Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

«Робіть добро, і зло не досягне вас»

Автор:

|

Квітень 24, 2019

|

Рубрика:

«Робіть добро, і зло не досягне вас»


Концерт з нагоди 150-річчя від дня народження та 100-ліття від дня переходу до вічності Блаженної Йосафати

У Львові відбулися урочистості з нагоди 150-річчя від дня народження та 100-ліття від дня переходу до вічності Блаженної Йосафати Гордашевської, засновниці Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії. 27 червня 2001-го у Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участю Папи Римського Івана Павла ІІ Йосафату Гордашевську проголосили Блаженною.
Духовні заходи розпочалися Архієрейською літургією у Гарнізонному храмі святих Петра й Павла. Митрополиту Ігорю (Возняку) співслужили владика Володимир Груц, єпископ-помічник Львівський Української греко-католицької церкви (УГКЦ), владика Гліб Лончина, єпископ єпархії Пресвятої родини з осідком у Лондоні, Апостольський візитатор для українців Ірландії й Апостольський адміністратор єпархії Святого Володимира в Парижі, владика Михаїл Бубній, екзарх Одеський, владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийський, владика Едвард Кава, єпископ-помічник Львівської архідієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні та священики. У Божественній Літургії взяли участь сестри-служебниці та представники інших жіночих та чоловічих монаших згромаджень.
У Ратуші відбулася міжнародна наукова конференція «Робіть добро, і зло не досягне вас». «Блаженна свята Йосафата зібрала нас і на молитві в храмі, і в цій просторій залі, щоб пригадати нам про необхідність глибокого християнського життя. Життя блаженної було недовгим, але повним геройських духовних подвигів. Блаженна спішилася жити і за короткий час здобула досконалість. Вона є співзасновницею Згромадження сестер служебниць України. Їй довелося багато витерпіти, але ніколи не оскаржувала інших, невтомно працюючи для ближніх. Від перевтоми, недоїдання та холоду людських сердець сестра захворіла туберкульозом кісток і у важких болях померла. Не нарікала, а з великою любов’ю прийняла волю Бога», — зазначив владика Ігор (Возьняк).
Конференція зібрала в одній залі представників Словаччини, Сербії, Польщі, Бразилії, Казахстану й інших країн. Про головні особливості конференції розповіла с. Андрея Якимець, заступниця Провінційної Настоятельки Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії. «Ми сподіваємося показати роль і значення конкретної історичної особи, громадянки цього міста, в якому живемо, виходячи з того, що історію пишуть особистості, а не маси. А друга мета — показати цей зв’язок та певні історичні та суспільно-історичні паралелі зламу ХІХ і ХХ ст., і вже того періоду, в якому живемо», — акцентувала вона.
Історія життя молодої дівчини, львів’янки Михайлини (в миру) Гордашевської вражає своєю жертовністю. Відгукнувшись на заклик о. Єремія Ломницького, ЧСВВ, котрий плекав надію на створення жіночого згромадження, стала першою сестрою в новоствореній спільноті. 1892-го Михайлина, набувши кількамісячного досвіду чернечого життя у римо-католицькій спільноті сестер-філіціянок, приймає облечини, обравши собі ім’я Йосафата і вирішує, що сестри цього згромадження носитимуть одяг синьої барви — улюбленого кольору Богородиці. Цього ж року вона поїхала в село Жужель (тепер — Жужеляни) на Сокальщині, де місцевий парох уже підготував для сестер будинок. 1902 року на загальних зборах сестер служебниць Йосафату обрали головною настоятелькою. Згромадження сестер служебниць Непорочної Діви Марії — опіка над сиротами і немічними, організація сиротинців, так званих захоронок, де сироти жили і набували фаху.
Розуміючи необхідність надання медичної допомоги потребуючим, мати Йосафата разом із кількома сестрами закінчує медичні курси, закуповує необхідну літературу з травництва, сама готує ліки. Сестри опікуються смертельно недужими, надаючи їм медичну допомогу, санітарний догляд і духовну розраду. Слава про благодійність матері Йосафати ширилася краєм. Ще за життя Блаженної Згромадження заснувало 40 осередків, де жили і працювали понад 400 послушниць. Згромадження сестер ширилося світом, сестри виїжджали разом із людьми до Канади, Бразилії і там засновували нові осередки, виконуючи свою місію.
Три тижні перед улюбленим святом Йосафати — Благовіщенням Марії — 1919-го монахиня передбачила свою смерть. Зараз відомі численні зцілення, які відбуваються за молитовною допомогою Блаженної, — дари материнства, зцілення від онкологічних хвороб тощо. У листопаді 1982 року земні останки сестри Йосафати були перенесені до невеликої каплиці в Генералаті сестер служебниць у Римі.
У Львівському органному залі за участі солістів, хору та камерного оркестру Заслуженої академічної капели «Трембіта» відбулася духовно-мистецька програма «Тобі, преподобна мати Йосафато», авторами якої виступили с. Емануїла Харитин, та о. Михайло Перун під дириґуванням Сергія Якобчука. Виступаючи з вітальним словом під час духовного концерту, владика Гліб Лончина зазначив: «Сьогодні не раз прозвучала думка, що Йосафата жила у дуже нелегкий час, але, незважаючи на це вона, будучи ще цілком молодою, їй було трохи за 20, посвятила своє життя Богові й прийняла пропозицію бути першою сестрою служебницею Згромадження. Йосафата не мала страху почати щось нове, що раніше ніхто не робив, довіряла Господові, і ця довіра до Бога витісняли всілякі страхи. Вона не боялася вчитися чогось нового і це давало дуже добрі плоди. Наші часи — не менш складні, але маємо йти за покликом Господа. Бо кожен із нас має якесь покликання від Бога. Іноді маємо страх, що не дамо собі ради. Подивімося на Йосафату, яка є прикладом довіри до Бога», — закликав єпископ Лончина.
На свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, в день смерті блаженної Йосафати, в Генеральному домі в Римі й у всіх спільнотах сестер служебниць по всьому світі молитовно розпочався Рік блаженної Йосафати. Центральні святкування 100-літнього ювілею переходу до вічності Блаженної Йосафати будуть відбуватися в Римі 5 вересня. Цього дня о 15.00 відбудеться Архієрейська Божественна Літургія, яку очолить Блаженнійший Святослав та єпископи Синоду УГКЦ.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply