Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

У Софії Київській заявили про сенсаційну знахідку

Автор:

|

Лютий 01, 2018

|

Рубрика:

У Софії Київській заявили про сенсаційну знахідку

Частина композиції Зішестя Святого Духа на апостолів

У Софії Київській знайдені унікальні фрески XVIII-XIX ст. Про це повідомила Тамара Рясна, завідувач сектором Національного заповідника «Софія Київська». За її словами, отримати інформацію вдалося завдяки архіву, в якому збереглися дані про проведені реставраційні роботи. Відомо, що після монгольської навали орди на Київську Русь і занепад держави храмом не займалися майже 600 років. Реставрація почалася при митрополиті Петрі Могилі в першій половині XVII ст. У часи правління гетьмана Івана Мазепи храм ґрунтовно перебудували за тогочасними традиціями. Тоді старі фрески не знищили і залишили під товстим шаром фарби.
Однак 1843-го стало відомо про те, що в Софії Київській збережено стародавній живопис. Тодішній імператор Микола І наказав усе повернути, як було раніше. Але, духовенство було стурбоване тим, що персонажі на фресках благословляють двома перстами, а не трьома, як було прийнято після церковної реформи середини XVII ст.

Шлях до Еммаусу. Христос іде по дорозі з апостолами Лукою та Клеопою

У радянський час фрески вирішили замалювати. Тоді вважалося, що цінними є лише роботи XI ст. Живопис спробував відстояти один із радянських реставраторів. «Вийшло так, що зараз на композиції під склепіннями собору, на якій зображено 35 із 70 апостолів, один із персонажів має портретну схожість із цим реставратором. У звітах середини 1950-х рр. є світлини композиції з апостолами до і після реставрації. Я звернула увагу, що там, де спочатку був зображений худорлявий старигань із довгим сивим волоссям, з’явилося обличчя молодика з пухкими щоками і зачесаним назад волоссям. Збереглося фото команди, яка працювала тоді над живописом собору. Якщо порівняти обличчя апостола й одного з реставраторів на знімку, ви побачите, що вони дуже схожі», — розповіла п. Рясна.
Так, на архівних фотографіях можна знайти фреску, на якій зображена біблійна історій «Шлях до Еммаусу», коли апостоли Лука і Клеопа не впізнали Христа, Котрий після воскресіння приєднався до них дорогою в місто Еммаус. Уже на місці під час вечері апостоли впізнали Христа по тому, як Він благословив і надломив хліб. У цей момент Христос став для них невидимим.
«Обидві роботи середини ХІХ ст. доволі великі — приблизно 30 кв. м кожна, — повідомила експерт. — Варто сказати, що поруч із ними (біля іконостасу) міститься цілий цикл фресок про події, що сталися після розп’яття та воскресіння Ісуса».

Зображені 35 із 70 апостолів. Обведений персонаж, якому один із радянських реставраторів надав риси свого обличчя

Наразі фахівці знають, що було зафарбовано на склепінні храму. Зокрема, під час реставрації 1950-х на склепінні був знищений вельми цінний напис, ймовірно, зроблений у XVII ст. «Ми дізналися про те, що він існував, збільшивши один із архівних знімків, зроблених у 1930-ті рр. Напис свідчить, що собор почав «сдатися», тобто будуватися, 1011 року. Це неймовірно важлива інформація, бо в літописах зазначаються дві різні дати початку будівництва — 1017-й і 1035 рік. Надія Никитенко, котра 40 років усебічно досліджувала Софійський собор, дійшла висновку, що він був закладений раніше, 1011-го, князем Володимиром, котрий хрестив Русь. Графіті, виявлені на стінах собору Надією Миколаївною та В’ячеслав Корнієнком, заступником генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» цю дату підтвердили», — додала науковець.
За попередньою оцінкою Анатолія Остапчука, головного реставратора Національного заповідника «Софія Київська», відкрити фрески буде непросто.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply