Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Уранці в руках — кадило, ввечері — голка та нитка

Автор:

|

Лютий 05, 2021

|

Рубрика:

Уранці в руках — кадило, ввечері — голка та нитка
о. Сергій Чутченко

Коли 39-річний Сергій Чутченко з Ніжина на Чернігівщині служив у катедральному храмі, один священник поділився із ним, що купив швейну машинку і хоче спробувати шити облачення. «Ось і я також про це задумався. Вдома ж маю три старі швейні машинки — ще від баби. Тож спробував шити. І знаєте — вдалося. Хоча раніше нічого такого не робив», — розповідає панотець.
Розмовляємо із Сергієм Чутченком у храмі Православної церкви України, де він служить настоятелем, — пристосованій невеличкій кімнаті Дитячої академії розвитку. Священник — у чорному підряснику. Каже, що такий йому пошити важко — через рукави. А от шити облачення просто — прямий крій і без рукавів.
«Облачення складається з кількох частин, — пояснює о. Сергій. — З фелона — накидки до підлоги. Під нею — єпитрахиль, у народі кажуть «рушничок» чи «передник». Він перекидається через шию та спускається спереду донизу. На зап’ястя зав’язують нарукавники. Також є пояс. Під облачення одягають білий підризник».
Панотець пояснює, що означають ріні кольори облачення. Скажімо, у жовте вбираються на недільні богослужіння. «Жовтий є кольором воскресіння Христа. А кожна неділя — це маленький Великдень, — ділиться настоятель. — Білий колір одягають на свята, присвячені Ісусу Христу, — Різдво, Преображення, Хрещення. На Великдень раніше його також вбирали, але з впливами російської традиції стали вбиратися у червоне. Також червоний можна одягати на свята, присвячені мученикам, бо це — колір крові. На свята, що стосуються Богородиці, вдягають синій, блакитний, бірюзовий — символ чистоти. Зелене облачення надягають на Вербну та Зелену неділі, часом на свята преподобних. Бузковий і чорний колір — для Великого посту».
Священник не зобов’язаний мати в гардеробі набір одягу всіх кольорів. Якщо парафія бідна, то він не в змозі їх придбати й обмежується одним або двома. Молодий священник починає з білого вбрання. У ньому ж проходить висвячення.
«Також є два стилі облачень. Один із них — грецький, у ньому фелон вільно спадає на плечі. Притаманний територіям із теплим кліматом, коли вітер не задуває і не дошкуляють морози, — каже панотець. — Грецький стиль свого часу панував у церквах Київської Русі. Та згодом, оскільки клімат у нас інший, ніж у Греції, тут прижився стиль київський. У ньому фелон має позаду стійку, яка вберігає від вітру».
Священник показує «київський» фелон, який пошив понад десять літ тому, — червоний зі золотими квітами. Матеріал — парча із золоченою металевою ниткою. «Завдяки металевій нитці довго носиться, — о. Сергій простягує мені вбрання. — А щоб комір стояв, вшиваю штукатурну сітку».
Найдешевша робота в о. Сергія стартує від 1 тис. грн. та ціна залежить від тканини. «Виріб із дешевої тканини через рік можна викинути — він зношується, — пояснює настоятель. — Тому краще мати з дорожчої. У греків є тканини і по 200 USD за 1 м. А на облачення потрібно 2,5 м».
Питаю о. Сергія, чи поза церквою він також так ретельно добирає одяг. «Та я би не сказала, що в мирському житті він модник, — відповідає замість нього їмость. — А от у церкві хоче мати гарний вигляд».
Тим часом панотець показує білий шматок тканини зі золотою вишивкою хрестиком. У майбутньому це буде поділ підризника. Вишивку зробила парафіянка. Настоятель каже, що хоче, аби більше людей займалося церковним рукоділлям. Тому мріє започаткувати при Дитячій академії розвитку заняття з крою та шитва.
«Пошиття мене затягує і дає задоволення, — мовить священник. — Люблю красу, що в підсумку з’являється».
Раніше «Міст» розповідав, де допомагають відчути Божу благодать.

Анна Балакир, «Ескпрес»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply