Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Вселенський патріархат затвердив томос і проект статуту Української церкви

Автор:

|

Грудень 05, 2018

|

Рубрика:

Вселенський патріархат затвердив томос і проект статуту Української церкви

Президент України, виступаючи на Форумі місцевого самоврядування 4 грудня, заявив, що Об’єднавчий Собор Української православної церкви відбудеться 15 грудня 2018 року.

«Важливіший документ»
Архієрейський синод Вселенського патріархату не призначив 29 листопада дату об’єднавчого собору, на якому буде створена єдина Українська православна церква (УПЦ). Натомість затвердив томос про автокефалію УПЦ і проект її статуту.
Однак текст томосу оприлюднять уже після Об’єднавчого собору, в якому візьмуть участь владики Української православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви й частини Української православної церкви Московського патріархату. Про це йдеться в підсумковому комюніке синоду Вселенського патріархату.
Дослівно ж у ньому зазначено: «У контексті попередньо ухваленого рішення Вселенського патріархату надати автокефалію українській церкві і в очікуванні видачі патріаршого та синодального томосу святий і священний синод розробив конституційний cтатут української Церкви».
Відомий православний богослов, архімандрит Кирило Говорун, пояснив: «Отже, це все ще не томос, а у певному сенсі важливіший документ — проект статуту. Це правильний порядок підготовки документів. Томос — це кількість помісності, а статут — якість. Константинополь почав із якості. Саме з цього мали починати самі українці, але якось захопилися кількісними параметрами. Через те, що у конструюванні нової Церкви ті, від кого це залежало, більше тягнули ковдру на себе, Фанар вирішив взяти процес у свої руки та правильно поставив пріоритети».
Своєю чергою, Неллі Ковальська, оглядач київського телеканалу «1+1», повідомила з посиланням на неназвані нею джерела: «Питань на синоді насправді вирішено більше, ніж оголошено в сухому комюніке. Однак на детальнішу інформацію доведеться зачекати. За словами джерел, намір провести в Києві собор у грудні з порядку денного не знімається».
А Ростислав Павленко, заступник глави Адміністрації Президента України, котрий консультував учасників синоду щодо українських питань, запевнив журналістів, що вже мав нагоду ознайомитися з проектом історичного документу. Він розповів: «Текст томосу розглядається й опрацьовується. Комісія синодальна його представить на затвердження, тож до кінця роботи синоду буде затверджено цей текст. Томос — достатньо стандартний, його основна думка — проголошується незалежна Церква. З моменту вручення ніхто, включно з Вселенською патріархією, не може втручатися у внутрішні справи цієї Церкви».

«Ухвалені всі документи»
Чиновник також поінформував: «Вселенський патріарх передасть томос про автокефалію Української православної церкви особисто обраному предстоятелю УПЦ, тому наразі його текст не може бути опублікований. Зараз він не є публічним документом, бо його передадуть обраному предстоятелю».
«На основі томосу були зроблені пропозиції щодо статуту, якраз вони полягають у тому, щоб томос став декларативною частиною статуту нової Церкви. Власне, в цьому основний сенс цих пропозицій», — уточнив заступник глави Адміністрації Президента.
Він також стверджував: «У текст томосу більше не вноситимуть правок — саме на його основі Вселенський патріархат затвердив положення статуту Української церкви. Пропозиції до статуту також представлять на розгляд Собору УПЦ. Дату проведення Об’єднавчого собору незабаром оголосить Вселенський патріарх».
«Ця дата буде в грудні, як заявлялося раніше. І, власне, обраний на Соборі предстоятель отримає томос. І це буде фіналізацією процесу створення незалежної Української православної церкви», — запевнив п. Павленко.
На запитання журналістів «Чому це не вказано в комюніке?» він відповів: «Синод прийняв рішення подати саме таке комюніке, яке є, відповіді на запитання щодо дат і конкретики будуть надані найближчим часом».
«Синод закінчився тим, що були ухвалені всі документи, необхідні для створення незалежної Української православної церкви. Це включає текст томосу, який був погоджений на Синоді і більше не потребує ніякого додаткового підтвердження. Відтак і не потрібно наступних синодів», — стверджує чиновник.
На його думку, єдина Українська церква буде сформована до кінця року. «Я думаю, що, в будь-якому разі, це питання тижнів», — уточнив він.
Своєю чергою, Андрій Парубій, голова Верховної Ради України, заявив 29 листопада: «Я тільки-но отримав чудову новину від Вселенської патріархії, що синод також затвердив робочу дату проведення Всеукраїнського об’єднавчого православного архієрейського собору, який відбудеться у Києві і утворює єдину помісну Українську православну церкву, а також обере предстоятеля».
Джерела оглядачів Бі-Бі-Сі Святослава Хоменка та Віталія Червоненка у Києві та Стамбулі стверджують, що синод Константинопольського патріархату, як і анонсував раніше, ухвалив рішення про конкретну дату проведення об’єднавчого собору нової Церкви, але ця інформація була свідомо не включена в підсумкове комюніке синоду. Ростислав Павленко пояснив: «Конкретна дата проведення Об’єднавчого собору Української православної церкви буде залежати від завершення перемовин між українськими єпископами».

…там два гетьмани
Але оскільки конкретну дату проведення Об’єднавчого собору все ще не оголошено, то це означає, що перемовини між українськими єпископами тривають. Одвічне «Де три українці — там два гетьмани» продовжує перешкоджати широкому загалу їхніх співвітчизників.
Попри це, Президент Порошенко оптимістично запевняв увечері 29 листопада в зверненні до українського народу у зв’язку з рішенням синоду Вселенського патріархату: «Схвалено текст томосу про надання незалежності української Церкви, а також прийняте рішення про скликання Об’єднавчого православного собору. Дату проведення його незабаром оголосить патріарх Варфоломій. Учасники Собору оберуть предстоятеля незалежної автокефальної церкви, і йому буде вручений томос».
Глава держави резюмував: «Залишився лише один крок до завершення процесу отримання українською Церквою томосу».
Відтак Ярослав Коцюба, експерт Інституту світової політики, резюмував: «В оприлюдненому прес-релізі чітко окреслені три моменти. По-перше, Константинополь учергове підтвердив, що автокефальна помісна православна Церква в Україні буде створена. І цей шлях незворотній. По-друге, текст томосу підготовлений і схвалений. По-третє, на основі тексту томосу Священний Синод розробив пропозиції до статуту Православної церкви в Україні. Це зроблено для того, щоб під час проведення об’єднавчого Собору в Києві не виникло суперечливих питань щодо внутрішнього устрою нової помісної Церкви. Якими саме є ці зауваження, в Константинополі не розголошують».
«Але, ймовірно, вони стосуються визначення статусу предстоятеля — буде це патріарх чи митрополит, а також назви самої Церкви, робочі варіанти якої наразі такі: «Українська православна церква» або «Православна Церква в Україні». Останній варіант, на думку константинопольських архієреїв, є більш прийнятним й універсальним, позаяк унеможливлює прояви етнофілетизму — перетворення Церкви з релігійної спільноти в національно-політичний інструмент, як це можна спостерігати в Росії», — додав експерт.
Синод Вселенського патріархату також розпустив Західноєвропейський екзархат російських парафій в Європі, створений після громадянської війни в Росії для опіки еміґрантів з Російської імперії. А пояснив це так: «Історичні обставини, які призвели до створення такої структури після Жовтневої революції 1917 року дуже змінилися. Сьогоднішнє рішення спрямоване на подальше зміцнення зв’язків парафій російської традиції з материнською церквою Константинопольського патріархату».
Радше Вселенський патріарх вирішив завадити таким чином анексії Західноєвропейського екзархату Московським патріархатом.

Ігор Голод

До слова
Українська поліція затримала чоловіка, котрого підозрюють у спробі підпалити Андріївську церкву у Києва. Затриманий — 32-річний киянин, котрий раніше проблем із законом не мав. Під час обшуку у нього вдома правоохоронці вилучили планшети, мобільні телефони, наплічники, горючі рідини, клейку стрічку й одяг. Затриманому оголосили про підозру у замаху на умисне знищення або пошкодження майна, найближчим часом суд обере йому запобіжний захід. Наразі поліція спілкується зі затриманим для встановлення мотивів та співучасників злочину.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply