Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

У Філадельфії вшанували пам’ять жертв Голодомору

Автор:

|

Грудень 07, 2022

|

Рубрика:

У Філадельфії вшанували пам’ять жертв Голодомору
Промовляє митрополит Борис

Преосвященний владика-митрополит Борис Ґудзяк у співслужінні отця-пароха Василя Харука 27 листопада відправив Службу Божу та панахиду за мільйони жертв Голодомору 1932-1933 рр. у парохії св. Архангела Михаїла у Філадельфії. Близько 300 осіб прибули віддати шану жертвам цього історичного геноциду.
Владика-митрополит в час проповіді згадав на тлі нерозлучних чинників нашого християнського життя — молитви та віри три основні події: 1) Голодомор; 2) загрозливу пошесть нашого часу — коронавірус; 3) боротьбу українського народу за свободу і гідність людського життя проти ворожої аґресії.
Цьогорічне відзначення Голодомору у Філадельфії вирізнялося тим, що не було концертної програми. Натомість Громадський комітет організував виставку з близько сотні плакатів, які документували словом і світлинами жорстокий голод, яким Москва наміряла зламати хребет українського селянства за спротив колективізації. Прем’єра виставка відбулася на «Юніон Стейшн» у Вашинґтоні, підчас відкриття пам’ятника Голодомору 15 років тому. З часу створення її оглянули тисячі українців і десятки тисяч американців.
Ці плакати змістовно висвітлюють історію Голодомору, драконівських законів, як, приміром, ув’язнення або розстріл за п’ять колосків пшениці, арешти, заслання, свідчення різних державних достойників і журналістів. Зокрема, привертали увагу фрагменти статей поважної преси. Численні світлини на панелях допомагали запам’ятовувати прочитану інформацію.
До присутніх, які прибули оглядати виставку, звернулася Уляна Мазуркевич, голова Громадського комітету і Комітету людських прав. Вона розповіла про досягнення Комісії Конґресу США з питань Голоду в Україні, членом якої була, у справі визнання Голодомору геноцидом українського народу. Комісія опублікувала зібрані матеріали численних свідків про Голодомор. Згодом ці матеріали переклали та видали українською мовою й подарували українському народові «з приязню від народу США», вони розійшлися бібліотеками України. Діячка закликала молодь пам’ятати про Голодомор, що став частиною нашої історії.
До сотень молодих і старших осіб, які прибули оглянути виставку, промовив митрополит Борис. Він поставив за взірець «гірчичне зерно», яке за відповідного піклування дало вагомий плід. Цим владика вказав на повоєнні зусилля новоприбулої еміґрації до США інформувати своє оточення про правдиву ситуацію поневоленої України в СРСР. До успішних зусиль розповсюджувати пам’ять про Голодомор ієрарх зарахував монументальний пам’ятник Голодоморові — церкву св. Андрія у Бавнд-Бруку з цвинтарем, на якому поховані численні достойники, а також і українські воїни різних формацій, між ними й члени УПА. Він розповів, як студенти при Гарвардському інституті в Бостоні намагалися інформувати про Голодомор виставкою, про перші успіхи англомовного видання Harvest of Sorrow і про працю Комітету Конґресу США. Гірчичне зерно дало свої плоди. Тепер справа Голодомору відома у світі.
Владика закликав шанувати і не забувати історичні традиції українського народу та продовжувати мозольну працю української справи, не знеохочуватися труднощами, бо висліди цієї праці можуть бути видатними.
Третій промовець, Андрій Чорнодольський, намагався промовляти до сердець молоді. Він проаналізував подій, які призвели до Голодомору, зосередився на геноцидній політиці Москви у 1930-х рр., вважаючи, що найважчими для українського народу були 1927-1937 рр. довоєнного періоду. Знищення селянства, духовного релігійного життя, української мови він таврував геноцидом і порівнював його з теперішніми потугами Путіна застосовувати геноцид українського народу для цілковитого його знищення і стерти з мапи світу. Для цього Москва використовує всі заходи — від ракетних обстрілів до ядерного шантажу, «холодомору» і винищення інфраструктури української держави. Промовець закликав не забувати про злочини Росії, за які її треба судити, та пам’ятати про Голодомор, бо він забуттю не підлягає.
Офіційну частину промов і звернень закінчили Українським славнем. Охочі можуть оглянути виставку в Соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії.
Як повідомляв «Міст», Владика Ґудзяк закликав американців молитися за Україну.

Осип Рожка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply