Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Ситуація у Страдчі може стати катастрофою

Автор:

|

Червень 26, 2020

|

Рубрика:

Ситуація у Страдчі може стати катастрофою
Страдецька гора

Страдч — мальовниче село в Яворівському районі Львівської області, відоме поза межами України, до святинь якого з’їжджаються вірні навіть із сусідніх держав. Відомий Страдч ще з часів Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, відколи під селом облаштували великий підземний монастир. Це — одна з найдавніших українських християнських святинь. Тоді в невеличкій печері, видовбаній у піщаному пагорбі, розпочали свій чернечий шлях двоє монахів, котрі примандрували з Києва. На вершині гори вони укріпили городище. Тепер там розташований відпустовий Марійський паломницький центр, святиня Української греко-католицької церкви (УГКЦ), яка за значущістю дорівнює Зарваниці й Уневу, й яку щороку відвідують десятки тисяч віруючих.
Проте, у травні ц. р. засоби масової інформації поширили згодом підтверджені чутки про близькі перспективи руйнування Страдецької гори, а парафія Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ заявила про початок підприємством «Керамбуд» будівництва у цій місцині об’їзної дороги для обслуговування кар’єру Великопільського родовища пісків.
Як з’ясувалося, «Керамбуд» розробляв кар’єр Великопільське родовище пісків ще з 2007 року. На жаль, тоді питання доїзду до кар’єру фактично нікого не цікавило, а зараз вантажівки й інший автотранспорт уже курсують так, що створюють сильний дискомфорт для місцевих мешканців.
Справді, для вивезення піску їм необхідно їхати через населені пункти, або через Янів, або в іншому напрямку, через чотири села. Відтак, дізнавшись про існування старої лісової дороги, керівництво «Керамбуду» звернулося до лісового господарства, щоб її реконструювати. Селищні ради були не проти, і лісничі не заперечили, а тому розпочали її ремонт. Водночас, представники органів державної влади заявляли, що жодні дозвільні документи на будівельні роботи не видавали.
На думку представників парафії, вантажівки, які їздитимуть цією дорогою, наражатимуть на небезпеку прочан, котрі упродовж всього року проходять здавна відомими маршрутами по горі, відвідують місцевий храм і печеру. Є чисельними шкільні та туристичні екскурсії, маршрути яких пересікаються або є дотичними до майбутнього руху вантажівок. Важливим є й те, що екологічно чистій місцевості, яку старанно плекають і віруючі, і священники та місцеві жителі, завдадуть непоправної шкоди, позаяк піщаний пил і викидні гази заполонять Страдецьку гору знизу до верху. Фахівці підтверджують, що будівництво і вирубування лісу зашкодять природі Міжнародного транскордонного українсько-польського біосферного резервату «Розточчя» загалом.
Водночас, представники «Керамбуду» запевняють, що будівельні роботи проводять на відстані від самої Страдецької гори, тож ця дорога святі місця не руйнуватиме. На думку юристів, проїзд вантажівок лісовим масивом узаконений договором між підприємством і Страдчівським навчально-виробничим лісокомбінатом Львівського національного лісотехнічного університету, який є постійним користувачем цієї ділянки. Проте ця угода не надає права приватній структурі проводити будь-які будівельні роботи, тому ситуацію мають оцінити правоохоронні органи.
Ситуація навколо будівництва дороги поруч зі Страдецькою горою потребує кінцевого вирішення, але результат має бути компромісним. Компромісним для всіх і підкріплений формалізованими і перевіреними громадськістю висновками експертів екологічних, гірнотехнічних служб тощо. Адже в пріоритеті — збереження святині та культурної спадщини.

Павло Бакунець, Zaxid.net

Як повідомляв «Міст» раніше, доступ до Страдецької гори
перекрили родичі Віктора Медведчука.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply