Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

Як у червоноградському храмі з’явилася фреска з президентом РФ, гербом СРСР і свастикою

Автор:

|

Квітень 27, 2017

|

Рубрика:

Як у червоноградському храмі з’явилася фреска з президентом РФ, гербом СРСР і свастикою

Путін у вогні

На Великдень у храмі св. Йосафата, що у Червонограді, буквально не було де яблуку впасти, а брами церкви не закривалися ні вдень, ні вночі. У п’ятницю містяни йшли до Плащаниці, в суботу територію церкви заповнили родини з кошиками, а вже на сам Великдень великий собор не міг вмістити всіх охочих почути перше у році «Христос воскрес!».
Упродовж усієї історії свого існування — від закладеного першого каменя 1991 року і дотепер — на території церкви ведуться будівельні роботи. У самому храмі й зараз триває розпис: деякі частини церковних стін різко контрастують сірою голизною навпроти кольорових фресок із ликами святих.
На Великдень 2017-го церква вирішила зробити парафіянам подарунок — відкрити для огляду композицію при вході, яка зображує Страшний суд. Побачене дещо здивувало червоноградців: там, де зображено пекло і грішники, в одному вогні горіли герб СРСР, німецька свастика і чоловік, дуже схожий на теперішнього президента Російської Федерації (РФ).
Значно більший ажіотаж фреска викликала в мережі. Були такі, яким сподобалась ідея, мовляв, а де ще бути Путіну, як не в пеклі. Інші ж обурились таким рішенням — храм має заспокоювати і надихати, а не дратувати зображенням одіозного російського лідера.
Будівництво церкви святого Йосафата розпочали 1993 року, однак у місті усі знають цей храм, як «церква на трикутнику». Храм святого Йосафата, який зараз є найвищим у Прибужжі, справді стоїть на трикутнику: одна з центральних вулиць міста Шептицького розгалужується перед церквою, де потім сходиться на кутах із вулицею Бандери.
Старші червоноградці ще пам’ятають, як на місці храму був пустир. Вже виросло ціле покоління містян, яке з дитинства спостерігало за будовою храму. Поки зводився великий собор, поруч спорудили дерев’яну церквицю. Туди ледве вміщалася численна парафія храму, яка з кожним роком лиш збільшувалася.
Цьому сприяло не лише вдале розташування церкви, адже храм стоїть на місці перетину кількох найбільших мікрорайонів Червонограда. Не менше уваги вірян привертало активне життя церкви святого Йосафата. Тут збиралось козацтво, організовували недільні школи, спільні поїздки святими місцями. Центром і головним двигуном соціального життя церкви був отець-настоятель храму Михайло Нискогуз, відомий як перший священик Російської православної церкви, котрий перейшов до Української греко-католицької церкви (УГКЦ).

О. Михайло Нискогуз

Сказати, що о. Михайло місцева знаменитість — не сказати нічого. Його знають і далекі від церковних справ, і ті, які не належать до парафії УГКЦ. Священик не пропускає жодного важливого мітинґу в місті, тісно співпрацює з міською владою, а всі мери міста, починаючи з екс-очільника Львівщини Петра Олійника, завжди приходили на службу у храм св. Йосафата.
Колишній мер міста Ігор Чудійович, котрий очолював Червоноград впродовж 13 років, на усі свята відвідував «храм на трикутнику». Цю традицію продовжив його наступник — самовисуванець Андрій Залівський, котрий став мером Червонограда 2015-го. Перед Великоднем він записав звернення до містян перед храмом святого Йосафата.
Михайло Нискогуз відомий не лише своєю тісною дружбою з очільниками міста. Червоноградський панотець вів активне громадське життя й поза маленьким містом. У листопаді 2004 року червоноградці не здивувалися, побачивши його на головній сцені під час Помаранчевої революції. Не здивувалися його присутності на судових процесах Юрія Луценка та Юлії Тимошенко. Не здивувались його активній участі у подіях Євромайдану. А львівські журналісти могли пам’ятати його через гарячі промови на мітинґах із нагоди річниць УПА.
Активну громадську діяльність у родині Нискогузів продовжив онук Михайло. 21-річний хлопець зараз є чинним депутатом Львівської обласної ради від Всеукраїнського об’єднання «Свобода».
Священик завжди веде у храмі центральну службу о десятій ранку. Він одразу попереджає про своє здоров’я, бо нещодавно переніс інсульт. Через це 64-річний священик вже не такий активний, як раніше. Запитання про зображення Путіна на одній із церковних стін дивує його. Панотець каже, що це не Путін, а збірний образ бюрократа та злочинця.
«Хтось бачить, що це Путін, хтось — що це бюрократ, який обікрав країну і не бачить Воскресіння навіть в останні дні. А ще там є герб СРСР і німецька свастика. Там горять ті, хто були причиною сліз, убивств, крові і смерті. Хто там є, там є по праву», — впевнений священик, однак від розгорнутих коментарів відмовляється. Також настоятель храму не пояснив, кому належала ідея зобразити у сцені пекла чоловіка в костюмі, такого схожого на президента РФ. Він пояснює: композиція Страшного суду на виході з церкви — не забаганка, а церковний канон, згідно з яким при виході з церкви зображують Судний день.
Нагорі Христос, він судить. З одного боку від Нього — праведники, з іншого — грішники. Коли парафіяни заходять до церкви, то не бачать цієї композиції, однак вже на виході отримують своєрідне послання — лише вам вирішувати, по який бік станете у Судний день.
Новозведений собор відкрили трохи менше десяти років тому — на храмове свято у листопаді 2007-го. З того часу ведуться внутрішні роботи у храмі. Тут є автономне опалення, а підлога церкви оснащена обігрівом. Розпис стін розпочався кілька років тому і триває досі. Отець Михайло додає, що це дуже коштовна робота, тому й розтягується в часі. Розпис проводить група професійних художників.
Настоятель храму показує також інші зображення у церкві — ось на вівтарі є ікони Богородиці та Христа у вишиванках. На одній із стін — зображене Хрещення Русі, на іншій — визначні постаті УГКЦ та України, серед котрих Андрей Шептицький, Йосиф Сліпий, Степан Бандера, Євген Коновалець, Роман Шухевич, Тарас Шевченко, Іван Франко, Михайло Грушевський, гетьмани Іван Мазепа і Богдан Хмельницький та інші.
На сусідній від визначних історичних постатей стіні розташовується те саме пекло, де горить чоловік, який дуже схожий на Путіна. Як виявилося, композиція не є завершеною — після свят художники продовжать роботу і до грішників приєднаються нові персонажі.

Галина Чоп, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply