Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Символ України за океаном

Автор:

|

Листопад 03, 2011

|

Рубрика:

Символ України  за океаном

Справжній талант матиме любов і визнання народу й без гучних звань. І чи не найяскравішим прикладом цього є Квітка Цісик, — відома американська співачка українського походження, чий голос і нині зачаровує мільйони шанувальників її таланту.

Донька українських еміґрантів Іванни та Володимира Цісиків опановувала музику змалечку, адже її батько — відомий скрипаль, викладач в Українському музичному інституті Америки, а старша сестра Марія, знана у світі піаністка, була директором консерваторії в Сан-Франциско, вела майстер-класи в «Карнеґі-гол». У шоу-бізнес дівчина потрапила ще студенткою й швидко зарекомендувала себе як досконала вокалістка в будь-якому музичному стилі. Обрала собі псевдо — Кейсі (KС — за першим літерами імені та прізвища). До роботи над своїми альбомами її запрошували світової слави поп- і рок-зірки. Панна Цісик допомагала Роберті Флек, Бобу Джеймсу, Девіду Санборну, Майклу Болтону, Карлі Саймон, Лінді Ронстад, Мікіо Масуо, а також Квінсі Джонсу — найпотужнішому аранжувальнику-продюсерові Америки, який відкрив феномен Майкла Джексона. Із ним Квітка співала в одному хорі. В історії американської легкої музики про неї написано: «Голос, що звучить найчастіше у світі». Спеціалісти підрахували, що співачку прослухали понад 22 млрд осіб — у кілька разів більше, ніж є населення на Земній кулі.

В Україні Квітка побувала лише раз, та й то майже крадькома: 1983 року разом із мамою приїжджала до Львова. Її пісні були заборонені в Радянському Союзі, тож так і не судилося здійснитися найбільшій мрії Квітки: заспівати на львівській сцені. У цьому місті, на вулиці Глибокій, до 1944 року мешкали її дідусь, бабуся, мама — відома у Львові родина Левів. І лише наприкінці 1980-х музикант Віктор Мішалов, австралієць українського походження, однокурсник Квітки по консерваторії, приїхав в Україну й привіз платівку «Квітка» — тоді її голос почули на Батьківщині.

Співачка видала за життя десятки дисків і платівок. Вона записала кілька пісень до голівудського фільму «Ти — світло мого життя» й здобула за це «Оскара» в номінації «Найкраща пісня для кіно». Перший альбом «Пісні з України» побачив світ 1980-го, через дев’ять років ви­йшов другий альбом «Два кольори». Власне, ці два диски зібрали чимало нагород у Канаді, а 1990 року були номіновані на «Ґреммі».

Квітка Цісик не встигла реалізувати свою мрію записати альбом із колисковими для дітей. Її серце зупинилося 29 березня 1998 року. До свого 45-річчя вона не дожила лише кількох днів. Життя їй забрала страшна недуга — рак грудей. Ця хвороба здолала й маму Квітки, і її старшу сестру Марію. Проте навіть після смерті голос Квітки звучить по світу, як голос самої України.

«Кожен, хто хоча би раз почув голос Квітки Цісик, не зможе залишитися байдужим»,— розповідає музикант зі США Алекс Гутмахер. Він лікувався одночасно з Квіткою в онкологічному шпиталі, однак вони не зустрілися. І лише за кілька років випадково почута в її виконанні «Черемшина» вразила Алекса. Доля подарувала чоловікові другий шанс, і він позбувся страшної недуги. І тепер справою свого життя вважає популяризацію творчості Квітки. Пан Гутмахер ініціював українсько-американський проект «Незабутня Квітка». Згодом у Києві відбувся концерт за участю Марії Стефюк, Марії Бурмаки, Ніни Матвієнко, Олега Скрипки й американських артистів. 2009 року Алекс Гутмахер зробив презентацію проекту у Львові — у театрі імені Марії Заньковецької. Також було відкрито меморіальну дошку на вул. Глибокій, 8, де колись мешкала родина Квітки. За підтримки Андрія Садового, міського голови Львова, назвали іменем Квітки Цісик вулицю, а в загальноосвітній школі № 54 створили її музей.

«Згодом, — продовжує розповідь пан Гутмахер, — у мене виник­ла ідея започаткувати Міжнародний конкурс українського романсу імені Квітки Цісик. Я був потішений «географією» учасників: американці, канадці, поляки, румуни, серби, латиші. А все ж перемогла львів’янка Оксана Муха, голос якої унікально схожий на голос Квітки».

А недавно у Львівському музично-меморіальному музеї імені Соломії Крушельницької відбулася подія, яка, за словами пані Данути Біланич, завіду­вачки наукового відділу цього закладу, «поєднала український дух Америки й України»: зусиллями пана Гутмахера до фондів музею було передано особисті речі Квітки Цісик — п’ять світлин, чобітки артистки, рукавички, квіти, з якими вона фотографувалася на обкладинку альбому «Два кольори». І надзвичайно цінні рукописи артистки: ноти та слова пісень, власноруч написані Квіткою. А улюб­лені її шкатулку й парфуми віддали в невеличкий музей співачки, що в школі

№ 54. Засновники проекту «Незабутня Квітка» сконтактувалися з родиною артистки й попросили про її персональні речі. «Я не очікував, що настане такий день, коли ми передамо особисті речі славетної співачки до музею Крушельницької, — каже пан Гутмахер. — Її родині було дуже важко розлучатися із ними».

Квітка все життя мріяла, щоб її почули в Україні. Вона постійно відчувала потребу щось зробити для своєї етнічної Батьківщини: «Я всім розповідала, яка в Україні красива мелодійна музика та народ співучий. І зрозуміла, що повинна записати українські пісні. Не тільки для своїх приятелів, але й для всіх українців. Я мріяла, що в Україні мене почують».

«Квітку повинні чути. Це — моя місія в житті, і я це буду робити», — наголосив Алекс Гутмахер.

Оксана Нагірна

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply