Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Собор Елладської церкви схвалив рішення про визнання автокефалії ПЦУ

Автор:

|

Жовтень 16, 2019

|

Рубрика:

Собор Елладської церкви схвалив рішення про визнання автокефалії ПЦУ
Засідання собору ієрархів Елладської (Грецької) православної церкви.
Афіни, 12 жовтня ц. р.

Елладська церква стала першою після Вселенського патріархату, який надав автокефалію Православній церкві України (ПЦУ), з поміж помісних православних церков світу, яка визнала незалежну ПЦУ та вступає з нею у євхаристійне (міжцерковне) спілкування. Вже найближчим часом митрополит Епіфаній, глава ПЦУ, може відвідати Грецію та співслужити з керівником церкви Еллади. Це буде останнім етапом визнання ПЦУ з боку Грецької церкви.

«Ніхто не хотів бути першим»
Нагадаємо, що ПЦУ була створена на об’єднавчому соборі 15 грудня 2018-го, в ньому взяли участь усі архієреї Української православної церкви (УПЦ) Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), а також двоє архієреїв УПЦ Московського патріархату (МП). 5 січня ц. р. вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив документ митрополиту Київському й усієї України Епіфанію. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого.
Однак досі жодна з помісних православних Церков світу не визнавала автокефалію ПЦУ. Загалом їх 14, та їхніх предстоятелів поминають у чіткій послідовності — диптиху. Елладська церква посідає в диптиху 11-те місце, ПЦУ мала б бути 15-ю. Однак через шалений тиск на світове православ’я з боку Російської православної церкви (РПЦ) із моменту отримання томосу Епіфанія в диптиху не згадували, демонструючи таким чином невизнання канонічності нової української церкви.
Після рішення Собору ієрархів 12 жовтня Елладська церква почне поминати главу ПЦУ в диптиху, а священники й єпископи обох Церков зможуть співслужити під час святих літургій, відвідувати храми та налагоджувати інші форми спілкування, зокрема, і в освітній сфері. Офіційне визнання автокефальної ПЦУ та встановлення церковного спілкування у світському житті можна порівняти з визнанням однієї держави іншою та встановленням дипломатичних стосунків. Як вказують співрозмовники Бі-Бі-Сі-Україна, визнання автокефалії ПЦУ першою помісною церквою, крім Вселенського патріархату, є надзвичайно важливим сигналом — з моменту отримання томосу навіть лояльні Константинополю церкви відтягували визнання та ніхто не хотів бути першим.

Продовження політики Сталіна
Рішення Елладської церкви страшенно розлютило керівництво РПЦ. Остання, як з’ясувалося, чинила активний спротив визнанню автокефалії ПЦУ. Видання Orthodox Times опублікувало статтю під назвою «Гарячі дебати між ієрархами Грецької церкви з питань української автокефалії», переклад якої українською у своєму Facebook опублікував архієпископ Євстратій (Зоря), глава пресслужби ПЦУ.
«Під час Собору понад 35 митрополитів взяли слово та розповіли про те, що на них чинили тиск керівники РПЦ, перед яким вони не поступилися. «Таке російське ставлення підтверджує, що політичний рух панславізму, який колись розпочав Сталін, діє і сьогодні, але цього разу іншими способами», — наголосив митрополит Лангадаський, Літійський і Рентінський».
Якимись незрозумілими «наслідками» Елладську церкву вже на офіційному рівні лякав протоієрей Микола Балашов, заступник голови відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ. «Незважаючи на обґрунтовані пропозиції низки митрополитів утриматися зараз від прийняття рішення, архієрейський собор Елладської церкви прийняв рішення на користь визнання ПЦУ, при цьому дивним чином висловивши надію на те, що українська автокефалія зможе «зміцнити взаємини між автокефальними церквами Великої Росії й України», — заявив представник відділу церковної дипломатії РПЦ. За його словами, «оцінку наслідків цього рішення для стосунків між РПЦ і Елладською церквою дасть священний синод МП». При цьому протоієрей Балашов зауважив, що РПЦ є багатонаціональною церквою, українська паства якої «ні про яку автокефалію не просила».
Проте справжнє обличчя російського церковного шовінізму продемонстрував протоієрей Всеволод Чаплін, ексречник РПЦ. «Елладська церква припинила існування. Вона перестала бути Церквою Христовою і перетворилася на сатанинське збіговисько. Хто не відокремиться від неї, піде від Христа до диявола. І нічого обговорювати якісь там відтінки в формулюваннях псів Сатани: все ясно. Ті, хто визнав «церквою» розкол, — самі розкольники», — цілком у дусі середньовічної інквізиції написав Чаплін на своїй сторінці у Facebook.
Архієпископ Євстратій, коментуючи реакцію РПЦ, зокрема, зазначив, що така реакція веде російську Церкву «в глухий кут самоізоляції з перспективою перетворення на секту». «Це шлях старообрядництва XVII ст. Тож мудрим було б радикально змінити зовнішню політику й осіб, котрі її втілюють. Теперішні «топдипломати» РПЦ настільки себе дискредитували, що з ними просто не хочуть і не будуть серйозно розмовляти, зокрема, ні в Константинополі, ні в Афінах, ні в Києві. «Яструбів війни» мають змінити притомніші дипломати. Також варто визнати незворотність речей, які вже відбулися, а саме: що Помісна УПЦ є, вона внесена до диптиху, тож із нею треба поводитися і рахуватися, як із Помісною церквою, а не так, як у МП звикли робити дотепер. Томос не відкличуть. Тому, коли раніше чи пізніше Вселенський патріарх скликатиме з якось приводу всеправославні зустрічі, на них буде представлена і ПЦУ як повноцінний учасник».

Процес пішов: хто наступний?
Після рішення Собору ієрархів Елладської церкви можна очікувати, що найближчим часом аналогічні рішення можуть прийняти й інші православні Церкви. У першій хвилі визнання ПЦУ, крім Кіпрської, як вказують у Константинополі, може бути Румунська православна церква, яка має добрі стосунки з Вселенським патріархатом. ПЦУ вже домовилася з Румунською церквою про спеціальний румунський вікаріат у своєму складі для опіки румуномовних парафій на Буковині. До першої хвилі визнання можуть долучитись й Албанська та Болгарська православні церкви.
У Грузинській православній церкві також відбуваються процеси, які свідчать про можливе визнання нею ПЦУ. Значна частина синоду Грузинської церкви підтримує українську автокефалію, однак існує серйозна перешкода — можливі проблеми у стосунках між РПЦ та Грузинською церквою щодо церковної юрисдикції над окупованими Росією територіями Південної Осетії й Абхазії.
Зрозуміло, що якихось конкретних термінів не здатен назвати ніхто. Церковний світ надзвичайно консервативний, і на прийняття важливих рішень іде багато часу. Загалом процес визнання ПЦУ іншими помісними церквами може розтягнутись на роки і навіть десятиліття. Після першої хвилі визнання, як очікується, почнуть визначатись так звані старі патріархати, такі як Олександрійський та Єрусалимський.

Ігор Берчак

До теми
Із 17 до 24 жовтня ц. р. митрополит Епіфаній перебуватиме з візитом у США. Як повідомляє пресслужба Київської митрополії ПЦУ, 19 жовтня в Нью-Йорку Епіфанію вручать шановану нагороду — «Премію Афінагора з прав людини». Її заснувала 1986 року Національна рада Ордена апостола святого Андрія, архонтів Вселенського патріархату в Америці, та вручає особі або організації, яка «своїми діями, намірами і самовідданістю послідовно демонструє турботу про основні права та свободи віросповідання для всіх людей».
Лауреатів премії визначає комітет із числа духовенства і мирян. Серед тих, хто вже мав честь бути удостоєним «Премії Афінагора з прав людини» є 39-й президент США Джиммі Картер, 41-й президент США Джордж Буш і його дружина Барбара Буш, лауреат Нобелівської премії миру Михайло Горбачов, Матір Тереза із Калькутти й інші. Під час візиту також запланована низка зустрічей делегації ПЦУ в Нью-Йорку та Вашинґтоні з духовенством, громадськими діячами, представниками міжнародних організацій та української діаспори. Також відбудеться презентація «Митрополичого Фонду Православної Церкви України».

Мовою чисел
Із дня створення ПЦУ 15 грудня 2018 року до неї приєдналося вже 7 тис. парафій. Про це повідомив митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Також він зазначив, що в ПЦУ служить 58 архієреїв, із них 46 — правлячих, вісім вікарних і чотири титулярних. Троє архієреїв перебувають на спокої. «Наша церква — відкрита та сучасна, вона об’єднує всю Україну: зі заходу на схід, із півдня на північ. Великим Божим даром є те, що ми можемо спільно розділити радість святкувань і вагомих річниць українського православ’я, а також створювати нові сторінки історії вже незалежної помісної церковної родини разом», — написав глава ПЦУ у Facebook.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply