Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Відновили паломництво українців до блаженної Едігни

Автор:

|

Липень 14, 2021

|

Рубрика:

Відновили паломництво українців до блаженної Едігни
Блаженна Едігна

Після вимушеної торішньої перерви, пов’язаної з карантином, Українська греко-католицька церква відновила традиційне паломництво українців до блаженної Едігни у містечку Пух, що неподалік від Мюнхена. Блаженна Едігна — донька Анни Ярославни, внучка Ярослава Мудрого, яка проводила подвижницьке аскетичне життя в Баварії й тут завершила свій християнський подвиг, а 1600-го її проголосили блаженною Католицької церкви.
Паломництво очолив владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії. З ним співслужили владика Петро Крик, вислужений екзарх, а також панотці з катедрального храму в Мюнхені. Також на молитві в храмі були сестри служебниці та паломники, яких, із огляду на карантинні обмеження, не могло прибути багато. «Цим теперішнім паломництвом до блаженної Едігни ми торкаємося нашої минувшини, передусім християнської історії нашого народу, яка сягає коренями у глибину століть аж до княжих часів; до європейської історії нашого народу, бо блаженна Едігна, подібно, як і її мати Анна Ярославна, самим своїм буттям виявляє приналежність нашого народу до європейської культури й історії, але передовсім ми доторкаємося нині до історії святості, яку нам об’являє наша блаженна», — зазначив на початку своєї проповіді владика Богдан.
Він звернув увагу на духовний аспект подвижництва блаженної Едігни, зокрема, на її радикалізм у вірі та жертовність у любові, якою вона служила місцевим людям. Зокрема, за словами проповідника, у нашому житті є багато важливих справ та осіб: важлива є родина, важливі друзі, важлива праця, важливе здоров’я, важливий кар’єрний ріст і ще багато чого іншого. Й ось люди схильні та Бога ставити поміж ці важливі речі й особи. «І в цьому полягає велика помилка і небезпека для духовного життя. Бо Бог не є важливий, Він є найважливіший! Бог не може бути поміж іншими важливими речами чи особами, Бог мусить бути понад ними, Він може бути тільки на першому місці. «Коли Бог на першому місці, — все є на своїх місцях», — казав св. Августин. Якщо ж людина ставить Бога на той самий рівень, що й інші важливі справи й особи, або, ще гірше, якщо ставить щось чи когось на місце Бога, тоді в її житті все летить шкереберть, починаються проблеми, дезорієнтація, загублення», — мовив архієрей. Таким чином, блаженна Едігна вчить нас цієї відданості Богові своїм богопосвяченим життям.
Другим уроком, який ми можемо винести із подвижницького життя блаженної, є її жертовність у любові. «Вона дослівно «сходить з п’єдесталу», приймаючи постать слугині, з єдиною метою, — на взір Христа послужити своїм ближнім. При цьому вона служить зовсім не відомим до того часу людям: мешканцям Баварського краю, убогим, простолюдинам, серед яких оселяється, щоб розділити з ними їхню убогість і збагатити їх своїм багатством віри, мудрості, любові. Бо справжня любов не ділить людей на «своїх» і «чужих», справжня любов, на відміну від егоїзму та політичного опортунізму, не зводить мурів і не ставить бар’єрів, а навпаки, долає всі бар’єри і кордони, керуючись єдиним прагненням — творити добро, лікувати рани, пробуджувати у серцях надію. І саме це робила наша блаженна, піклуючись про вбогих, молячись за знедолених, навчаючи дітей і молодь, лікуючи недужих і навіть домашніх тварин, — настільки всеохопною була її любов!», — зазначив апостольський екзарх.
Водночас, як онука київського князя Ярослава Мудрого, яка виростала у французькому королівському дворі, а свій подвижницький шлях закінчила на баварській землі, блаженна Едігна є символом єдності у Вселенській церкві та в єдиній родині європейських народів. На це владика звернув увагу в другій частині проповіді, коли звертався німецькою мовою до Едігни Келлерманн, керівниці місцевої християнської Асоціації блаженної Едігни. «Я б радше сказав, що вона не перебуває між народами та Церквами, — вона належить до обох духовних і культурних світів, поєднує їх у власній особі та таким чином виражає вселенськість Христової церкви, особливою характерною ознакою якої є єдність у різноманітності. Подібно до дерева, яке запускає своє коріння глибоко в землю, щоб відтак вгорі над землею принести плід, блаженна Едігна рівно ж мала своє духовне коріння у вірі її прабатьків з Київської Русі, а відтак принесла щедрі плоди святості тут, у Баварії», — наголосив архієрей.
Після Літургії до присутніх зі словом подяки і прощання звернувся владика Петро Крик, який побажав, щоб вшанування блаженної Едігни розвивалося. Насамкінець владика Богдан посвятив і передав для Асоціації блаженної Едігни ікону, яка представляє три важливі святі постаті для екзархату: Пресвяту Богородиці, покрову якої посвячений катедральний храм, блаженного Петра Вергуна та блаженну Едігну. «Ця ікона є виразом вдячності за довгорічну співпрацю і глибокі зв’язки українців-католиків нашого екзархату з громадою м. Пух і з Асоціацією блаженної Едігни», — йдеться в дарчій грамоті.
Наприкінці святкування присутні отримали з рук вислуженого екзарха Петра Крика благословення мощами блаженної Едігни, а відтак зробили пам’ятні фото надворі біля стародавньої липи, у місці біля теперішнього храму, де, за переказом, подвизалася блаженна Едігна.
Як повідомляв «Міст», презентували нову мапу релігійно-паломницьких осередків.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply