Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Розбіжності між Філаретом та Епіфанієм і втрата томосу

Автор:

|

Травень 15, 2019

|

Рубрика:

Розбіжності між Філаретом та Епіфанієм і втрата томосу

Між почесним патріархом Православної церкви України (ПЦУ) Філаретом та митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм назріває конфлікт, який аж ніяк не піде на користь українській Церкві, а лише може стати корисним для Москви.
Філарет заявив, що хоче відновити Українську православну церкву (УПЦ) Київського патріархату (КП), яка наприкінці минулого року увійшла до новоствореної ПЦУ. Він вважає, що КП усе ще існує. На бланках Київського патріархату, розпущеного ще в грудні 2018-го перед об’єднавчим собором він розслав запрошення майже всім єпископам ПЦУ, але не митрополиту Епіфанію.
Останній визнав, що конфлікт із Філаретом, котрий після розпуску Київського патріархату є почесним патріархом ПЦУ, існує — з моменту утворення Помісної церкви вони жодного разу не правили службу разом. У відповідь Філарет запросив главу ПЦУ вшанувати пам’ять священномученика Макарія під час спільної літургії у Володимирському соборі Києва. «У мене виникла думка, може, вона є хибною, що ви вважаєте приниженням для себе служити з патріархом Філаретом? Крім цього, як мені відомо, Ви намагаєтеся послужити літургію чи в м. Дніпро, чи то в м. Маріуполь і там зібрати архієреїв нашої Церкви на противагу святкування в Києві у Володимирському соборі, де перебувають святі мощі священномученика Макарія», — заявив він.
Однак Дмитро Горєвой, релігієзнавець і директор Центру релігійної безпеки, пояснив, що спільна служба Філарета з Епіфанієм неможлива, позаяк почесний патріарх не хоче поступитися першим місцем у службі, яке належить главі Церкви. «Філарет ніяк не може змиритися з тим фактом, що він більше не очолює Церкву, має піти на «церковну пенсію» та дати новому керівнику можливість керувати», — зазначив він. За словами експерта, Філарет і надалі продовжує називати себе патріархом та одягає куколь — головний убір, який носять лише московські патріархи. Якщо б Епіфаній і Філарет служили спільну службу, то почесний патріарх Філарет не став би другим, бо вважає, що це він має очолювати літургію і бути першим.
Релігієзнавець вважає, що через розкол у ПЦУ, викликаний «авантюрою» патріарха Філарета, Україна ризикує втратити томос. «Має значення, яким буде масштаб розколу в ПЦУ. Якщо в розкол піде більша частина ПЦУ, це стане приводом для відкликання томосу, адже фактично Церква порушить умови його надання. Якщо Філарета підтримають лише кілька єпископів, то вони просто відділяться від ПЦУ і створять свою церковну юрисдикцію», — зазначив він.
Натомість у Міністерство культури Україні заявили, що релігійного об’єднання під назвою «Українська православна церква Київського патріархату» не існує. «Постановою Помісного собору колишньої УПЦ КП, яку прийняли 15 грудня 2018 року, діяльність такого релігійного об’єднання припинена шляхом приєднання до ПЦУ», — повідомили урядовці.
А митрополит Епіфаній упевнений, що повернення УПЦ до структури КП означатиме втрату томосу і всіх досягнень церковної незалежності. Він наголосив, що якби не було рішення Помісного собору Київського патріархату про припинення діяльності УПЦ КП шляхом об’єднання і приєднання до створюваної ПЦУ, про припинення дії Статуту і всіх статутних органів УПЦ КП, не відбувся б і Собор, який об’єднав три гілки українського православ’я в єдину помісну Церкву.
На думку владики, навіть розмови про повернення в минуле — згубні для Церкви, оскільки ведуть назад в ізоляцію. «Ми повинні говорити про наше майбутнє, про нашу єдність. Тому що в майбутньому маємо ще багато зробити для того, щоб цю ПЦУ визнали інші помісні православні Церкви. Якщо ж повертаємося в минуле, то це до того стану, в якому ми перебували до 11 жовтня 2018-го, до відповідних рішень із боку Константинопольського патріархату», — наголосив він.
Крім цього, митрополит Епіфаній не відкидає можливості в майбутньому об’єднання ПЦУ з Українською греко-католицькою церквою. «На зустрічі з Блаженнійшим Святославом ми говорили про подальше поглиблення нашої співпраці. У цій співпраці дійдемо діалогу, який визначить, чи зможемо ми об’єднатися. Теоретично це в майбутньому можливо, адже всі православні повинні об’єднатися в єдину Церкву», — зазначив він.
А 14 травня на Божественну Літургію у Володимирському соборі Києва задля вшанування пам’яті священномученика Макарія прибули лише троє представників єпархій української Церкви, які розташовані на території РФ, — єпископ Валуйський Петро, митрополит Іоасаф Білгородський, митрополит Адріан (Старина), а також архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент із окупованого Криму. Таким чином ієрархи ПЦУ продемонстрували, що не підтримують розкол, який задумав почесний митрополит Філарет.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply