Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Тарас Шевченко у філателії

Автор:

|

Березень 01, 2021

|

Рубрика:

Тарас Шевченко у філателії
Блок Пошти України 2014 року

Тижневик «Міст» закінчив публікувати нариси про українські міста на поштових марках і листівках. А тепер настала черга видатних особистостей.

Життя поета і художника
Тарас Шевченко прожив 47 років. Мало. Але ці літа, вщерть сповнені подій і подорожей, щедро відтворені у філателії. Мені випало щастя відвідати усі ці місця. У Новопетрівському укріпленні — Форті Шевченка — я побачив на крутій скелі, де мав гарнізонну варту Шевченко, невеликий пам’ятник і вирішив, що там увічнений Тарас. Коли ж видерся крутою стежкою на скелю, то побачив там погруддя всюдисущого більшовика Ульянова (Леніна). Але це укріплення є на марках з малюнками бранця-солдата. Також Україна 2010-го випустила блок про страждання в’язня-солдата.
В Астрахані вдалося знайти невеликий будинок, де Шевченко жив у вчителя Клопотовського, сфотографувати будинок Сапожникова. Постояв у Симбірську біля обеліска на честь Карамзіна. Ходив вулицями Нижнього Новгорода. На марках Росії є архітектурні пам’ятки цих міст, які бачив Шевченко. Звідси він вирушив до Москви.
У Санкт-Петребурзі я не раз бував на Шевченкових вечорах в Академії мистецтв, у його помешканні, на Смоленському цвинтарі, де була його перша могила, місце якої безнадійно загубилося, проте тамтешні українці встановили пам’ятний камінь біля цвинтарної церкви. Розшукав усі будинки, де проживав Кобзар. До 100-річчя смерти поета тодішній Ленінград також відгукнувся конвертом і спеціальним штемпелем. Так само відгукнулася й Москва на його 150-річчя.
Проте час повернутися до молодих років поета. На поштових марках і конвертах показані с. Моринці і с. Шевченкове (марка, на якій є також малюнок Шевченка «Батьківська хата», вийшла 1961-го і 1964 року, вдруге з наддруком), у Литві вийшла марка з університетом у Вільнюсі, де брав лекції малювання юний Тарас. Потім його шлях проліг до Санкт-Петербурґу, де він отримав волю завдяки Жуковському та Брюлову. Став вчитися в Академії мистецтв. На марках є академія, Брюлов і Жуковський, а також Куліш, Максимович, Венеціанов, Гребінка, з якими зустрічався талановитий мистець.
Подорож до України засвідчує марка з палацом Тарновських у Качанівці, штемпель і картки з Переяслава, де поет написав свій «Заповіт», конверти з будинком у Києві, де він жив у провулку на Козиному болоті (тепер тут є Будинок-музей). Блок України 2014-го увічнив мрію Тараса про одруження та власну хату в українському селі. Не сталося.
Марку на честь Олександра Пушкіна я долучаю до цього огляду, бо 1859 року в Лейпциґу вийшла спільна збірка «Новые стихотворения Пушкина и Шевченко». Твори Т. Шевченка «Кавказ», «Холодний яр», «Заповіт», «Розрита могила», «За думою дума роєм вилітає», «І мертвим, і живим» привіз туди П. Куліш. У Росії книжка була заборонена.
Поховали Шевченка на Чернечій горі біля Канева. На штемпелі 1996-го показали перший хрест на могилі. Опісля було багато марок і конвертів СРСР та України, на яких зображували сучасний пам’ятник на могилі поета, а також будівлю музею.
Раніше «Міст» розповідав про поштові марки України 2021 року.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply