Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Як капелани разом із військом стоять на захисті України

Автор:

|

Березень 03, 2021

|

Рубрика:

Як капелани разом із військом стоять на захисті України
Капелан на фронті

Багато хто досі не може збагнути, навіщо українським Збройним силам України (ЗСУ) військові священники. Чому їхнє служіння потрібне армії, яку роль військові капелани виконували раніше й яку місію здійснюють зараз у військових частинах і на передовій, чому військові капелани є некомбатантами і мають отримати відповідну соціальну допомогу від держави?
Священники завжди були учасниками військових походів, про що свідчить «Повість минулих літ», Іпатіївський і Радзивіллівський літописи та інші історичні документ. Під час походу на половців 1111 року князь Володимир Мономах «приставив попів своїх, щоб їхали наперед війська і співали тропарі та кондаки Чесного Хреста і Канон Святої Богородиці».
Були капелани і на Запорізькій Січі. А після того, як Російська імперія окупувала Україну, посада капеланів проіснувала до 1917-го. Відтоді ж замість капеланів в армію СРСР призначали заступників командира з політичної частини (замполітів) із обов’язковим членством у КПРС та атеїзмом у світогляді.
Під час Революції гідності на Майдані Незалежності стояла міжконфесійна палатка-храм, у якій проводили богослужіння, звершували молитви за Україну й її майбутнє, за народ. Священники допомагали майданівцям, чим могли, а Михайлівський монастир прихистив усіх побитих беркутівцями.
Після окупації Криму та Донбасу Росією капелани вирушили добровольцями на схід України, щоб і там продовжувати духовну місію. Близько 800 капеланів різних конфесій пройшли через війну разом із військовими, 600 із них були капеланами Православної церкви України.
Багато капеланів організовували благодійну допомогу військовим, привозили їм листи підтримки від дітей недільних шкіл, колядували у прифронтових зонах, співали патріотичних пісень, підтримували морально та психологічно.
Капелани також опікувалися сім’ями військових і проводили гідні обряди похоронів українських героїв. Їхні слова під час поховання українських воїнів завжди давали підтримку та надію патріотам у боротьбі з російським окупантом.
Капелани також займаються реабілітацією ветеранів, відвідують їх у шпиталях, проводять із ними бесіди й інтерактивні заняття. Вони завжди пам’ятають героїчний подвиг полеглих українській бійців, героїв «Небесної сотні» й у роковини їхньої смерті звершували молитви за упокій їхніх душ.
Перед тим, як стати капеланом в Україні, священник має пройти співбесіду з командиром військової частини й отримати призначення, а за кордоном — пройти спеціальні капеланські курси. Капелани, як і всі військові, страждають від наслідків війни та після служби на передовій. Контузії, підірване від сирих окопів або полону в окупантів здоров’я, заслабле серце… Саме через це капелани достойні мати соціальний захист від української держави за прикладом інших країнах НАТО.
«Капелан наглядає за духовним станом військовослужбовців. Він насамперед налаштовує бійця. Можна сказати, що вони — психологи та займаються психологічним станом хлопців. Взагалі важливо вірити в щось, а на війні всі зневірюються, і треба мати людину, котра буде тобі нагадувати про віру. Церква завжди боролася за цінності людей», — розповідає Олександр Лиманець, викладач Житомирського військового інституту, котрий досліджує капеланство уже понад 15 літ.
Розуміючи важливість капеланського служіння, Українська держава почала на офіційному рівні співпрацювати з військовими священниками й юридично оформляти їхнє служіння. Багато капеланів із роками війни та добровільного волонтерського служіння підтвердили свою вагомість у війську й їх почали оформляти офіційно, як в арміях НАТО.
У жовтні 2015-го Олександр Турчинов, тодішній секретар Ради з національної безпеки й оборони України, пропонував перевести військових капеланів на контракт. А в квітні 2016 року президент Порошенко доручив Міністерству оборони прискорити розробку положення про капеланство в ЗСУ й інших силових структурах.
Попри все це, єдиного інституту, який би готував капеланів, досі немає, тому кожна конфесія готує військових священників власними силами. Військові ж раді, що є така підтримка від панотців, адже завжди є кому розказати про свої проблеми і скинути тягар, що назбирався в душі.
Держава зробила певні кроки назустріч капеланському служінню після початку російсько-української війни і продовжує це робити. Капелани допомагають військовим на штатних і добровільних посадах у військових частинах і на мирній території, а також у шанцях у зоні проведення операції Об’єднаних сил. Це не комбатанти, а військові психологи, лікарі й інші.
Як повідомляв «Міст», держава має залучати капеланів до реабілітації ветеранів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply