Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

УПЦ МП очолив Онуфрій

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

УПЦ МП очолив Онуфрій

Митрополит Онуфрій

13 серпня ц. р. обирали нового керівника Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

Немає явних протиріч і дискусій
Ще 11 серпня Георгій Коваленко, керівник інформаційного відділу УПЦ МП повідомив на прес-конференції в Києві, що вибори наступника померлого 5 липня митрополита Володимира (Сабодана) призначено на 13 серпня на Соборі єпископів у Трапезному храмі Антонія і Феодосія Печерських Києво-Печерської лаври. А правом визначитися шляхом таємного голосування щодо чергового глави УПЦ МП наділено, за приписами цієї Церкви, 74 чинних єпископів і дев’ятьох владикемеритів.
Вибори предстоятеля УПЦ МП передбачають два тури, у першому – визначаються три кандидатури, які вносяться до бюлетенів для голосування в другому турі. Однак, за прогнозом Георгія Коваленка, цього разу Собор єпископів упорається за один день, оскільки «немає очевидних протиріч і дискусій».
Напередодні виборів більшість експертів погоджувалася на думці, що найбільші шанси очолити УПЦ МП мали місцеблюститель Київської митрополії митрополит Буковинський і Чернівецький Онуфрій і керуючий справами Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній. Причому завідувач відділу історії релігій і практичного релігієзнавства Інституту філософії національної академії України Людмила Филипович запевняла, що синод єпископів уже заздалегідь «надав перевагу Онуфрію як людині старої школи, адже Антоній – замолодий». Експерт також висловила впевненість у тому, що, кого не б не обрали 13 серпня — Онуфрія чи Антонія, — він буде «орієнтуватися на Москву, проте відкрито з нею не заграватиме, адже цього не сприймуть прихожани».
Натомість, богослов Юрій Чорноморець вважає обох претендентів «поміркованими архієреями, котрі стоять на проукраїнських позиціях». І все ж експерт убачає й певну відмінність між ними: «Онуфрій має консервативніші погляди, а Антоній обстоює створення єдиної помісної Церкви в Україні, але без втрати канонічності. Гадаю, що за митрополита Онуфрія в Церкві збережеться статус-кво. Антоній більше схильний до прощення та компромісу й об’єднання з іншими православними Церквами України».
Проте обоє експертів переконані, що обрання нового митрополита пройде спокійно та не вплине на політичну ситуацію. Зокрема, п. Филипович каже, що «ніхто не зацікавлений у використанні релігійної теми для розхитування політичної ситуації в Україні, але Церква ще не готова до більшої незалежності від Москви». Своєю чергою, п. Чорноморець стверджує: «Ситуація в УПЦ МП збережеться стабільною. У Церкві є більшість, вихована митрополитом Володимиром, і вона займає проукраїнські позиції, хоча ці люди її не так відкрито декларують». Закиди ж у бік митрополита Онуфрія щодо його проросійськості експерт прокоментував так: «Зараз проти обох претендентів у пресі ведеться інформаційна війна, аби показати їх ставлениками Кремля».

Спалювання мостів
Такі закиди можна побачити й на шпальтах інтернет-порталу Newsru.ua, який є київською філією московського сайту Newsru.com. Та чи не бажають автори цих інсинуацій «спалити мости» між патріотами України й митрополитом Онуфрієм, аби йому не залишалося нічого іншого, окрім як цілковито підпорядкуватися Москві?
Зокрема, Newsru.uа повідомляв: «69-річний єпископ Чернівецький і Буковинський Онуфрій (світське ім’я — Орест Березовський), що представляє інтереси Московського патріархату в Україні, в інтерв’ю власній прес-службі виступив зі засудженням антитерористичної операції (АТО) на Донбасі, а також відмовився визнавати причетність вищого військово-політичного керівництва Російської Федерації (РФ) до дестабілізації соціально-політичної ситуації в низці окремих реґіонів.
Російських найманців священнослужитель називає не інакше, як «наші одновірці та брати», а проведення АТО — «братським кровопролиттям», стверджував Newsru.ua, запевняючи, що «він не бачить різниці між «православними військовими» та «православними ополченцями», котрі воюють за свої духовні «цінності» й виступають проти євроінтеграції України.
«Українські військовослужбовці, за словами Онуфрія, не захищають своєї Батьківщини, а діють у інтересах Заходу («економічних, політичних, якщо хочете, духовних»), — писав також київський філіал московського інтернет-порталу. — «Закони, які сьогодні пропонує нам новий, європейський, світ, є для нас неприйнятні», — підкреслює Онуфрій, повторюючи чергову, нічим не підтверджену тезу традиційної кремлівської пропаганди.»

Приречений балансувати
Утім, Newsru.ua повідомив і таке: «Як стверджують релігієзнавці, усередині УПЦ МП зараз чітко сформувалося три внутрішні фракції: реакційна проросійська; згодна на входження до складу майбутньої єдиної православної української Помісної церкви (із такою пропозицією виступають Київський патріархат, Українська греко-католицька церква й Українська автокефальна православна церква) патріотична проукраїнська; і найчисельніша — прагматично-нейтральна, чиї представники розглядають парафії УПЦ МП суто як комерційні структури».
Не прослизкуло повз увагу Newsru.ua й те, що «архієпископ Сумський і Охтирський УПЦ МП Євлогій звернувся до президента РФ Володимира Путіна з проханням припинити військову активність на кордоні з Україною», а «Свято-Параскевська парафія УПЦ МП села Солонева Радивилівського району Рівненської області приєдналася до УПЦ Київського патріархату, після того як настоятель церкви неодноразово відмовлявся служити панахиди за загиблими в протистояннях з авторитарним режимом  Януковича на Майдані та в боях на сході України». А отже, яким би проросійськи налаштованим не був новообраний настоятель УПЦ (МП), він змушений буде балансувати між тим, аби й Москви не розгнівати, і пастви, обуреної аґресією РФ проти України не втратити.
Адже, до прикладу, у Львові вже пройшов 8 серпня «круглий стіл» за участю духовенства та мирян УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви й УПЦ МП, під час якого було створено постійно діючий Координаційно-редакційний комітет для «пропонування, обговорення й імплементації конкретних механізмів здійснення акцептованої всіма стратегії — об’єднання існуючих юрисдикцій задля утворення Єдиної помісної української церкви». Людмила Филипович, завідувач відділу історії релігій та практичного релігієзнавства Інституту філософії національної академії України, зауважила: «Я зараз і одного, і другого, і третього, і четвертого можу розглядати так само, як Яценюка (прем’єр-міністра України), котрий, приступаючи до виконання обов’язків прем’єр-міністра, сказав, що він є «камікадзе»,. Зараз той, хто прийде на керування УПЦ, теж є своєрідним «камікадзе».

На порозі розколу?
А владика Онуфрій уже встиг підтвердити, що він — якщо не «камікадзе», то «герострат», здатний спалити храм. Зокрема, Петро Кралюк, проректор Острозької академії, розповів про нього на електронних шпальтах «Радіо «Свобода»: «19 червня синод УПЦ МП під керівництвом Онуфрія здійснив своєрідний переворот. Із посад були усунуті діячі, яких можна вважати лідерами «українського лобі» в УПЦ. Це — митрополит Олександр (Драбинко), котрий очолював нагородний відділ і був особою, наближеною до митрополита Володимира; Валентин Волинець, котрий керував юридичним відділом Київської митрополії та свого часу заблокував зміни в статуті УПЦ МП, які дозволили би посилити залежність цієї Церкви від Московського патріархату; архімандрит Віктор (Бедь), ректор Ужгородської богословської академії, відомий своїми відверто проукраїнськими виступами. Незадовго після цього путчу, 13 липня, владика Онуфрій здійснив іще один показовий антиукраїнський акт — нагородив другим хрестом із прикрасами скандально відомого своїми сепаратистськими заявами та діями священика УПЦ МП Дмитра Сидора».
Висновок Петра Кралюка – такий: «Якщо обраний буде Онуфрій чи Антоній, то сподіватися, що ця Церква займе проукраїнську позицію, підтримає важку боротьбу українців із терористами-сепаратистами на Донеччині, а також зробить кроки до об’єднання православних Церков в Україні, — марна справа». Швидше за все, і ця Церква приречена на розкол — розмежування патріотів України та її ворогів.
Коли верстався номер, стало відомо, що новим патріархом УПЦ МП став Онуфрій.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply