Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Справа владики Коциловського набуває скандальних ознак

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

Справа владики Коциловського набуває скандальних ознак

«Кресові польські організації роблять усе можливе, щоб ім’я Йосафата Коциловського як греко-католицького єпископа зникло з Перемишля. Дивно, що люди вважають себе католиками, християнами, та не сприймають того, що Католицька церква визнала владику Йосафата блаженним, а рішення про беатифікацію ухвалив 2001 року Папа Іван Павло ІІ». Так о. Богдан Прах, проректор зі зовнішніх зв’язків Українського католицького університету, декан Перемиський 1990-1996 рр., прокоментував наміри перейменувати вулицю Блаженного Йосафата Коциловського в Перемишлі.

Нагадаємо, що 28 серпня ц. р. польське видання Gazeta Rzeszow повідомило про наміри польської організації «Самоврядна спільнота долини Сяну» розпочати збір підписів для зміни назви вулиці Блаженного Йосафата Коциловського в Перемишлі. Анджей Запаловський, колишній депутат Європейського парламенту, зареєстрував у міській раді Перемишля лист, у якому стверджує, що єпископ Коциловський заслуговує за свою діяльність від десяти років тюрми й аж до пожиттєвого ув’язнення. Представники партії «Право і справедливість» закидають єпископові співпрацю з німцями, підтримку ОУН і УПА та польову відправу служби Божої для підрозділу дивізії «Галичина». Факт, що в період гітлерівської окупації його двічі викликали на допит у гестапо, де погрожували ув’язненням у концтаборі за виявлені випадки переховування євреїв греко-католицьким духовенством єпархії, ігнорується.
Богдан Прах розповів, що добре розуміє ментальність кресових середовищ, які ініціюють перейменування цієї вулиці, оскільки сам виховувався серед поляків і є громадянином Польщі. «Очевидно, що вони ніколи, якоюсь мірою, не переставали відкидати все, що є українського, і вважати, що українці — це найбільші злочинці в Європі. Чого лише варті опитування останніх років у Польщі стосовно нелюбові до інших народів, де на перших місцях завжди були українці. У певних моментах за 20 минулих років ці кресові середовища затихали. Однак за допомогою нашої сьогоднішньої влади, яка не до кінця розуміє, що означають слова «Україна» й «українець», вони знову підвищили голос. Ситуація, яка склалася з владикою Йосафатом, — це, по суті, продовження атаки на українську гідність, і так воно буде й далі. Гадаю, що це ще – не останнє слово в цьому питанні. Резонанс посилиться, коли Інститут національної пам’яті Польщі дасть свою історичну оцінку, очевидно, не зважаючи на позицію української сторони. Це може викликати ще більші антиукраїнські суспільні настрої в Польщі», — зазначив священик Української греко-католицької церкви (УГКЦ).
Що до можливої реакції УГКЦ о. Богдан порадив спершу дочекатися відгуку української громади та Церкви в Польщі. Що ж до кресових середовищ, які розпалюють ворожнечу між українцями та поляками, то не потрібно приділяти їм стільки уваги — вони були, є й будуть.
«З історією перейменування вулиці Блаженного Йосафата Коциловського в Перемишлі повинні дати раду самі поляки. Рішення приймала міська рада, їм ніхто цього не насаджував, і у них була вся інформація про єпископа. Стосовно ж перспективи польсько-українських стосунків скажу, що нам, українцям, їх треба пов’язувати з тими, хто запровадив своїм голосуванням у Перемишлі вулицю Йосафата Коциловського», — наголосив о. Богдан Прах.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply