Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 30, 2021

Ушанували пам’ять новомучеників

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Ушанували пам’ять новомучеників

Коли 26 листопада всі українці світу хвилиною мовчання із сумом у серці згадували найтрагічнішу сторінку в історії нашого народу — Голодомор 1932—1933 рр., православна громада м. Львова вшанувала пам’ять новомучеників українських. Пам’ятну академію в Музеї історії релігії організувало Львівське крайове ставропігійне братство святого апостола Андрія Первозваного. За режисерською постановкою Віри Маркович присутні перенеслися в 1921 рік: Перший помісний собор, наречення та возведення в чин митрополита Василя Липківського, гнобливий тиск із боку

НКВС, ліквідація кафедральних громад, у тому числі й Софійського собору в м. Києві, арешти, розстріли.

Духовний супровід священства Золочівського деканату Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) і хору першої відродженої громади УАПЦ свв. апп. Петра й Павла м. Львова, зворушливі постановки дитячої школи «Християнська надія» при церкві Успіння Богородиці залишили відбиток у душах людей, які в цей день молитвою вшановували тисячі невинно вбитих вірних УАПЦ.

Радянський режим у 1930-х рр. жорстоко розправився з відродженою УАПЦ — 29 із 32 єпископів, понад 3 тис. священиків, сотні тисяч активних мирян віддали свої життя тільки за те, що були свідомими патріотами своєї української Церкви. Митрополит Василь Липківський, який засвітив промінь української Помісної церкви, незважаючи на старечий вік, закінчив своє життя мученицькою смертю. В одній зі своїх статей 1930 року митрополит писав: «Кожна держава, яка би вона не була ворожа до християнства, усе ж якусь релігію визнавала, давала їй певне місце в себе. Радянська комуністична влада, що опанувала бувшою російською державою, зовсім не визнає ніякої релігії, не дає їй жодного місця у своєму суспільстві, вважає її головним ворогом комуністично-соціалістичного ладу й тому цілковите знищення релігії у своїй державі вважає за головне своє завдання».

27 листопада 1937 року за постановою «трійки» НКВС у київській в’язниці розстріляли Василя Липківського, першого митрополита УАПЦ. Так трагічно завершився земний шлях Великого Митрополита-страдника, який жертовно й самовіддано служив Богові, Церкві Христовій і українському народові. Третім Помісним собором 27 листопада 1997-го було внесено до церковного календаря УАПЦ молитовне вшанування першоієрарха УАПЦ, священномученика Василя Липківського й усього сонму святих українських новомучеників (1917—1991), жорстоко закатованих радянським тоталітарним режимом.

 Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply