Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Українську автокефалію не зупинити

Автор:

|

Липень 12, 2018

|

Рубрика:

Українську автокефалію не зупинити

Патріарх Варфоломій

У Москві відбулася зустріч щодо України представників Константинопольського та Московського патріархатів.

«Кирило висловив жаль»
На сайті УПЦ (Української православної церкви) Московського патріархату (МП) анонсували, що «делегація Константинопольського патріархату зустрінеться з представниками Російської православної церкви (РПЦ)». Ця зустріч відбулася 9 липня ц. р. в робочій резиденції патріарха Кирила, глави РПЦ, у Москві. Причому він особисто очолив делегацію РПЦ на перемовинах із представниками Константинопольського патріархату — митрополитами Галльським і Смирнським — Еммануїлом і Варфоломієм відповідно.
На київському порталі «Релігійно-інформаційна служба України» розповіли: «В РПЦ лаконічно висловилися про зустріч Кирила з делегацією Константинополю з питання томосу для України — жодної конкретики. Під час бесіди обговорювалися питання, пов’язані з проблематикою збереження міжправославної єдності. Це вся інформація з офіційного джерела РПЦ про зустріч, на якій йшлося про автокефалію для православної Церкви в Україні».
Невдовзі на цьому ж порталі доповнили: «В одному з блог-постів Фанару (у цій дільниці Стамбулу розташована резиденція Вселенського патріарха. — Ред.) повідомляється, що під час зустрічі 9 липня у Москві з делегацією Константинополя патріарх Кирило висловив жаль із приводу відсутності на цій зустрічі патріарха Варфоломія. Подробиці бесіди, як і на офіційному сайті РПЦ, не повідомляються, хоча відомо, що делегація прилетіла до Москви обговорити саме «українське питання».
Натомість у київському інтернет-видання «Релігійна правда» цитували з посиланням на офіційний сайт Вселенського патріархату відповідь митрополита Еммануїл очільнику РПЦ: «Ви говорили про зв’язки, які пов’язують нас, і цей зв’язок є священним. Наші Церкви пережили моменти не лише величі та слави, а й важкі моменти в історії. Між нами завжди були люблячі взаємини та дух взаєморозуміння і співпраці, хоча іноді у цих взаєминах були труднощі, але мудрість Бога завжди перемагала».
У «Релігійній правді» також нагадали: «Раніше офіційні представники РПЦ, зокрема, митрополит Іларіон (Алфєєв), котрий вважається «правою рукою» патріарха Кирила, неодноразово попереджали, що в разі надання Константинополем автокефалії православній церкві в Україні, може статися «Вселенський розкол, рівний розколу 1054 року», який розділив християнську Церкву на католицьку та православну. Не виключено, що патріарх Кирило уже особисто пообіцяв представникам Константинополю втілити ці обіцянки у життя».

«Головна проблема вирішена»
Але відсутність у Москві переможних реляцій із перемовин між представниками патріархатів дає привід виснувати, що так званий Третій Рим уже не домінує над Другим. Більше того, як писав «Міст», ще 26 травня архімандрит Кирило (Говорун), колишній керівник відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП, запевнив, що томос (указ, декрет, послання предстоятеля Церкви у важливих питаннях церковного устрою. — Ред.) про автокефалію Української православної церкви вже написаний.
Дослівно ж він розповів: «Томос уже готовий. Він написаний. Я навіть знаю, хто його писав — писав мій учитель в Афінському університеті, де я навчався. Це один із найкращих каноністів у православному світі. І тексти, які він пише, канонічно абсолютно досконалі. Тому гадаю, що томос буде прекрасним документом канонічності, до нього неможливо буде пред’явити жодних претензій».
Архімандрит Кирило також наголосив: «Давати томос про автокефалію — прерогатива Константинопольського патріархату. Потім почнеться процес рецепції цієї автокефалії з боку інших православних Церков. На другому етапі можуть бути певні проблеми рецепції. Це займе певний час. Це може бути достатньо тривалий час, якісь технічні моменти рецепції залишаються. Але головна проблема вирішена».
Коли ж Ростислав Павленко, заступник голови Адміністрації Президента України, передавав Вселенському Патріарху Варфоломію звернення ієрархів українських православних Церков і глави держави та постанову Верховної Ради щодо надання автокефалії УПЦ, то гінцю з Києва, за його словами, повідомили в Стамбулі: «Синод Вселенського Патріархату прийняв рішення про початок процедур, необхідних для надання автокефалії православній Церкві в Україні».
Історик Юрій Гудименко пояснив: «У будь-якій заяві церковної влади й, особливо, Вселенського патріархату, потрібно читати між рядками. Вселенський патріархат сприймає частину визнаних православних Церков як сестер. Натомість ті Церкви, які отримали християнство від Константинополя, є дочірніми. Відтак, у Константинополі вкотре наголосили, що українська Церква є саме їхньою дочірньою. Вселенський патріархат учергове наголосив, що саме від нього йде православ’я в Україні. І ця заява вже є революційною, адже називає УАПЦ та УПЦ КП церквами».
А 16 травня грецька інформаційна агенція «Ромфея» опублікувала новини з перемовин в Афінах між представниками Константинопольського патріархату та делегацією Елладської православної Церкви щодо України: «Митрополити Пергамський Іоанн, Галльський Еммануїл і Смирнський Варфоломій, котрі відвідали Афіни, підкреслили, що у МП була можливість у ході передсоборного процесу підписати документ щодо процедури надання автокефалії, але він цього не зробив. У результаті, Константинопольський патріархат може надати, згідно з повідомленням делегації, автокефалію місцевій об’єднаній Церкві в Україні».
«Ромфея» також поінформувала: «У ході перемовин, константинопольські представники наголосили, що 1688 року Київську митрополію Константинопольського патріархату лише «делегували» Московському патріархату. Московський патріархат був у скрутному становищі і вирішив, щоб митрополит Київський був обраний у Москві, будучи ієрархом Вселенського патріархату, але цієї угоди не було дотримано ніколи», — заявила в Афінах делегація Константинополю».

«Це знакова заява»
Того ж дня Вселенський Патріарх Варфоломій заявив, що «має зобов’язання і відповідальність повернути народи двох країн — України та Македонії до істини і канонічних рамок церкви». А коли 23 червня його відвідала делегація УПЦ МП, аби переконати, аби не давав автокефалію Українській церкві, патріарх заявив: «Нехай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому соборі та при безумовному згадуванні Вселенського патріарха. Це сказано у томосі про автокефалію, що мати-церква дарувала Польській церкві — наш престол не визнав відділення Київської митрополії та залежних від неї православних Церков Литви та Польщі та їхнього приєднання до Московської церкви, що було здійснено проти канонів і не були дотримані права Київського митрополита, котрий мав титул екзарха Вселенського престолу. Ми бажаємо, як мати-церква, відновлення єдності в Україні розділеного церковного тіла — десятків мільйонів вірян».
Релігієзнавець Олександр Саган запевнив: «Це знакова заява. Вселенський патріархат учергове підтвердив своє бачення ситуації в Україні, що склалася відносно розвитку тут православ’я. Він підтвердив, що має право вирішувати це питання. І буде його вирішувати. Момент вони оберуть самі. Їх не можна ні зупинити, ні підштовхнути. Це знаково навіть тому, що заява була зроблена відразу після поїздки ієрархів УПЦ МП за кошти олігарха Вадима Новинського до Вселенського патріарха. Це сигнал, куди рухається ситуація і як у Константинополі її взагалі розцінюють».
За словами релігієзнавця, зараз триває робочий процес, і не виключено, що на найближчому засіданні Синоду Вселенського патріархату 10-12 липня «українське питання» буде поставлене на голосування. «Не виключено, що голосування з питання української автокефалії може відбутися на найближчому Синоді у липні або на будь-якому наступному Синоді», — запевнив п. Саган.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply