Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

У Львові відзначили 150-річчя від дня народження митрополита Шептицького

Автор:

|

Листопад 05, 2015

|

Рубрика:

У Львові відзначили 150-річчя від дня народження митрополита Шептицького

На симпозіумі

У Львові 30 жовтня ц. р. відбувся Міжнародний науковий симпозіум, присвячений 150-річчю від дня народження митрополита Андрея Шептицького. Організатори симпозіуму — Львівська митрополія УГКЦ, філософсько-богословський і гуманітарний факультети Українського католицького університету (УКУ), Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою (МІОК), Національний університет (НУ) «Львівська політехніка», Інститут Андрея Шептицького (Канада), Інститут екуменічних студій УКУ, Національний музей імені Андрея Шептицького, фундація «Андрей», Львівський музей історії релігії, Центральний державний архів зарубіжної україніки та Центральний державний історичний архів України.
Постать Митрополита Андрея об’єднала представників різних Церков і релігій — єврейської, мусульманської, православної, римо- та греко-католицької. За словами о. Олега Кіндія, «ми всі спільно розглядаємо екуменічну спадщину митрополита, яка була спрямована на те, щоб примирити різні верстви суспільства: богословсько-екуменічну, суспільно-політичну й економічну діяльність митрополита, а також мистецько-культурне надбання Андрея Шептицького».
Учасниками симпозіуму стали відомі богослови, науковці, священики з України та світу. Зокрема, о. д-р Петро Ґаладза й о. д-р Андрій Чировський, котрі представляли Інститут східно-християнських студій ім. митрополита Андрея (Канада), о. д-р Юрій Авакумов із університуту Нотр-Дам (США), д-р Зеновій Свереда з Папського Григоріанського університету (Італія), представник родини митрополита — д-р Анджей Шептицький із Варшавського університету (Польща), а також Михайло Перун, керівник фонду «Андрей».
Ірина Ключковська, директор МІОК, представила доповідачів конференції, серед котрих, зокрема, були архиєпископ і митрополит Львівський Ігор Возьняк, ректор УКУ о. Богдан Прах, ректор НУ «Львівська політехніка» Юрій Бобало, очільники міста й області.
Поважним гостем дійства став кардинал Любомир Гузар, появу котрого у залі всі вітали стоячи. Блаженнійший привітав учасників і гостей симпозіумі. Він сказав, що «Україна цього року вшановує митрополита Андрея в дуже багатьох місцевостях і в різні способи — друкують його твори, про нього створюють музичні композиції, йому ставлять пам’ятники. У Києві на колишньому будинку Центральної ради встановили меморіальну таблицю. Цим підкреслюють багатогранність його діяльності, — зазначив владика. — Митрополит Андрей — це була велика духовна постать. Чи можна людину такого широкого діапазону, духовної глибини описати одним словом? Це слово — «душпастир». Він дбав за духовну отару, яку йому доручили, й, як добрий пастир, ішов спільно зі своїми вівцями. Шукав для них гарні полонини, боронив від вовків. А коли якась овечка губилася чи відлучувалася від отари, намагався шукати, привести назад до отари. Був готовий навіть своє життя віддати за тих, хто був поруч. Цінність людини була на першому місці для Митрополита. Як нам найкраще зберегти живу пам’ять про митрополита? Наслідувати та зберігати його пам’ять живою у наших життях».
«Шептицький став на захист поневолення русинів-українців, захищав правду, боронив свій народ. Не дбав про кар’єру, а думав про долю народу. Вірив у свій люд, знав його талант. Не сумнівався у посіданнях Божих дарів українства. Його голос звучав на багатьох континентах. Велетенський богослов, могутній проповідник залишив значну спадщину своїх творів. Очікуємо проголошення його блаженним, хоч часто називаємо його святим», — зазначив владика Ігор.
Представники влади закликали розглядати постать Андрея Шептицького також як державного та громадського діяча. Андрій Садовий, міський голова Львова, вважає митрополита людиною планетарного масштабу. «Ми часто нарікаємо на складне життя: важко, не все виходить, шукаємо хто винен. І чекаємо на диво, що воно якось саме має все статися і зробитися. А якщо поринемо поглядом у початок минулого століття, коли служив Митрополит Андрей, то побачимо, як він проводив народ і Церкву через страшні окупації, війни, лихоліття, його арештовували. Тепер маємо 25-й рік нашої незалежності. А чи вона була б, якби не Шептицький? Він скеровував отців у різні куточки України, і вони зуміли зберегти традицію та мову, — зазначив мер Львова. — Кожна його промова — це дороговказ. Дай нам, Боже, мудрості зрозуміти, що він передав нам».
У рамках симпозіуму відбувся круглий стіл «Андрей Шептицький: погляд Церков і релігійних спільнот у світі» за участі архиєпископа та митрополита Львівського УГКЦ Ігора (Возьняка), митрополита Львівського і Сокальського УПЦ КП Димитрія (Рудюка), архиєпископа Харківського і Полтавського УАПЦ (оновленої) Ігора (Ісіченка), голови Духовного управління мусульман України шейха Саїда Ісмагілова, директора представництва Американського об’єднання для євреїв України Мейлаха Шейхета й інших високоповажних осіб.
Болословсько-екуменічну спадщину Митрополита представив о. д-р Іван Дацько, президент Інститутут екуменічних студій УКУ, у доповіді «Тяглість екуменічної думки. Митрополит Андрей і Патріарх Йосиф» та о. д-р Мирослав Татарин з університету Св. Єроніма у Вотерлу (провінція Онтаріо) своєю працею «Богословське мислення Митрополита Андрея Шептицького: заклик до самозречення». Про суспільно-політичну та економічну діяльність Митрополита розповідали о. д-р Юрій Авакумов із Університету Нотр-Дам у Саут-Бенді (США) та д-р Зеновій Свереда з Папського Григоріанського університету в Римі.
Мистецько-культурну спадщину Митрополита представили Оксана Біла, заступник директора Національного музею ім. Андрея Шептицького, та провідні мистецтвознавці Львова.
До роковин Митрополита відбулися численні концерти, Богослужіння та виставки. Зокрема, експозиції Львівського музею історії релігії «На скелі віри»; Центрального державного архіву зарубіжної україніки «Андрей Шептицький: постать Митрополита за документами ЦДАЗУ»; виставка у Львівській національній науковій бібліотеці України ім. В. Стефаника, яка містить видання творів Митрополита та праці про його життя і діяльність, рукописні джерела, фотографії, книги з екслібрисами книгозбірні «Студіон» і бібліотеки Митрополита. Крім того, учасники симпозіуму ознайомилися з експозицією Національного музею у Львові, засновником якого був Митрополит Андрей.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply