Чикаґо пан Литвин репрезентував свою книгу «Суд історії» про Симона Петлюру.

Якщо в прозорих очах Марії Матіос можна було побачити дно глибокої криниці, то Сергій Литвин, як кажуть у народі, вбрав сорочку «наруби». І разом вони своєю мудрістю, щирим словом і скромністю випромінювали таке тепло, що присутні слухали їх, затамувавши подих, наче музику й пісню буковинських гір. Марія Матіос зовсім не вважає себе літературною зіркою, але водночас вона з такою гордістю розповідала про своїх талановитих земляків, що народилися на Буковині, про рідне село Розтоки, про родину та своє дитинство…

Гість з Австралії Юрій Ткач привіз до Чикаґо книги Марії Матіос, перекладені ним англійською мовою. Авторка та перекладач познайомилися особисто лише в Америці, а до цього вони тільки листувалися. Упродовж багатьох років пан Юрій займається перекладами сучасних українських книг англійською, його мрією є те, щоби хтось із українців отримав Нобелівську премію в галузі літератури. Коли на зустрічі з громадою пані Матіос щиро дякувала Юрієві Ткачу за співпрацю, то пожартувала, що перекладати її твори — важче, як землю орати.

Вдячність, як вишиваний рушник, як хліб і сіль, постійно була присутня серед усіх учасників театрального свята, люди раділи та дякували одне одному. По-особливому, із глибини українського серця, фірма «Міст-Карпати», її організатори щиро дякують за допомогу Марії та Володимиру Рибакам, їхньому синові Святославу, родині Тетяни Шумило та їхній доні Наталії, Галині Угрин і її родині, Наталії та Богдану Бойчукам, Марії та Петру Іванець, Лілії Когутяк і її сім’ї, родинам Наталії Крайківської та Наталії Марчак. Вони своєю гостинністю просто вразили «театральних лелек». Приємні спогади в усіх залишаться ще надовго, а, окрім них, є й чудові світлини. Тут пригадалася притча про те, як колись замість традиційного вітання спершу називали адресу своєї домівки, що означало: двері для гостей — завжди відчинені.

Президент фірми «Міст-Карпати» особисто вдячний організаційній групі, що була за лаштунками сцени й працювала, не шкодуючи своїх сил: рідній сестрі Марії Іванець, звукорежисерові Олександру Хрипливому, фотографу Юрію Селюченку, синові Григорію Бухваку, працівнику фірми Ростиславу Парипі та чарівній і надійній Олені Тхорик.

Переїзд артистів із Чикаґо до Нью-Йорка на завершення гастрольного туру був виснажливим, у дорозі вони мали потребу десь заночувати. І ось тут усім уже забракло слів, коли Христя й Андрій Петриківи запропонували власним коштом оплатити проживання в готелі всіх учасників туру. А їх, докупи взятих, було майже 20 осіб.

У день від’їзду всі зібралися в посилковій фірмі «Міст-Карпати». Артисти мали змогу побачити, як працюють в американсько-українській фірмі, як відбувається відправлення посилок до України й інших держав, як здійснюються перекази грошей. Робота тут не припинялася ні на мить. В офісі одночасно пригощали смачною кавою й займалися завантаженням посилок. В очах бриніли сльози, серця були переповнені хвилюванням, і попри те, що всі мали вже «дорожній» настрій, дуже хотілося зупинити годинник. Було важко прощатися з новими друзями, бо за такий короткий час усі зрозуміли, що, хоча мачуха-доля розкидала нас по різних континентах, ми — одне українське дерево з глибоким корінням і розлогим гіллям, одна велика родина.

Театральні лелеки вже повернулися додому, а українську громаду Чикаґо сколихнула нова звістка, надзвичайно приємна новина про те, що найкраща естрадна птаха Руслана Лижичко знову прилітає до Америки на старий Новий рік. Таку несподіванку, різдвяний подарунок українській спільноті знову зробила фірма «Міст-Карпати».

Усе буде не так, як у тій пісні: «Нам доля не дозволила в єдиній родині, жити в щасті і добрі, шептати разом на Різдво молитву» — Руслана розвеселить наші серця, об’єднає нас в одній родині. Разом із нею ми заколядуємо так, що нас почують в Україні. Вона — найкраща донька українського народу, пісенне сонце й вулкан, що розіллється по Чикаґо магмою найкращих почуттів. Фірма «Міст-Карпати» й уся вельмишановна родина Бухваків уже організовували в Чикаґо концерт Руслани на початку 2006 року.

Українці діаспори! Нехай у вашій пам’яті ще дуже довго бринять спогади про дивовижну виставу «Солодка Даруся», але й не проґавте рідкісної нагоди побачити та почути нову програму найяскравішої пісенної зірки — Руслани. Її гаряче серце розтопить сніги — і посеред зими 2012 року розцвітуть підсніжники. У Чикаґо — і лише в Чикаґо! — 15 січня відбудеться незабутня Різдвяна казка, Різдвяний концерт народної артистки України Руслани Лижичко.

Фото Юрія Селюченка

 Світлана Остапчук

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply