Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

В очікуванні томосу

Автор:

|

Жовтень 10, 2018

|

Рубрика:

В очікуванні томосу

Патріарх Варфоломій

У Стамбулі (Туреччина) 9-11 жовтня проходив Синод Вселенського патріархату, на якому могли надати томос для Української православної церкви (УПЦ). Оскільки захід відбувався за зачиненими дверима, інформація про порядок денний і перебіг засідань залишалися невідомими для громадськості. Коли верстався номер, висліди Синоду ще залишалися невідомими. Тому розповімо про події, які передували цьому.
Російська православна церква (РПЦ) чинить шалений опір наданню томосу для автокефальної УПЦ. Патріарх Кирило звернувся до всіх представників православного світу зі закликом до перемовин щодо ситуації з церковним життям в Україні. Московські церковники, котрі, як з’ясувалося, діють незаконно, адже самі томосу не мають, взялися намовляти інші Церкви. Першою заяву зробила Білоруська православна церква (БПЦ), що підпорядкована Московському патріархату. Там закликали патріарха Константинопольського Варфоломія переосмислити процес надання Україні томосу. А предстоятель БПЦ митрополит Мінський і Заславський Павло заявив, що Білоруська православна церква, як і РПЦ, призупинила служіння з єпископатом Константинопольським.
Підтримати позицію РПЦ вирішив і Синод Антіохійської православної церкви, яка єдина отримала «томос» від Москви, не визнаний жодною іншою Церквою. Суголосно з РПЦ виступила й Польська православна церва, правда до конфронтації з Вселенським патріархом там не дійшли. На цьому «армія» РПЦ вичерпалася.
Натомість більшість православних церков Москву проігнорували. А Болгарська православна церква заклик російського патріарха Кирила провести перемовини щодо виходу УПЦ з-під впливу РПЦ офіційно відхилила.
До болгар долучилася й Грузинська православна церква. Ілля ІІ, патріарх всієї Грузії, під час зустрічі з Андрієм Парубієм, головою Верховної Ради України (ВРУ), заявив, що сподівається, що УПЦ незабаром томос отримає. Владика також наголосив, що Грузинська церква щоденно молиться за мир і єдність в Україні.
Сам же п. Парубій 5 жовтня передав екзархам Вселенського патріарха в Україні запрошення для його Всесвятості Варфоломія відвідати Україну. «Хочу передати подяку і від усіх народних депутатів, і від усього українського народу за те, що Вселенський патріарх відгукнувся на наш заклик. Хочу передати вам своє запрошення для Пресвятійшого Патріарха прибути в Україну та виступити у ВРУ», — зазначив спікер парламенту. Єпископ Едмонтону та Західної єпархії УПЦ в Канаді Іларіон, відповів, що «якщо обставини складуться, його Всесвятість відвідає Україну і буде присутній у Верховній Раді».
Однак, не дрімає й «п’ята колона» в Україні. Так, Окружний адміністративний суд Києва прийняв до розгляду позов до Президента Порошенка щодо звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання автокефалії УПЦ. Позов надійшов від громадської організації «Неурядова організація верховенство права». «Позивач просить суд встановити відсутність компетенції (повноважень) голови держави втручатися в діяльність Церкви і релігійних організацій, зокрема, шляхом підписання та надсилання звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію УПЦ, яке в подальшому підтримала ВРУ відповідною постановою», — йдеться в повідомленні.
На цю заяву відреагував Святослав Цеголко, прес-секретар Президента України. «Бачу, що РФ не може змиритися з правом українців на власну Церкву. Вже й позови до суду з’явилися. У зв’язку з цим хочемо заявити: боротьба за Томос про автокефалію відповідає національним інтересам і є питанням національної безпеки. У такій ситуації це не право, а обов’язок Президента діяти. А от бездіяльність була б справжнім злочином, за який варто і треба було би судити», — написав він у Facebook.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply