Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Ватикан розсекретив архіви

Автор:

|

Квітень 05, 2012

|

Рубрика:

Ватикан розсекретив архіви

Lux in arcana (із латини — «Світло в таємниці») — унікальна виставка, що відкрилася в капітолійських музеях Рима з нагоди 400-річчя ватиканських архівів. 100 представлених експонатів охоплюють 12 століть світової історії. Серед матеріалів виставки — папірусні сувої, послання на бересті й шовку, мініатюрні клаптики рукописів, фоліанти вагою 67 кг і грона печаток із воску, свинцю та золота, які слугували ґарантом достовірності та найсуворішої конфіденційності цих документів.

Відвідувачі зможуть побачити ориґінали листів Мікеланджело, справжню папську буллу про відлучення від Церкви Мартіна Лютера, тексти звинувачень у єресі проти Джордано Бруно та Галілео Галілея з підписом обвинуваченого.

Серед інших документів на огляд виставлено лист російського царя Олексія Михайловича до Папи Климента X стосовно захоплення турками Кам’янця-Подільського. У тексті зазначається, що мусульмани загрожували не лише Києву, а й усій Європі. Далі — прохання використовувати «авторитет духовний» і створити «святу ліґу» європейських государів проти турецького султана. За кілька кроків від листа експонується сповнене драматизму послання до Папи Римського, написане Московським патріархом Тихоном латиною в липні 1921 року. Предстоятель Російської церкви просив про допомогу для свого народу, понівеченого громадянською війною, голодом і епідеміями. «У нас немає ні хліба, ні медикаментів. Наша батьківщина не впорається своїми силами», — зізнавався патріарх. Цим листом на короткий час було подолано завісу взаємної недовіри між Церквами-сестрами. Ватикан відгукнувся, організувавши збір пожертв для Росії. Але потім знову відбувся розрив у стосунках.

«Зовсім нещодавно Папа Бенедикт XVI розпорядився, щоби ми розпочали підготовку до відкриття документів, що належать до правління

Пія XII, з 1939-го до 1958 року», — повідомив Джанні Вендітті, працівник папських таємних архівів.

 Оксана Горнятко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply