Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

У Римі презентували книжку владики Діонісія

Автор:

|

Жовтень 20, 2021

|

Рубрика:

У Римі презентували книжку владики Діонісія
Владика Діонісій підписує свої книжки

У прокатедральному соборі Святої Софії в Римі (Італія) відбулася презентація книжки «Слово тілом стало» владики Діонісія Ляховича, апостольського візитатора для українців-католиків в Італії. Подія відбулася за участю представників курії екзархату: о. Теодосія Греня, о. Петра Голінея, о. Анібала Соутуса та о. Марка Семегена,. Унікальна збірка проповідей вийшла друком у видавництві «Нова зоря» напередодні 75-літнього ювілею її автора.
Її особливістю є те, що видання надрукована на екологічно дружньому папері, який не завдає шкоди навколишньому середовищу. Збірка складається з п’яти розділів і 600 сторінок. У першому, починаючи від неділі про Закхея, можна знайти роздуми проповідника над недільними євангеліями впродовж року. У другому єпископ ділиться роздумами з нагоди Господських празників, а в третьому подає проповіді на Богородичні свята. У двох завершальних розділах владика розмірковує над важливістю постатей святих, на яких варто взоруватися в духовному житті, щоб чути Боже слово, ним жити і Його втілювати у власному житті та покликанні. «Сказане піде за вітром, а написане залишиться. Ця книга — збірник проповідей, писаних під час моєї апостольської місії як візитатора для українців в Італії. Одночасно я думав про проблеми людей і прагнув через Слово Боже відповісти на них», — розповів єпископ.
Теодосій Грень розповів про структурованість видання. За його словами, людина щодня повинна шукати розвитку, і одним із джерел інтелектуального, культурного та духовного зросту є мудра книга. «Добра книжка дає нам можливість відкрити для себе щось інше, зокрема, досвід іншої людини. У праці ієрарха вміщений його життєвий досвід, те, чого він навчився, пережив і, найважливіше, перемолився. Адже ці проповіді були виголошені за різних нагод протягом років його життя і служіння», — розповів він.
Цікаві аспекти життя і наукової праці автора книжки розкрив Петро Голіней. Він пригадав, як наприкінці XIX ст. українці міґрували до Бразилії в пошуках кращої долі. Їм було тяжко, але українці зберегли свою ідентичність. У цьому їм допомогла Українська греко-католицька церква (УГКЦ), зокрема, через служіння отців василіан. «Владика багато розповідає про життя діаспори в Бразилії, — сказав о. Петро. — Виростаючи в українському середовищі, він до семи років не знав португальської мови. Тож бачимо приклад того, як у родині зберігався дух предків, народу і віри. Цікаво, що і дідо, і тато владики були народжені вже в Бразилії. В 11 років він навчався в Малій семінарії отців василіан, у якій хлопці здобували середню освіту, далеко від рідного дому. Так формувався майбутній слуга Христовий».
Після цього майбутній єпископ вступив до Чину святого Василія Великого, у якому о. Атанасій Купіцький прищепив йому любов до української книжки. Потім були студії в Римі, а після виходу з підпілля УГКЦ — від’їзд до України і викладацька праця. Канцлер екзархату згадав відомі наукові богословські праці єпископа. Зокрема, «Історія спасіння. Дорога спільноти і Причастя», у якій вперше підіймали питання сопричастя як єдність із Богом і ближнім. «Любитимеш Господа Бога твого. Психологія зустрічі із Богом» є перекладом із італійської, яка вийшла у видавництві отців василіан 1993-го. «Лекції з метафізики» присвячені богослов’ю та філософії, вийшли друком у Львівській богословській академії.
Особливим відкриттям стала праця «Хроніка», яку владика продовжує писати і зараз, починаючи з тих днів, коли був іменований єпископом. «Це цінне джерело для майбутніх історичних досліджень становлення нашого екзархату, де вписана кожна наша спільнота в Італії та багато імен людей, із якими владика зустрічався протягом свого єпископського служіння. Це архівний шеститомний матеріал, який зберігають у монастирі отців василіан і в курії Апостольського екзархату. І нинішня днина теж буде в цій хроніці», — завершив промовець.
Як повідомляв «Міст», владика Діонісій очолив екзархат в Італії.

About Author

Meest-Online