Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Традиції «Дня Санти» у різних країнах

Автор:

|

Грудень 26, 2021

|

Рубрика:

Традиції «Дня Санти» у різних країнах

У країнах Заходу Миколая святкують 6 грудня, а не 19-го. У Польщі святкують Миколайки, у Словаччині — День Микуляша, у Великій Британії та США — День Санта-Клауса. Він також приносить чемним дітям подарунки, а нечемним — різочки.
У кожній країні є свої традиції святкування Дня святого Миколая. Вважають, що саме католицький святий став прообразом Санта-Клауса, а якого виникло від спотвореної вимови нідерландської транскрипції Святий Миколай — Sinterklaas. Приблизно в ХХ ст. у Кельнському кафедральному соборі почали роздавати дітям фрукти та випічку у день пам’яті Святого Миколая, якого стала шанувати як покровителя дітей. Незабаром ця традиція вийшла далеко за межі німецького міста та поширилася по всьому світу.
В Україні чудотворця Міклуша зустрічали дітлахи зі Закарпаття, де угорські, румунські, словацькі та німецькі традиції міцно переплелися з українськими. В переддень свята діти пишуть листи до святого, в яких просять подарунки і розповідають про свої добрі вчинки. Є традиція вішати шкарпетки на коминок, у які чемні діти отримають бажані подарунки.
У Німеччині Святий Миколай, разом зі своїм слугою Рупрехтом дарує презенти хорошим дітям, а тим хто завинив, — різки. Перш ніж лягти спати, дітлахи розвішують усюди спеціальні черевички або шкарпетки, щоб святий заповнив їх дарунками. А на Різдво до дітей приходить Вайнахтсман. Перед сном діти залишають тарілку для дарунків, а в черевики кладуть сіно для його ослика.
У Нідерландах, готуючись до свята, діти чистять своє взуття і розставляють його перед коминком, димарем або дверима. Серед традиційних дарунків — вершкові льодяники, шоколадні ініціали дитини, поросятка з марципану тощо. Інколи дітлахи кладуть трохи сіна в черевички для Америго, помічника Миколая. Сюди святий приїздить із теплої Іспанії морем, а потім пересідає на білосніжного коня.
У Франції Миколая називають Пер Ноель — батько Різдва. Приходить він разом із старим дідом Шаландом. Хорошим дітям — подарунки, а для неслухів — різочки. Щоб задобрити Шаланда, діти повинні заспівати пісню.
Миколая також вважають покровителем Лотарингії, саме тому цей день там — офіційне свято. А жителі містечка Ніколя-Де-Пор щороку проводять святкову процесію. Польські дітлахи до свята вішають всюди чисті білі панчішки. Миколай приходить сюди в одязі єпископа зі золотою патерицею. У Португалії Микола Угодник вважається покровителем студентів. Щороку на його честь проводять фестиваль «Ніколінас».
У Фінляндії чарівника, який виконує заповітні дитячі бажання, звуть Йоулупуккі — різдвяний цап. Адже жителі, які роздавали подарунки, ходили в козячих шубах. Живе Йоулупуккі в печерах Кайкулуолат. У нього дуже хороший слух, тому добре знає, хто як поводився і кому що дарувати.
В Італії цього дня приходить фея Бефана. Хорошим дітям приносить солодощі й іграшки, а поганим залишає згаслу вуглинку. Виглядає фея Бефана як справжнісінька відьма — гачкуватий ніс, криві зуби і чорний одяг. За легендою, вона була колись злою відьмою. Але, дізнавшись про народження Ісуса, вирішила відмовитися від чорної магії, зустріла волхвів і хотіла разом з ними йти до Вифлеєму. Але ті Бефану з собою не взяли. Замість цього їй доручили ходити по світу і дарувати слухняним дітям презенти. Бефана проникає в будинок через комин і кладе подарунки в панчохи, розвішані над вогнищем.
У США і Канаді діти залишають взуття або шкарпетку для Санта-Клауса, а вранці поспішають знайти там дарунки.
Як повідомляв «Міст», фінський Санта відвідав пункт вакцинації.

Ірина Мелешко, «Вголос»

About Author

Meest-Online