Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Проща — дорога до Неба

Автор:

|

Серпень 30, 2018

|

Рубрика:

Проща — дорога до Неба

Уже більш, ніж чверть століття щороку наприкінці серпня зі Львова до Унева пролягає дорога для учасників пішої прощі до святого місця — Унівської святоуспенської лаври. Навіть у радянські часи, коли лавра була ліквідована владою, щороку знаходилися люди, котрі приходили сюди у день храмового празника — Успення Пресвятої Богородиці — на свідчення невмирущості традиції, живучості та нескореності Церкви.
Пам’ятною для багатьох стала перша піша проща зі Львова у серпні 1992 року, яку провадив о. Йосиф Мілян. Я тоді мала нагоду зустрічати прощу в Уневі. Вона налічувала десь до 200 людей. Люди прийшли втомлені дорогою, але щасливі та наче освітлені. А жителі Унева згадували, як відбувалися довоєнні прощі, на яких бував Митрополит Андрей Шептицький, розповідали, які то були урочистості й які з цього приводу організовували ярмарки. А ще вони щедро частували прочан і щиро запрошували на ночівлю до себе додому.
Згодом піша проща стала значно велелюднішою, останніми роками вона налічує приблизно 1,5 тис. учасників. Довга вервечка людей розтягається польовими дорогами. Для багатьох людей участь у ній стала потребою, якою не можна знехтувати.
Щороку проща має свою тему, над якою застановляються в дорозі паломники. Як розповів ієромонах Пантелеймон Гербери, відповідальний за організацію та проведення цьогорічної серпневої прощі до Унівської лаври, темою застанови буде «Життя згідно з Євангелієм можливе». А ще вона буде присвячена 120-річчю відновлення студійського чернецтва в Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ) і 100-літньому ювілею відновлення Студійського чернецтва в Уневі.
«Цей рік у нашій Церкві є роком Божого Слова. Тобто Церква пригадує, аби ми більше читали Святе Письмо, намагалися осягнути його та жити ним. Це не означає, що всі мають бути монахами, бо кожен має своє покликання, Бог для кожного призначає відповідну дорогу, але всі покликані жити згідно з Євангелієм. Саме в такому дусі провадитиметься ця проща. Щодня матимемо розважання над Божим Словом. Попередньо маємо до роздумів такі теми — правдивість людини, Євхаристія й особиста молитва. Водночас згадуватимемо про відновлення нашого Студійського монашества, яке є близьким, рідним для нашої Церкви, як церкви київського хрещення. Однак після унії воно трохи заникло, тривалий час в УГКЦ було лише василіанське монашество. А 120 років тому Митрополит Андрей відновив студитське монашество в Українській греко-католицькій церкві, а століття тому студити повернулися в унівську обитель», — розповів о. Пантелеймон.
Організатором прощі є Монастир Св. Обручника Йосифа УГКЦ. Проща розпочнеться о 07.00 літургією в храмі святого архистратига Михаїла у Львові, а приблизно о 09.30 вирушить в дорогу. Для прочан діятиме медичний супровід. Також буде транспорт для речей паломників.
Маршрут прощі проляже через Миклашів, Верхню Білку, Чорнушовичі, Вижняни, Куровичі, Підгайчики, Лагодів. За перший день прочани пройдуть 22 км, за другий — 27, а за третій — близько десятьох. У селах, де ночуватимуть прочани, буде легка вечеря та сніданок. Прибуде проща до Унева приблизно о 16.00 27 серпня. Щодня прочани матимуть вранці літургію, а також розважання на Святим Письмом. Звісно, буде нагода для сповіді та розмови зі священиком.
«Піша проща цікава тим, що пролягає переважно польовими дорогами, щоправда буде трохи і асфальту. Але це багато нових людей, різні історії, цікаві розмови. Проща — дуже давня традиція мандрувати до святого місця. У житті християнина найважливіше бути з Христом, прямувати до Царства Небесного, і проща нам добре це показує та вчить, як маємо це робити, чого прагнути, як ставитися до Бога і до ближнього. Проща — це мандрівка в святе місце, мандрівка до Неба», — наголошує о. Пантелеймон.

Ольга Хворостовська, «Львівська пошта»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply