Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Вселенський патріарх Варфоломій відвідав Україну

Автор:

|

Серпень 25, 2021

|

Рубрика:

Вселенський патріарх Варфоломій відвідав Україну
Денис Шмигаль, патріарх Варфоломій і митрополит Єпіфаній

Хоч як намагалася Російська православна церква (РПЦ) завадити візиту до України Вселенського патріарха Варфоломія, він усе ж прибув до Києва на святкування 30-річчя Незалежності України. Це перший візит Вселенського патріарха за 13 років.

Духовний лідер
На летовищі 20 серпня його зустрічали прем’єр-міністр Денис Шмигаль і глава Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Єпіфаній. «Це символічний і важливий візит для нашої держави», — заявив глава українського уряду і додав, що делегація Вселенського патріархату візьме участь в урочистостях з нагоди 30-ї річниці Незалежності України. «Подякував за ту підтримку, яку надає Україні й українському народові Його святість», — наголосив він. Із високим гостем зустрівся Володимир Зеленський. «Для мене особисто, для України, для нас усіх велика честь, що ви приєдналися до нас в такі важливі дні, коли ми відзначаємо 30-річчя нашої незалежності. Це для нас дуже важливе значення», — заявив він і нагадав, що вже двічі за час своєї каденції був у гостях у Вселенського патріарха, а Його святість відвідує нашу країну втретє.
Зі свого боку Вселенський патріарх подякував президентові України за запрошення та зазначив, що щасливий бути на прекрасній гостинній українській землі, особливо тоді, коли Україна святкує 30-ту річницю незалежності. «Для нас велика честь відсвяткувати разом із вами цю важливу для України дату», — зазначив духовний лідер православних християн. Під час зустрічі співрозмовники обговорили питання мирного врегулювання на Донбасі, ситуацію з порушенням основних прав і свобод людини, свободи віросповідання на тимчасово окупованих територіях України.
21 серпня патріарх Варфоломій і митрополит Епіфаній провели спільну літургію у Михайлівському соборі. На перше богослужіння Варфоломія в Михайлівському соборі прийшли Віктор Ющенко, третій президент України, і посол Греції в Києві.
По тому Вселенський патріарх вшанував пам’ять загиблих захисників України і жертв Голодомору 1932-1933 рр. Митрополит Епіфаній і патріарх Варфоломій поклали квіти до Стіни пам’яті полеглих захисників України та до пам’ятного знаку жертвам Голодомору біля стіни Михайлівського Золотоверхого монастиря.
22 серпня Вселенський патріарх провів разом із главою ПЦУ літургію просто неба біля Софійського соборі в Києві. Прохід на територію собору здійснювався з дотриманням заходів безпеки через металеві рамки. Проїжджу частину на вул. Володимирській перекрили. На службу прийшли тисячі вірних.

«П’ята колона»
Москва ж вирішила хоча б спаскудити цей візит. 20 серпня адепти Російської православної церкви в України (РПЦвУ), влаштували пікетування вздовж Бориспільської траси, якою їхав Вселенський патріарх. Так хотіли донести Константинопольському патріарху, що не підтримують томос, який він надав ПЦУ. Учасники акції тримали в руках десятки однотипних кольорових плакатів із портретом Онуфрія, глави РПЦвУ, на яких трьома мовами — грецькою, англійською й українською — було написано, що саме його вони вважають своїм лідером.
Потім прихильники РПЦвУ зібралися на площі перед Верховною Радою, де мала відбутися зустріч Дмитра Разумкова, спікера парламенту, і патріарха Варфоломія. Вони хотіли зустрітися з Константинопольським патріархом, щоб висловити незгоду з томосом і розповісти йому про «дискримінацію», але дарма. На місці акції перебувала поліція, яка запобігла інцидентам.
Своєю чергою, Кирило Сазонов, відомий український журналіст і політолог, звернувся до Служби безпеки України (СБУ), через появу інформації щодо фінансування протестів проти приїзду Вселенського патріарха Андрієм Бібою, власником мережі заправок «БРСМ-Нафта». «З кількох джерел вже стало відомо, що протести проти приїзду Варфоломія будуть фінансували з кишені мережі «БРСМ-Нафта» й її власника Андрія Біби, які зараз — чи не найголовніші спонсори Московського патріархату в Україні. Тільки за останній рік Андрій Біба взяв участь у будівництві більше десятьох храмів РПЦвУ у Волинській, Рівненській, Тернопільській і Чернівецькій областях. Меценатство Біби і БРСМ на користь Московського патріархату збіглося за часом зі загостренням боротьби українців за об’єднання навколо Помісної церкви. А 2017 року Біба та його дружина отримали з рук керівництва РПЦ церковні ордени на знак подяки за їхню фінансову підтримку», — зазначає він.
За даними п. Сазонова, до візиту Варфоломія з усієї України звозили парафіян Московського патріархату, а силову підтримку надавали «православні тітушки». Серед запланованих провокацій була «зустріч» Варфоломія в аеропорту і мітинґ проти візиту під Михайлівським собором. «Й ось у мене назріло питання: чи цікаві ці факти, про які не раз повідомляли в засобах масової інформації, нашій СБУ? Чи перевіряють вони співпрацю великого українського бізнесу з Церквою, керівні органи якої перебувають в країні-аґресорі? Дуже хотілося б почути на ці запитання ствердні відповіді і не побачити масових заворушень у центрі столиці на День Незалежності», — зазначив він.
На думку експерта, приїзд Вселенського патріарха не міг пройти повз увагу Кремля, звідки почали підігрівати паству Московського патріархату перед приїздом Всесвятійшого — перші мітинґи проти візиту Варфоломія відбулися ще під час святкування річниці Хрещення Русі.
«Стрімка втрата позицій РПЦвУ, особливо в Західній і Центральній Україні, кидає в лють керівництво РПЦ і їхніх кураторів із Федеральної служби безпеки Російської Федерації (РФ). Адже РПЦвУ — це фактично єдина, наразі ще потужна структура, через яку в РФ можуть впливати на українське суспільство зсередини», — вважає політолог. Він також зазначив, що провокації під час приїзду Варфоломія можуть допомогти створити кремлівським пропаґандистам телевізійну картинку, де з одного боку заворушення на релігійному ґрунті між вірними, а з іншого — видимість розколу православ’я в Україні.
Як повідомляв «Міст», патріарх Варфоломій отримав запрошення відвідати Львів.

Євген Клен

Коментар експерта
Борислав Береза, колишній народний депутат України:
— Хочу відзначити важливість візиту до України Патріарха Варфоломія, який не тільки приїхав, щоб разом із українцями відсвяткувати 30-річчя Незалежності, це й прояв поваги глави Константинопольської патріархії, себто Помісної церкви, до іншої Помісної церкви, української, центр якої розташований у Києві, а не на болотах іншої держави. І це важливо для всіх українських патріотів, незалежно від їхнього віросповідання. Так, предстоятель першої за честю Церкви прибуває до предстоятеля Церкви, яку останньою визнали з автокефальному статусі і внесли до диптиху, як рівний до рівного! Це є важливим та ще одним підтвердженням Незалежності України, яка нещодавно отримала томос. Своя мова, своя Церква, своя культура. Все це — необхідні складові для реалізації своєї успішної держави. Тож я радий, що моя Батьківщина успішно йде цим шляхом! Тим самим шляхом, яким йшли наші цивілізаційні сусіди, щоб приєднатися до європейського світу рівних суб’єктів. Отже, і ми на правильному шляху.

About Author

Meest-Online