Новини для українців всього свту

Monday, May. 10, 2021

Святу Софію турки перетворили на мечеть

Автор:

|

Липень 16, 2020

|

Рубрика:

Святу Софію турки перетворили на мечеть
Свята Софія в Константинополі

Президент Турецької Республіки (ТР) відтепер може своїм рішенням перетворити собор Святої Софії на мечеть. Відповідне рішення прийняв Верховний суд ТР. На думку суддів, указ Мустафи Кемаля Ататюрка, першого президента Туреччини, від 1934 року про надання собору статусу музею був і залишається законним, однак Реджеп Таїп Ердоган, теперішній глава держави, має право вирішувати питання про зміну або збереження цього статусу.
Питання про майбутнє собору розглянула і Державна рада ТР. Слухання з цього приводу зайняли всього 17 хвилин. Турецькі засоби масової інформації припускають, що перше мусульманське богослужіння в Софії може відбутися вже цього тижня, в чергову річницю невдалої спроби перевороту 2016-го.
Дискусія навколо майбутнього собору Святої Софії в Стамбулі розгорнулася після того, як 29 травня, в чергову річницю падіння Константинополя, в цьому храмі відбулося читання Корану. Через тиждень президент Ердоган доручив вивчити можливість перетворення Софії на мечеть. Пізніше Абдулхаміт Гюль, міністр юстиції ТР, висловився за те, щоб собор знову став мечеттю, на користь цього висловився і Мевлют Чавушоглу, міністр закордонних справ ТР.
Проте Саак II, вірменський патріарх Туреччини, запропонував, щоб собор Святої Софії став місцем молитви як для християн, так і для мусульман. Проти перетворення Софії на мечеть виступили представники православних Церков і високопоставлені дипломати, в т. ч. Майк Помпео, державний секретар США.
Нагадаємо, що 2015 року під час відкриття мечеті президенту Ердогану на голову сіла куріпка. А 2017-го він знепритомнів під час святкової молитви в мечеті.
Собор Святої Софії — колишній патріарший православний собор, всесвітньо відомий пам’ятник візантійського зодчества, збудований у 530-х рр. Більше тисячі років Софійський собор у Константинополі залишався найбільшим храмом у християнському світі — аж до спорудження собору Святого Петра в Римі. 1453-го після захоплення міста османами в Софійському соборі влаштували мечеть, а 1935 року він набув статусу музею. 1985-го Софійський собор у числі інших пам’ятників історичного центру Стамбула був долучений до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

«Козачий патруль» РПЦ у Мелітополі

Ірина Коляда

Міністерству внутрішніх справ разом із Службою безпеки України необхідно вжити відповідних заходів щодо відкритої «канцелярії Мелітопольського куреня Запорізького війська низового», позаяк ця структура становить загрозу для безпеки як реґіону, так і національної безпеки всієї держави. Про це заявив Ярослав Антоняк, колишній радник голови Служби безпеки України (СБУ).
«Відкриття так званої канцелярії Мелітопольського куреня Запорізького війська низового — небезпечний прецедент, адже парамілітарні формування Російської православної церкви (РПЦ) відомі своїми незаконними силовими діями та заходами з дестабілізації суспільно-політичної ситуації. Зокрема, Володимир Панченко, «верховний отаман» цього «війська», вже займався розгойдуванням «русского міра» в Запоріжжі 2014 року. Реґіон чутливий, тому СБУ і Міністерству внутрішніх справ необхідно звернути увагу на створення такої структури, що становить загрозу для національної безпеки України», — наголосив п. Антоняк.
«Останній підтверджений випадок участі таких «охоронних» формувань РПЦ у силових акціях — стрілянина в Броварах, де було зафіксовано участь груп силової підтримки московської церкви на Вінниччині. Тепер ця структура в Запорізькій області несе такі ж загрози, які принесли подібні структури на Донбасі 2014-го — розпалювання міжетнічної, міжнаціональної та релігійної ворожнечі, антиукраїнська діяльність і дестабілізація суспільно-політичної ситуації», — зазначив він.
«У нас є закон, згідно з яким організації з охорони громадського порядку під час реєстрації повинні проходити відповідні перевірки в органах внутрішніх справ, тож чому дозволили створення такої структури РПЦ у Мелітополі, питання залишається відкритим. 2018 року СБУ проводила силові заходи проти однієї такої структури і також у Запоріжжі під назвою «Союз православний Радомир», що надають «охоронні послуги» Запорізькій єпархії Української православної церкви Московського патріархату, тоді вилучили незареєстровану вогнепальну автоматичну зброю, набої й антиукраїнські матеріали. На жаль, відкривають такі ж структури з тими ж людьми, чия діяльність свого часу була зупинена», — підсумував ексрадник голови спецслужби.
Як повідомляв «Міст», у Києві відкрили першу мечеть із мінаретом Ар-Рахма.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply