Новини для українців всього свту

Monday, May. 17, 2021

Собор Св. Софії готується до свята

Автор:

|

Жовтень 04, 2012

|

Рубрика:

Собор Св. Софії готується до свята

У римському соборі Св. Софії УГКЦ 13—15 жовтня відбудеться Всенародна проща з нагоди благословення відновленого храму. Мені пощастило побувати в соборі 18 вересня, коли його реставрація була вже близька до завершення. На банях було встановлено п’ять нових хрестів, виготовлених у Черкасах, оновлено дах, закінчено внутрішнє опорядження, зокрема коштовні мозаїки.

Петро Фірман із Товариства св. Софії й Марія Говира, секретар товариства, охоче показали все оновлення храму, а диякон Андрій Салабай похвалився, що біля собору буде споруджено Паломницький центр із готелем, християнською книгарнею та службовими резиденціями.

1963 року Патріарх Йосиф Сліпий після повернення з 18-річної каторги вирішив створити в Римі духовний центр українського народу й почав збирати фонди на спорудження храму. Не всі повірили тоді в можливість такого проекту, але знайшлося й багато його прихильників. У червні 1967-го розпочалося будівництво. Італійський архітектор Лючіо де Стефано взяв за основу проекту стиль Київської Софії. Мозаїчне оздоблення спроектував Святослав Гординський, а мозаїки виконали в робітні Марка-Тулія Монтічеллі. Скульптором став Уго Мацей. Особливе враження справляє його скульптура «Три янголи» перед храмом. Автором іконостасу був відомий іконописець о. Ювеналій Мокрицький.

27—28 вересня 1969 року Патріарх Йосиф Сліпий у співслужінні 17 владик і за присутності Папи Павла VІ освятив собор. Двічі храм відвідував понтифік Іван Павло ІІ. 1998-го соборові було присвоєно статус базиліки як особливо важливої церкви. Цей статус надає лише Святіший отець. В Україні такий статус має у Львові римо-католицька архікатедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії (ХІV ст.). Собор Св. Софії також визнано Кардинальським храмом.

У крипті собору до 1992 року покоївся прах Патріарха Йосифа Сліпого, тут поховані також митрополит Йосиф Сембратович, архієпископ Іван Бучко, єпископи Степан Чміль, Іван Хома, провідниця сестер-василіанок Клавдія Федаш, інші видатні особи.

Оновлення храму почалося у вересні 2011 року. Очолив реставрацію о. д-р Богдан Прах, який в Україні був ректором Львівської духовної семінарії. Мозаїчні панно в соборі відтворюють портрети митрополита Андрея Шептицького й Патріарха Йосифа Сліпого, а вітражі — галицьких митрополитів. Чотири мармурові сходинки до собору символізують провідні чесноти християнського життя — розсудливість, справедливість, витривалість і стриманість.

13 жовтня ц. р. свято в соборі Св. Софії розпочнеться Архієрейською вечірнею, яку очолить предстоятель УГКЦ Святослав. Напередодні у своєму зверненні він закликав українських католиків узяти активну участь у Всенародній прощі до Рима. Кожен учасник прощі отримає торбинку паломника з молитовником, пам’ятною хустинкою, програмою свята й запрошенням на обід 14 жовтня. З особистого досвіду хочу порадити недорогий і затишний готель Cornelia Resort зі смачними сніданками.

Окремі заходи українського свята Ватикан уключив до програми Року віри в Римо-католицькій церкві.

14 жовтня в соборі знову відправлятиметься Архієрейська служба Божа. Владика Святослав і кардинали зустрінуться з прочанами, після чого в залі Павла VІ відбудеться святковий концерт на честь Папи Бенедикта ХVІ й отців Папського синоду. Виступлять Академічний симфонічний оркестр «ІНСО-Львів» під керівництвом народного артиста України Мирослава Скорика та Національна хорова капела «Думка».

15 жовтня, після служби Божої в соборі й акафісту перед мощами св. Йосафата в базиліці Св. Петра, пройде друга частина наукової конференції «Півстоліття від скликання Другого Ватиканського Вселенського собору», яку очолить кардинал Борис Ґудзяк, а провідними промовцями будуть о. д-р Іван Музичка й президент заснованого Патріархом Йосифом Сліпим 1970 року Товариства св. Софії о. д-р Іван Дацько. Другий Ватиканський собор тривав від 11 жовтня 1962 року й до 1965го, а УГКЦ представляв на соборі Йосиф Сліпий, який саме повернувся зі Сибіру. Свято в Римі має стати для світу свідченням повного відродження УГКЦ, забороненої та переслідуваної комуністичним режимом у СРСР.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply