Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Українці визначилися з релігійною приналежністю

Автор:

|

Вересень 10, 2015

|

Рубрика:

Українці визначилися з релігійною приналежністю

Православна церква

Порівняно з минулим роком кількість релігійних організацій в Україні зросла на 328 і сягнула 35 317 організацій на початок 2015 року, в т. ч. 989 релігійних громад без статусу юридичної особи. Таку статистичну інформацію оприлюднило Міністерство культури України.
Цього разу офіційні дані з об’єктивних причин не враховують релігійні організації на незаконно анексованій російськими військами території України — у Криму (2083 релігійних громад 2014-го) та місті Севастополь (137 — 2014-го).
Також ця статистика навряд чи відображає реальну картину окупованих територій Донецької та Луганської областей, із огляду на цілеспрямовані релігійні переслідування місцевих віруючих і релігійних громад із боку проросійських сепаратистів упродовж останнього року. Тим не менше, в решті областей України було помічене зростання кількості зареєстрованих релігійних організацій, що складало близько 0,5-1,8 % на рік.
Станом на 1 січня 2015 ц. р. в Україні було зареєстровано 87 релігійних центрів і 292 релігійних управління (єпархії, дієцезії тощо), які представляють понад 50 різних конфесійних напрямків. Також функціонує 32 792 зареєстровані місцеві релігійні громади, 516 монастирів, 365 релігійних місій, 78 братств, 198 духовних навчальних закладів, 12 406 недільних шкіл. За офіційною статистикою, зараз релігійними справами опікуються 31 781 священнослужитель, із котрих іноземцями є 693 осіб.
Згідно з результатами дослідження, проведеного у лютому 2015-го групою соціологічних компаній «Рейтинґ», SOCIS, Центр Разумкова та КМІС, більшість опитаних українців вважають себе віруючими-християнами. 74 % жителів України вважають себе православними, 8 % — греко-католиками, по 1 % — римо-католиками та протестантами (євангельські християни). Просто християнами себе вважають майже 9 % опитаних, не відносять себе до жодної з релігійних конфесій — 6 %, а ще 1 % респондентів було важко відповісти.
У реґіональному розрізі в усіх областях найпоширенішим є православ’я, крім Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей, де більше половини мешканців є греко-католиками. Також греко-католиками себе вважають майже 20 % мешканців Закарпаття. Римо-католиків зустрічається більше на Закарпатті (7 %), у Хмельницькій (3 %), Тернопільській (3 %), Вінницькій і Житомирській областях. Протестанти найбільше поширені у Рівненській, Волинській, Тернопільській, Чернівецькій, Київській, Донецькій і Хмельницькій областях.
На відміну від соціологічних досліджень попередніх років, нові дані свідчать про зміну конфесійної самоідентифікації православних віруючих. Тепер серед тих, хто вважає себе православними, відносна більшість (38 %) вважають себе вірянами Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), і майже вдвічі менше (20 %) — Української православної церкви Московського патріархату. При цьому лише 1 % православних відносять себе до Української автокефальної православної церкви, а решта 39 % вважають себе просто православними, без конкретної конфесійної належності.
До УПЦ КП найчастіше відносять себе на Заході та в Центрі України, а до УПЦ МП — на Півдні та Донбасі. Тим не менш, цьогорічне дослідження показало, що навіть у південних і східних областях, крім Донбасу й Одещини, прихильників Київського патріархату — більше, ніж Московського. При цьому, чим далі на Південь і Схід, тим більше опитані схильні себе вважати просто православними і не належати до жодної православної юрисдикції. Зокрема, найбільше таких у Кіровоградській, Миколаївській, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Сумській, Одеській, Донецькій і Луганській областях.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply