Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Вселенський патріарх вручив главі ПЦУ свідчення її незалежності від РПЦ

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

Вселенський патріарх вручив главі ПЦУ свідчення її незалежності від РПЦ

Варфоломій та Епіфаній

Петро Порошенко запевнив: «Ми розірвали останні пута, які прив’язували нас до Москви».

Завершилося створення
Вселенський патріарх Варфоломій 6 січня урочисто вручив під час літургії в храмі святого Георгія в Стамбулі томос про автокефалію Православної церкви України (ПЦУ) її керівнику — митрополиту Київському й усієї України Епіфанію. Спостерігала за цим чисельні українські церковна й світська делегації. Зокрема — Президент України Петро Порошенко й голова Верховної Ради Андрій Парубій.
Нагадаємо, що томос — це патріарша та синодальна грамота про надання автокефалії (незалежності) ПЦУ та визнання її рівною серед інших 14 помісних православних церков. Відтак врученням томосу завершилося створення помісної православної Церкви в Україні.
Адже ньому, зокрема, стверджується: «Проголошуємо, щоб уся православна церква, яка перебуває у межах політично сформованої та цілковито незалежної держави України існувала віднині канонічно автокефальною, незалежною та самоврядною».
Вселенський патріарх заявив на церемонії вручення томосу митрополиту Епіфанію: «Час настав для славної святої митрополії Києва отримати духовну незалежність, будучи включеною до тіла помісних і святих православних автокефальних Церков, шляхом включення шанованого імені Вашого блаженства до канонічного православного диптиху. Сьогодні офіційно й канонічно ви стаєте п’ятнадцятою церквою у благословенному хорі автокефальних Церков».
Згідно з томосом, усі питання в ПЦУ вирішуватимуться «вільно й у Святому Дусі, та безперешкодно, без будь-якого іншого зовнішнього впливу». Зокрема, внутрішнє церковне управління в ПЦУ «розглядається, судиться та визначається виключно» предстоятелем ПЦУ і Священним Синодом.
Але, водночас, у томосі зазначено: «Для вирішення значних питань церковного, догматичного та канонічного характеру слід Блаженнійшому митрополиту Київському і всієї України, від імені Священного Синоду своєї Церкви звертатися до нашого Святішого Патріаршого і Вселенського Престолу, прагнучи від нього авторитетної думки та твердого взаєморозуміння, причому права Вселенського Престолу на Екзархат в Україні та священні ставропігії зберігаються не применшеними».
Однак коли російські засоби масової інформації (ЗМІ) оголосили це «свідченням підпорядкованості» ПЦУ Вселенському патріархату, його екзарх, архієпископ Данило Памфілійський, заявив: «Здивувало те, що деякі особистості почали закидати Вселенській патріархії, що в томосі вписана якась духовна залежність Української церкви від Константинополя. Звісно, це є церква-матір. Ми маємо духовні стосунки з церквою-матір’ю. Це не означає, що Українська православна церква є залежною від Константинополя. ПЦУ має духовне споріднення з нею, вона визнає зверхність Вселенського патріарха як першого серед рівних. Але це не означає, що вона має якусь залежність від Константинополя».

Довершить утвердження самостійності
Натомість п. Порошенко запевнив: «Томос довершить утвердження самостійності Української держави, укріпить релігійну свободу, міжконфесійний мир, він посилить права і свободи громадян, особливо тих, які перебували поза спілкуванням із вселенським православ’ям і яких несправедливо таврували неканонічністю».
Своєю чергою, о. Димитрій (Присяжний), військовий капелан, пояснив: «Коли надається томос, то це як для світського громадянина декларація про незалежність, але церковна — на певній території». А Українська служба Бі-Бі-Сі зауважила: «Статут Православної церкви України — один із основоположних дороговказів існування Церкви (своєрідна конституція), ґрунтується на томосі про автокефалію, викликав суперечки в українських церковних колах після затвердження 15 грудня. Найперше, згідно зі статутом і тепер вже томосом — автокефальна помісна українська церква має статус митрополії, а не патріархату».
«Але ПЦУ самостійно обирає собі предстоятеля без жодного узгодження з Константинополем». Митрополит Епіфаній уже визнав, що такий статус сприятиме визнанню ПЦУ іншими помісними церквами світу, а питання патріархії — справа неблизького майбутнього вже після закінчення етапу становлення», — додали в британській медіакорпорації.
Почесний патріарх ПЦУ Філарет зауважив із цього приводу: «Поки що нас визнали як митрополію, і ми з цим згодні. Хоча ми 25 років були патріархатом, але зараз погодилися на те, що ми — митрополія, але митрополія для всього православ’я. Ми маємо претензію на патріархат, бо ми — велика Церква. У нас є надія, що Українську церкву з часом константинопольський Вселенський патріарх визнає і патріархатом. Це — майбутнє, але це буде».
Глава ПЦУ вже анонсував, що планує скликати після отримання томосу Священний Синод ПЦУ — збір архієреїв, який має виконавчі функції Церкви. Відтак поступово сформує всі органи управління новою Церквою.
А «Радіо Свобода» зауважило в публікації «Україна отримала томос, а російські ЗМІ впали в істерику: «Вселенський патріарх Варфоломій у Стамбулі урочисто вручив томос про автокефалію главі ПЦУ митрополиту Епіфанію. Російські ЗМІ сприйняли новину, як хотіли: багато видань навмисне перекручували інформацію, вдавались до маніпуляцій і дезінформації».
Петро Кралюк, проректор Острозької академії, коментував це так: «Зрозуміло, Москва робитиме все можливе, щоб утримати парафії УПЦ МП від переходу в ПЦУ. На це кинуті чималі ресурси. Достатньо лише глянути, яку інформаційну війну розв’язала навколо питання томосу для ПЦУ Москва. У хід йде все — спекуляції на проблемах становлення ПЦУ, перекручення фактів, а то й відверта брехня. Та будемо сподіватися, що віруючі, які зараз ходять у храми УПЦ МП, зрозуміють, що ця Церква живе не за православними канонами. А її керівництво як служило, так і служить Москві».
Тим часом Синодальне управління військового духовенства ПЦУ попередило про провокації — військові священики отримали інформацію про підготовку «картинки» для російських ЗМІ про нібито «застосування сили до вірян Російської православної церкви (РПЦ)». Відтак Синодальне управління закликало бути пильними й не піддаватися на провокації.

Найкращий оберіг
Київський журналіст Юрій Бутусов дійшов висновку: «Томос — це найкращий оберіг від російської аґресії. Москва скрегоче зубами, усі російські ЗМІ сьогодні приємно читати, вони просто божеволіють від злоби та немочі. Тепер процес переходу РПЦ на бік української відбудеться значно швидше».
А почесний патріарх ПЦУ Філарет запевнив: «Українська церква після об’єднання всіх православних українців буде другою після російської за величиною. А це означає, що вона відіграватиме у світовому православ’ї відповідну роль, бо вона — велика. Так само, як і Україна. Україна через церкву зміцниться. І церква повинна впливати на наше суспільство морально — викорінювати неправду, несправедливість, корупцію, будувати справедливе життя на державних законах».
Почесний патріарх ПЦУ також вважає: «Об’єднання всіх православних українців відбудеться обов’язково й іншого шляху немає. Багато українців належать до РПЦ під виглядом української. Але тепер, коли ми отримали томос, віруючі приєднуватимуться до Української православної церкви».
Свою чергою, Андрій Юраш, керівник Департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури України, твердив: «Уже, дивіться, за цих кілька тижнів, які пройшли від часу організаційного Собору, вже майже півсотні громад вирішили розірвати із МП. Після томосу, після вирішення багатьох формальних речей, пов’язаних із розбудовою нової Церкви, — маю на увазі перше засідання Синоду, першу службу предстоятеля в новому статусі, — цей процес набере швидших обертів. Тобто, у єпархіях, особливо в західних, центральних областях, це вже будуть не поодинокі, як зараз, переходи, це будуть сотні. Прогнозую загалом тисячі переходів».

Ігор Голод

До слова
Ахтем Чийгоз, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, заявив, що отримання томосу, здобуття ще однієї форми незалежності дуже важливе для кримських татар. «Ми всі ці роки, з моменту розвалу СРСР, активно брали участь у цих успіхах нашої країни. Український народ історично нам близький, він культурно близький, у нас дуже багато спільного, і тут немає питання відмінності релігій. Тут є спільна боротьба, спільне майбутнє, — зазначив він. — Я знаю, що в Криму з надією і радістю сприйняли цей черговий успіх нашої країни. І це ще один крок до деокупації Криму».

Офіційно
Вселенський патріарх Варфоломій нагородив голову Верховної Ради України орденом. «Нещодавно я згадував весь наш шлях боротьби за незалежність Української православної церкви. Ми почали поширювати гасла про те, що Православна церква в Україні повинна бути незалежною від Москви ще на початку 1990-х, ще тільки борючись за державну незалежність. І завжди українці ставили гасла незалежності Української держави поруч із гаслами незалежності Української православної церкви», — написав він у Facebook і подякував Вселенському патріарху за нагородження хрестом святого Андрія Первозванного.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply