Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Церковний скандал чи державна зрада?

Автор:

|

Березень 19, 2015

|

Рубрика:

Церковний скандал чи державна зрада?

Митрополит Онуфрій — новий глава УПЦ МП

Ось уже рік Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) не може визначитися, з ким вона: з Україною чи з російським начальством — патріархом Кирилом. Під час війни на сході українці жодного разу не почули від нового предстоятеля УПЦ МП слів на підтримку української армії, ні разу не почули й слів про Російську Федерація (РФ) як країну-аґресора. «Я – не політик, і на це питання не можу вам відповісти», — виправдовується митрополит Онуфрій.

При цьому священики УПЦ МП не відмовляються допомагати терористам на сході. Російська православна церква (РПЦ), по суті, благословила війну на Донбасі, а її адепти давно вбивають українців під знаменами «Російської православної армії» (РПА).
А трохи раніше Росія анексувала Крим. І на півострові залишилося майно та прихожани трьох єпархій Української церкви. Між УПЦ і РПЦ — велика різниця, спільним є лише духовний центр — Московський патріархат. Юридично, економічно й організаційно це — дві абсолютно самостійні Церкви. Принаймні, так здавалося усім, окрім керівництва УПЦ МП — предстоятеля Онуфрія та керуючого справами Антонія. Обидва після смерті митрополита Володимира провадять проросійську політику. Та ніхто не очікував, що вони несподівано віддадуть частину прав і майно двох єпархій УПЦ МП у Криму Російській церкві.
«Почався процес тихої передачі юридично кримських єпархій у лоно РПЦ. Ми довго не могли повірити, що таке може статися, аж доки не побачили скандального рішення Священного синоду Української православної церкви. Ще влітку й наприкінці 2014-го єпископи УПЦ МП фактично та юридично визнали Крим російським», — розповідає Олександр Саган, провідний науковий працівник відділення релігієзнавства Інституту філософії. Так, у червні, а потім у грудні 2014 року синод схвалив зміни до статутів двох із трьох кримських єпархій. «Судячи з тих змін, які були внесені до статуту, там прямо написано, що розміщеним центром Сімферопольської і Кримської єпархій є Республіка Крим, яка є суб’єктом РФ. Тим самим фактично визнано анексію Криму Росією, що, на мій погляд, є державною зрадою. Тобто, відбулася завуальована передача цих двох єпархій РПЦ», — уточнює експерт.
Нові статуси вже зареєстровані в Федеральній податковій службі РФ. І найголовніше — те, що, згідно зі статутом, усе майно, яке належить єпархіям та їхнім канонічним підрозділам, оголошено майном РПЦ. Це означає, що за рішенням синоду УПЦ МП на чолі з митрополитом Онуфрієм, який на виборах предстоятеля був фаворитом Кирила, усе майно Феодосійської та Сімферопольської єпархій стає власністю Російської церкви. «Така передача мала бути узгоджена Церквою із державою, оскільки держава свого часу надавала дуже багато земельних ділянок у безоплатне користування для церковних парафій і монастирів», — наголошує п. Саган. Тож члени синоду та керівництво УПЦ МП фактично стали співучасниками незаконного захоплення Росією державного майна на території Криму.
Крім цього, члени синоду наділили патріарха Кирила величезними повноваженнями в управлінні кримськими єпархіями. Наприклад, усі примірники бланків, штампів і печаток затверджує не тільки митрополит Київський, а й особисто предстоятель РПЦ. Останній має право вето на рівні зі Священним синодом української Церкви. Призначати керуючих кримськими єпархіями можна тільки з письмового благословення Кирила. І найцікавіше: усі фінанси кримські єпархії УПЦ МП відтепер перераховуватимуть Москві.
За такі дії керівництва УПЦ МП, каже юрист, настає карна відповідальність. І не інакше, як зрадою держави, це не назвеш. «За такі дії Кримінальним кодексом України передбачено як мінімум дві статті — 111-ту (державна зрада) і 191-шу (незаконне заволодіння майном із використанням службового становища). Санкція статей передбачає до 15 років ув’язнення. Так, особи, котрі брали участь у таких незаконних діях, можуть потрапити за ґрати», — запевняє юрист Іван Боднарук.
Керуючий справами УПЦ МП владика Антоній де-юре є другою людиною в Церкві, а де-факто Московський патріарх Кирило впливає на всі процеси в Українській церкві не через предстоятеля Онуфрія, а саме через митрополита Антонія. Напевно, коли Антоній пропонував членам синоду підписувати змінені статути, він знав що там.
Саме керуючий справами УПЦ МП Антоній, котрий є дуже наближеним до патріарха Кирила, із благословення останнього прокрутив оборудку з перереєстрацією статутів і фактичною передачею кримських єпархій РФ. Саме Антоній переконав предстоятеля Церкви зрадити свою Батьківщину.
«Основні виконавці – митрополит Онуфрій і Антоній – були в курсі цих усіх справ. Вони зараз не є самостійними гравцями у цьому питанні. Держава Україна повинна зробити висновки із того скандалу, що стався в Криму, тому що наступними будуть Донецька та Луганська області, завтра подібні речі відбуватимуться й там», — переконаний провідний науковий працівник відділення релігієзнавства Інституту філософії. Зараз керівництво держави має звернути увагу на несамостійність Антонія й Онуфрія в керівництві Українською православною церквою. Вони, усупереч інтересам держави, виконують усі забаганки патріарха Кирила. І не хочеться, щоби завтра або післязавтра ми знову лише констатували чергову зраду мільйонів вірників і України.
Тим часом бойовики на Луганщині розтрощили вісім православних церков. Про це повідомив Геннадій Москаль, голова Луганської обласної державної адміністрації. Це, за його словами, – наочне підтвердження того, за який «православний світ» воює РПА та її найманці на Донбасі.
Єпископ Ірпінський Климент, глава інформаційного відділу УПЦ МП, прокоментував цю інформацію так: «У статуті кримських єпархій УПЦ збережено пряме підпорядкування митрополиту Київському й усієї України Онуфрію. Сьогодні, напевно, це – єдиний приклад адміністративного зв’язку Криму з материковою Україною. Разом із тим, кримські єпархії УПЦ змушені перереєструвати статути єпархій в Криму, щоб узгодити їхню юридичну діяльність із тією ситуацією, у якій опинився зараз Кримський півострів. Невиконання цієї умови тягне за собою заборону на діяльність релігійних організацій.
Сьогодні всі релігійні організації Криму перебувають в однаковому становищі. У них немає іншого виходу. Мусульмани, протестанти, юдейські громади — усі подали на реєстрацію в РФ нові редакції статутів, оскільки було висунуто умову: тільки зареєстровані релігійні організації можуть вести діяльність у Криму. Такі ж статути, з урахуванням законодавства РФ, подали на реєстрацію до Москви й греко-католики, і Київський патріархат. А римо-католики виділили з Одесько-Сімферопольського екзархату пастирський округ, який фактично вже ніяк не пов’язаний із Україною». Однак журналісти ТСН з’ясували: все сказане єпископом насправді — брехня.

Сергій Гальченко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply