Новини для українців всього свту

Monday, May. 10, 2021

Світ невдоволений перетворенням Святої Софії на мечеть

Автор:

|

Липень 24, 2020

|

Рубрика:

Світ невдоволений перетворенням Святої Софії на мечеть
Свята Софія в Константинополі

«Міст» уже повідомляв, що Верховний суд Турецької Республіки (ТР), дозволив перетворити собор Святої Софії в Стамбулі на мечеть. Ряд європейських країн засудив це рішення. «Ми глибоко шкодуємо через рішення перетворити Айя-Софію на мечеть і не можемо цього зрозуміти! Ліквідація статусу музею, відкритого для всіх культур і релігій, це ще один крок в бік від Європи», — зазначив Александр Шалленберґ, міністр закордонних справ Австрії.
А Нікос Хрістодулідіс, міністр закордонних справ Кіпру, закликав Анкару дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань. «Кіпр є жертвою з турецького вторгнення 1974 року і подальшою окупацією частини його території, турецької організованої політики знищення та розграбування пам’ятників релігійної і культурної спадщини», — заявив він.
Підтримала думку вищезгаданих політиків і Ліна Мендон, міністерка культури та спорту Греції. Вона заявила, що рішення турецької влади перетворити Айя-Софію на мечеть є викликом всьому цивілізованому світу. Урядовця стверджує, що ніхто не намагається втручатися у внутрішні справи ТР. «Однак Собор Святої Софії, розташований на її території в Константинополі, є пам’ятником усього людства незалежно від релігійних переконань. Націоналізм, проявлений президентом Ердоганом, не є правильним радником, відкидаючи країну на шість століть тому», — заявила вона.
На перетворення Айя-Софії на мечеть відреагували і в ЮНЕСКО. Там глибоко шкодують про рішення турецької влади та закликають до збереження універсальної цінності всесвітньої спадщини. «ЮНЕСКО закликає турецьку владу негайно почати діалог для того, щоб запобігти будь-яким згубним наслідкам для цінності цієї виняткової спадщини», — йдеться в повідомленні.
Свою чергою, Всесвітня рада Церков, яка представляє 350 християнських об’єднань, у зверненні до Реджепа Таїпа Ердогана, президента ТР, висловила «горе та сум’яття» з приводу його рішення перетворити музей у соборі Святої Софії на мечеть. У листі йдеться, що відтоді як 1934 року отримав статус музею, «собор Святої Софії був місцем відкритості, зустрічі та натхнення для людей всіх націй і релігій».
«Вирішивши перетворити собор Святої Софії на мечеть, ви змінили цей позитивний знак відкритості Туреччини і перетворили його у символ виключення та поділу, — звернулося духовенство до турецького лідера. — Цей крок неминуче викличе невизначеність, підозри і недовіру, підриваючи всі наші зусилля щодо об’єднання людей різних віросповідань за столом діалогу і співпраці». Рада попередила, що це рішення може також «заохотити амбіції інших груп в інших місцях, які прагнуть скасувати наявний статус-кво і сприяти відновленню розбіжностей між релігійними громадами».
У відповідь п. Ердоган заявив, що ніщо не змусить його змінити своє рішення. «Туреччина ухвалила рішення про зміну статусу Айя-Софії з музею на мечеть, ґрунтуючись на бажанні та волі народу. Думка інших країн не може вплинути на наше рішення», — заявив він у додав, що тепер там цілодобово читатимуть коран.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply