Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Відкрили пам’ятник Андрею Шептицькому

Автор:

|

Липень 30, 2015

|

Рубрика:

Відкрили пам’ятник Андрею Шептицькому

Пам’ятник Шептицькому у Львові

У Львові відбулося відкриття пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Участь у заході взяли Президент України Петро Порошенко та глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук). Урочистості з нагоди відзначення 150-річчя митрополита 29 липня розпочалися о 10.00 з архієрейської божественної літургії, яку очолив Блаженнійший Святослав. У богослужінні також взяли участь єпископи з усіх єпархій України. Після цього вони спустилися у крипту, де похований митрополит Андрей.
Із крипти процесія вирушила до пам’ятника, де виступив патріарх Святослав і Президент України. Урочистості у Львові закінчилися о 17.00 у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької академією та прем’єрою ораторії Мирослава Волинського «Я тебе кличу».
А тим часом Ватикан зробив ще один крок до беатифікації митрополита Шептицького. Папа Римський Франциск оголосив спеціальний декрет про героїчність діянь Андрея Шептицького, митрополита Української греко-католицької церкви (УГКЦ). Цей крок є необхідним для початку процесу беатифікації духовного лідера греко-католиків, наголошуючи, що владика Шептицький був видатним реформатором і меценатом УГКЦ, промотором ідеї незалежної Української держави. Постать Андрея Шептицького неоднозначно сприймається істориками: його звинувачують у прихильному ставленні до нацистів 1941-го, хоча сам ієрарх багаторазово засуджував дії гітлерівців. Попередні спроби беатифікації Шептицького у 1950-х і 1960-х рр. не мали успіху. Натомість Іван Павло ІІ під час візиту до Львова захоплювався пастирською діяльністю владики Андрея та висловив сподівання, що колись митрополит долучиться до сонму святих.
Папа Франциск підписав декрет, яким усьому світу проголосив геройські чесноти митрополита Андрея Шептицького. Відтак уся Вселенська Церква тепер називає його праведним і закликає всіх наслідувати його чесноти. Про це напередодні прощі до Зарваниці на Львівшині розповів Блаженнійший Святослав (Шевчук), глава УГКЦ. Він вважає, що Папа Франциск, підписавши цей декрет, зробив «особливий подарунок нам, греко-католикам, і нам, українцям».
За словами предстоятеля УГКЦ, Андрей Шептицький перевів свій народ і своїх вірних як етнарх українського народу та батько свої Церкви, через дві світові війни. «Уся його молитва, вся його праця може бути підсумована в трьох найважливіших моментах: єдність, святість і віра в Бога. Він усе своє життя працював над єдністю всередині українського народу, який тоді був поділений кордонами між різними імперіями. Працював і молився над єдністю Української церкви, бо був переконаний, що без церковної єдності годі здобути нам суспільну єдність. Він закликав своїх людей до геройських чеснот, які сам утілював у своєму житті. Закликав їх бути святими, бо лише тоді вони зможуть бути добрими громадянами та відповідальними будівниками своєї держави. Але найбільше він учив людей вірити в Бога», — розповів владика.
Особливо Блаженнійший відзначив любов митрополита Андрея до Пречистої Діви Марії. «Під час найглибших лихоліть він бачив майбутнє, він мав внутрішній зір віри, яким можна було бачити, що станеться з рідним народом опісля. Ми знаємо, що вже на смертному ложі, коли його тілесні очі закривалися, він побачив наше майбутнє. І вирік пророцтво: Україна після великого руйнування встане зі свого упадку. Мир, злагода, висока культура запанують у ній, але щоб це сталося, треба молитися, треба, щоб Господь Бог і Мати Божа заопікувалися українським народом. І про це, мабуть, він благає сьогодні перед престолом Всевишнього», — сказав глава УГКЦЦ.
Зауважив Блаженнійший і те, що цьогорічна Всеукраїнська проща до села Зарваниці також була присвячена владиці Шептицькому. Він пригадав, що митрополит Андрей мав особливий стосунок до цього святого місця, оскільки розбудовував Зарваницю. «Не раз сам сюди приїжджав. І залишив нам унікальну пам’ятку від своїх паломницьких відвідин Зарваниці — «Пам’ятка із Зарваниці», — розповів Святослав.
Нагадаємо, що 29 липня ц. р. відзначатимемо 150-ту річницю з народження митрополита Шептицького. До цього дня у Львові планують встановити пам’ятник Шептицькому на площі св. Юра. Довкола проекту з реконструкції площі розгорілися дискусії. Громадські та мистецькі середовища Львова критично поставилися до ідеї масштабної перебудови площі св. Юра. Врешті, громада, представники міського самоврядування та представники УГКЦ підписали меморандум, яким зобов’язалися спільно шукати консенсусне рішення щодо реконструкції площі св. Юра.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply