Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

У Запоріжжі створюють Меморіал хортицьких менонітів

Автор:

|

Червень 04, 2021

|

Рубрика:

У Запоріжжі створюють Меморіал хортицьких менонітів
Стан кладовища

Працівники Національного заповідника «Хортиця» в Запоріжжі за фінансової підтримки громадян Канади працюють над створенням «Меморіалу хортицьких менонітів». В основі меморіалу — частина надгробних стел із кладовища протестантів ХІХ-ХХ ст. «Створення меморіалу вже вийшло на завершальну стадію. Залишається змонтувати кілька пам’ятників, деякі мають не одну, а чотири частини: постамент, тумба, комірець і власне стела. Потім усі композиції треба закріпити та законсервувати. Наразі встановили фрагменти 13 надгробків. Загалом має бути 15», — повідомив Максим Штатський, науковий співробітник заповідника «Хортиця».
За його словами, проєкт Меморіалу хортицьких менонітів створювали кілька людей, а базовий ескіз надав Максим Остапенко, генеральний директор заповідника «Хортиця». Власне він створив модель, яка є основною, в потім канадські колеги-науковці та дизайнери створили 3d-модель.
Стели з кладовища менонітів ХІХ-ХХ ст., знищеного в радянські часи, запоріжці знайшли 2019 року. «Ми контактували з канадцями, адже це — їхні нащадки. Вони нам допомогли ідентифікувати надгробки. Ба більше, в Канаді створили спеціальний комітет із питань реставрації пам’ятників, оголосили збір коштів на їхню реставрацію та створення меморіального комплексу. Ми будуємо зараз власне за гроші канадського фонду. Завдяки їм ми найняли будівельників, орендували техніку та монтуємо меморіал», — пояснив д-р Штатський.
За його словами, кількість стел, їхні назви, місце розташування — все це узгоджували з канадцями майже рік, адже вибрати з 300 знайдених надгробних плит лише кілька виявилося дуже складно. «Я надавав пропозиції із 50 каменів, але місця і коштів не було, тому обрали 15. Їх реставрували впродовж чотирьох місяців, також за гроші канадської організації. Щодня надсилаю їм фотозвіти. Ми узгоджуємо положення каменів, форми», — зазначив науковець.
Центр усього меморіалу — надгробок Катерини Кооп, дружини Абрахама Коопа, котрий заснував підприємства, що з часом стали заводами «Запоріжкабель» і «Комунар». Його вже встановили навпроти центрального входу. В дальньому правому кутку — стела Бернарду Шелленберґу, який прожив 48 років і був першим фаховим лікарем у колонії менонітів на Хортиці. Також тут є і прізвища пересічних жителів колонії. Наприклад, Генріх Товс прожив лише 19 років, але, як кажуть історики, в нього дуже специфічний нагробок: зроблений на замовлення, інший шрифт, викарбуваний вінок. Найстаріший пам’ятник, що увійде до меморіалу, датований 1793 роком, він належить солдату.
В центрі комплексу — якір. Це символ християнської віри та символ менонітів. Передбачено, що в подальшому Меморіал хортицьких менонітів розширять.
Менонітське кладовищі знищили в 1930-х рр. Зараз на його місці стоїть школа. Могильні плити зі зруйнованого цвинтаря замурували у фундамент комори, що стояла на Верхній Хортиці. Меноніти — християнський протестантський рух; їхнє віросповідання пропаґує мирне співжиття в світському суспільстві, відсутність насильства. Меноніти не визнавали військову присягу та військову службу.
Як повідомляв «Міст», буде велика реконструкція заповідника «Хортиця».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply