Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Святкування 1030-річчя хрещення Руси-України

Автор:

|

Серпень 02, 2018

|

Рубрика:

Святкування 1030-річчя хрещення Руси-України

У ході УПЦ МП несли прапор РФ

На минулому тижні пройшли масові святкування 1030-ї річниці хрещення Руси-України. Українська православна церква (УПЦ) Московського патріархату (МП), звісно святкувала окремо від УПЦ Київського патріархату (КП) та Української автокефальної православної церкви. Остання, як писав «Міст», провела свої святкування ще 24 липня.

Позиція Константинополя
Вселенський патріархат відмовився святкувати 1030-річчя хрещення Русі у столиці Москві. Натомість надіслав своїх представників взяти участь в урочистостях з нагоди 1030-річчя хрещення Київської Русі-України у Києві 28 липня.
Учасники делегації зустрілися з Петром Порошенком. На ній митрополит Галльський Еммануїл заявив, що теперішній момент є історичним для України, оскільки вона перебуває на порозі церковної автокефалії. Делегати передали Президенту України послання від патріарха, яке демонструє підтримку Києва з боку Матері-Церкви Константинополя. «Воно показує, що ми пишаємося бути тут зараз на святкуванні цієї річниці. Це відбувається в дуже важливий момент. Це історичний момент для України, оскільки була відкрита процедура надання українській Церкві автокефалії. Київ завжди перебував під протекцією Вселенського патріархату. В нас є всі історичні документи, які доводять це. Церква-Матір ніколи не припиняла дбати, як сказано в посланні Його Всесвятості, і турбота Матері-Церкви помітна», — наголосив владика Еммануїл.
Він також запевнив, що делегації з Константинополя під час візитів до інших автокефальних православних Церков світу офіційно інформували їх про намір Вселенського патріархату щодо України та зверталися з проханням про підтримку цих кроків. «Це перша частина імплементації, яка вже почалася, і ми не приховуємо, що відкрито приймаємо тих, хто відвідує також Його Всесвятість для обговорення наступного кроку, — пояснив архієрей. — Ми дуже вдячні за Ваші зусилля в поєднанні Церков України, оскільки нам потрібно, щоб Україна мала об’єднані Церкви й усі наші зусилля спрямовані на це. Будьте впевнені в цьому, пане Президенте. Ми також молимося за Вашу місію, Бог і Матір Божа захищають Вас і Ваш уряд і надають благословіння українському народові».
Свою чергою, п. Порошенко погодився з тим, що рішення про надання Томосу про автокефалію має бути ухвалене за всіма церковними процедурами та регламентами. «Тим більше, що Його Всесвятість відомий ще й як великий фахівець саме в галузі канонічного права східних Церков», — зробив він комплімент і додав, що з нетерпінням чекає на рішення Синоду та надання документу. Також глава держави подякував представникам патріарху «за твердість, яку демонструє Його Всесвятість зараз щодо України з боку Матері-Церкви». «При тому хотів би окремо наголосити, що ми не втручаємося з боку світської влади у церковні справи, бо я переконаний, що світська влада і держава не має права і не повинна втручатися у церковні справи. Особливо якщо ця держава є іноземною, — наголосив Президент. — Але ми, безумовно, будемо захищати свій суверенітет і територіальну цілісність».

УПЦ МП
Митрополит Онуфрій, предстоятель УПЦ МП, 27 липня прочитав молитву на Володимирській гірці. Після цього відбулася хресна хода до Києво-Печерської лаври. Загалом захід пройшов без інцидентів, але поліція затримала двох представників організації «Братство». За даними УПЦ МП, участь у хресній ході в Києві взяли не менше 250 тис. осіб. Однак поліція нарахувала 20 тис. осіб.
Під час богослужіння священики згадували в молитвах Московського патріарха Кирила. Поряд із главою УПЦ МП митрополитом Онуфрієм крокували колишній соратники президента-втікача Януковича, серед них — і народний депутат Вадим Новинський. Він визнав, що допомагав Церкві організувати цю процесію.
Дехто з учасників Хресної ходи прямував вулицями зі зображеннями патріарха Кирила й останнього московського царя Миколи ІІ, котрого вважають святим Російської православної церкви (РПЦ). А одна з учасниць дорогою від будівлі Кабінету Міністрів навіть розгорнула російський триколор. Також журналісти телевізійного каналу «Прямий» зафіксували, що учасникам хресної ходи біля метро «Арсенальна» роздавали гроші — по 200 грн кожному.

УПЦ КП
Наступного дня відбулися урочисті заходи вже за участі УПЦ КП. Заходи розпочалися на Володимирській гірці біля пам’ятника князю Володимиру Великому виступом Петра Порошенка. «Після отримання Томосу про автокефалію українська влада не втручатиметься у внутрішні церковні справи та не дозволить цього робити іншим державам, — пообіцяв він. — Томос про автокефалію довершить утвердження незалежності та самостійності нашої держави, укріпить релігійну свободу. Також вважаю конче необхідним обрубати всі мацаки, якими всередині нашого державного організму орудує країна-аґресор.
Президент акцентував, що у країні-аґресорі Православна церква лише на папері відокремлена від держави, насправді вона цілковито та беззастережно підтримує реваншистську імперську політику Кремля. «Ба більше: сама доктрина «русского міра» народилася в люксових келіях ієрархів Російської православної церкви», — зазначив він.
Глава держави наголосив, що така ситуація є прямою загрозою національній безпеці України, що зобов’язує нас діяти. «Автокефалія — це питання нашої незалежності. Це питання нашої національної безпеки. Це питання всієї світової геополітики», — завершив він свій виступ.
Після цього Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у Володимирському соборі відслужив святкову літургію. По її завершенні розпочалася хресна хода «Молитва за Україну». У центрі Києва перекрили рух транспорту за маршрутом її проведення. У хресній ході цього дня взяли участь близько 65 тис. вірян.
Дехто сподівався, що саме цього тижня Вселенський патріархат надасть українські Церкві томос. Однак Ростислав Павленко, заступник глави Адміністрації Президента України, спростував ці чутки. Він заявив, що томос про автокефалію УПЦ і не повинні були надавати саме зараз, але головне, що рішення вже ухвалили. Чиновник зазначив, що іноді люди самі вигадують собі привід для сподівань.
«Аби були виконані всі процедури, щоб усе було канонічно, потрібен певний час. Процедура триває. Завершується інформування інших Церков, після чого Вселенська патріархія перейде до наступного етапу надання томосу», — пояснив він.

Підступи Москви
Звісно проти цієї ініціативи різко виступає РПЦ на чолі з Кирилом, котрий боїться втратити свій вплив в Україні. Однак Синод Вселенського Патріарха однозначно заявив, що Московія не має жодного стосунку до Хрещення Русі-України. «Хрещення 988 року відбулося України-Русі її князем Володимиром, — написав у соціальній мережі відомий аналітик Джон Сміт. — Член Синоду Вселенського патріархату заявив росіянам, що їхня церква — не мати, і навіть не рівня, а донька української Церкви. Християнізація (хрещення) Русі (росів), , тобто сьогоднішніх українців, а не росіян, відбулася при Володимирі».
Елпідофор, член Синоду, зазначив, що вся внутрішня та зовнішня політика Кремля будується на вигадках, що «Русь — це Росія». Кремль асимілює захоплені ним народи у так званих росіян. Всю цю ерзю, мерю, чухно, вепсів, калмиків, бурятів, татар, перм’яків та інших денаціоналізує і переплавляє в безрідних. Їхню прошивку стерли і залили нову з маячнею про походження всіх цих угро-фінів і вузькооких азійських «русичів» нібито з Русі. У школах їм викладають єресь замість історії з агітками про походження з Русі мовою на основі штучного церковнослов’янського есперанто.
Ці слова високого релігійного лідера лише підтвердили те, що в Україні і так знали: наші вороги не мають жодного стосунку до нашої Русі. А що залишиться, якщо прибрати їхнє нібито російське походження? Мерзенний виродок, що випав зі Золотої Орди. Штучно зшите суспільство з купи різних народів, котрих насильно утримують в одній тюрмі народів, а щоб вони не розбігалися, обманом ліплять у «нову історичну спільноту». Та як тільки обман відкривається, як тільки громадяни Росії це усвідомлюють, хто вони, грі Кремля настане край. Ось чому тихо проковтнули ці слова єпископа Елпідофора в РПЦ і не дали на неї грізної відповіді.
«Природно, коли народ, більшість вірян якого є православною, здобуває державність, він претендує, щоб Церква називалася відповідно до держави — так, як це відбулося у Грузії, Румунії, Сербії чи Греції», — пише Віктор Єленський, відмий український релігієзнавець. — Церква завжди духовно скріплює народ і служить зсередини об’єднуючим чинником нації».
Вже сама дата 1030-та річниця хрещення Київської Руси-України свідчить, що наша країна має давні коріння не лише християнських традицій, а й державотворення. Тому війна, яку розв’язала Росія проти України, якраз точиться не лише за повернення собі геополітичної ваги, а й за історичний спадок України, який Кремль, так само як і території, намагається привласнити собі.
Аналогічна боротьба триває і на релігійному напрямку. Росія має свої важелі впливу у вигляді УПЦ МП. Та інша частина українського православ’я, значно більша.

Ярослав Стех

До слова
В УПЦ КП заявили, що один із її єпископів намагався вчинити замах на патріарха Філарета. Про це йдеться в журналі засідання синоду від 27 липня. Інцидент стався ще 25 травня ц. р. Заштатний єпископ Севастіан (Возняк) разом із сином прийшов ввечері в неприйомний час і в цивільному одязі до Філарета в його резиденцію. Той якраз вечеряв. Економка патріархії почула кроки в коридорі та вийшла з кухні. Єпископ бризнув в неї з балончика і зайди покинули резиденцію. Пізніше Севастіана затримали.
Синод дійшов висновку, що якби під газ потрапив Філарет, то через його вік це могло призвести до важких наслідків «аж до смерті». Тому священнослужителі визнали дії Севастіана замахом і позбавили його сану.
Севастіан (в миру Михайло Возняк) був єпископом Чернігівським і Ніжинським, але управління єпархією в був в березні 2008 року звільнила його на особисте прохання. При цьому він самоусунувся від керівництва єпархією задовго до цього, не здійснював в ній богослужінь і постійно проживав в Києві. «Звільнивши преосвященного єпископа Севастіана (Возняка) за штат, Священний Синод сподівався, що як монах і священнослужитель він одумається, покається і припинить порушувати чернечі обітниці. Замість цього за десять років вказаний заштатний єпископ настільки схильний гріху, що прийшов до злочинного наміру — замаху на вбивство предстоятеля Церкви», — йдеться в повідомленні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply