Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

«Якщо є незалежна держава, то має бути і незалежна Церква»

Автор:

|

Листопад 10, 2016

|

Рубрика:

«Якщо є незалежна держава, то має бути і незалежна Церква»
Патріарх Філарет із працівниками Головної канцелярії УНС

Патріарх Філарет із працівниками Головної канцелярії УНС

Патріарх Філарет, предстоятель Української православної церкви (УПЦ) Київського патріархату (КП), 7 листопада відвідав у Парсипані (штат Нью-Джерзі) Головну канцелярію Українського народного союзу (УНС). Його супроводжували перший проректор Київської православної духовної семінарії о. д-р Олександр Трофимлюк, о. Олексій Гойчук і о. Роман Загурський. Гостя зустріли хлібом-сіллю президент УНС Стефан Качарай, скарбник Рома Лісович, працівники Головної канцелярії.
Цього року виповнилося 50 літ відтоді, як Патріарх Філарет став Митрополитом. Церква перебувала під тиском комуністичного режиму, при владі атеїстів. Митрополит мав тоді 37 років. Представники влади заявили йому, що СРСР вже на порозі комунізму і при комунізмі Церкви бути не може.
Але Митрополит знав, що Церква буде існувати до другого пришестя, і жодні суспільні формації не змінять самої її суті, тому що сутність її полягає в тому, щоб оновити людську природу. Тому будь-який лад не виключає головної мети Церкви — порятунку від гріха.
У своїй вітальній промові Патріарх Філарет виголосив:
«Ми жили в умовах соціалізму, зараз живемо в умовах свободи. Місія Церкви не змінилася, але умови її існування змінюються. Ні за радянської влади, ні за царської в Церкви не було такої свободи, яка є у нас зараз. Але ця свобода призвела до поділу. Частина українського населення залишилася в Московському патріархаті (МП). Але тепер люди бачать, що Київський патріархат є Церквою, яка має майбутнє у вільній державі. Тому парафії МП маліють, а КП — зростають. Тепер маємо 20 млн віруючих, а московські церкви — 10 млн.
У радянські часи нашим завданням було зберегти віру в людях, незважаючи на несприятливі умови, на засилля атеїзму, обмеження свободи. І Церква зберегла цю віру, і ця віра стала однією з провідних причин розпаду СРСР. Безбожна система, хоча більшовики і намагалися створити свою релігію, без віри не витримала та розпалася.
Тепер в Україні панує свобода, якої не мають навіть держави Америки й Європи. Можна проповідувати і поза храмом, використовувати радіо, телебачення, пресу. Християнську етику вивчають не лише в недільних, а й в загальносвітніх, у вищих школах. Таке навчання є факультативним, за згодою батьків. І ми не знаємо прикладів, щоб батьки були проти цього.
Якщо є незалежна держава, то має бути і незалежна Церква. Держава не може існувати без незалежної Церкви. Коли Україна стала незалежною державою, Помісний собор ухвалив рішення створити в Україні автокефальну Церкву. І почалася боротьба: Москва виступила проти, бо через Церкву Москва впливає на Україну. Якби в Україні була незалежна автокефальна Церква, то і Крим зараз був би наш, не відокремився б, і війни не було б.
Московський патріархат на ділі показав, що він не стоїть на боці української держави. Їхній мир — неволя. Наш мир — незалежна Україна, в якій людина відчувала б свободу. Ми за такий мир. Єдність із Росією означає втрату державності. Тому наше завдання полягає у тому, щоб об’єднати українське православ’я у єдиній автокефальній Церкві.
З теперішнім керівником УПЦ МП митрополитом Онуфрієм ми зустрічаємося. Ми ж входимо до складу Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій. У нас нормальні взаємини, але різні позиції. Офіційно вони кажуть: ми за мир, але не допомагають нашій армії. Коли я запропонував збирати гроші на допомогу нашій армії, то митрополит Онуфрій відмовився під приводом того, що це буде означати, що наша армія слабка. Церква має бути з народом. А Московська церква не є, тому народ виходить із цієї Церкви і приєднується до КП. Вони кажуть про захоплення московських храмів Київським патріархатом. Але це не захоплення, люди самі переходять в КП. Таким чином відбувається об’єднання в одну православну Церкву. Господь зробить так, що буде визнання Української церкви світовим православ’ям як автокефальної. Ось тоді відбудеться об’єднання.
Знаю багатьох єпископів МП, котрі симпатизують автокефальній Церкві, і духовенство таке є. Ми розраховуємо, що вони перейдуть у Київський патріархат. Тому кажу своєму духовенству та своїм єпископам: не треба ворогувати з духовенством Московського патріархату, бо вони — наші брати, настане час, і ми будемо служити разом.
Російська православна церква була залежною від держави ще в царські часи, була залежною від держави в радянські часи та залишається залежною від держави зараз. Ця залежність робить Церкву такою, якою вона не має бути. Вона не повинна казати неправду, а вона це робить.
Коли УПЦ КП підтримала протестувальників на Майдані, люди побачили, що Церква захищає правду. Ми несемо відповідальність перед Богом, а не перед владою. Христос сказав: відплачувати Боже Богу, а кесарю — кесареве. Авторитет Церкви в суспільстві з того моменту дуже підвищився.
Я тоді відкрито сказав правду Януковичу: що він готував Україну до вступу в Європейський Союз (ЄС), а потім відмовився й обдурив народ. Після цього розстріляли «Небесну сотню». Владу, яка не виконує свої обов’язки, карає Бог. Апостол Павло каже, що влада носить меч для того, щоб захищати добро та карати зло. А якщо вона не карає зло, то не виконує своїх обов’язків.
Я вірю в мирну Україну, у закінчення військових дій, у відновлення територіальної цілісності України, в те, що настане період нормального життя. Вірю і в те, що і Крим повернеться до складу України. Вірю, що Україна стане повноправним членом ЄС. Вірю і в те, що ми переможемо корупцію. І помісна Церква буде, тому що це — добро. Все, про що ми мріємо, до чого прагнемо — це добро, а де добро, там Бог. Він допоможе все це здійснити».
Патріарх Філарет освятив приміщення Головної канцелярії УНС, спілкувався з його працівниками і на прощання побажав їм і далі надійно служити громаді, підтримувати зв’язок із Україною, жити в доброму здоров’ї та достатку.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply