Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Про незвичайну, але актуальну книгу Блаженнійшого Святослава

Автор:

|

Листопад 14, 2018

|

Рубрика:

Про незвичайну, але актуальну книгу Блаженнійшого Святослава

Дехто каже, що книга подібна до води, вона здатна пробивати тверду дорогу. Добру книгу також можна порівняти з добрим приятелем. Ось переді мною лежить книжка «Діялог лікує рани» Блаженнійшого Святослава, яка народилася 2018-го після його інтерв’ю Кшиштофу Томасику, яка спершу вийшла цього року польською мовою, й одразу ж Тарас Різун перетлумачив її українською.
Ця книга не руйнує, а виправляє всілякі спотворення, особливо в наш час, які виростають не на здоровому діалозі, а народжуються на примітивній демагогії, яка ятрить рани суспільства. Назва цього ґрунтовного інтерв’ю цілком відповідає змісту книги, потребі часу і лікування душ. Бо хворих усе більше і більше, а лікарів — усе менше і менше.
«Діялог лікує рани» — невеличка за обсягом: 175 сторінок. Але її зміст, влучні запитання та феноменальні відповіді дають цій книзі безцінну вартість. Коли замислитися над зростаючим упередженням, яке з кожним днем набуває в силі між польським та українським народами, то треба визнати, що ця праця з’явилася в дуже потрібний час.
Багато намножилося тих, хто глухі до кривд інших, а затьмарені імперіалістичними зазіханнями поривають всі добросусідські взаємини між нашими народами. Засліплені своїм націоналістичним егоїзмом зневажають живих і мертвих, руйнують могили і досягнення нашої співпраці в нашому нелегкому спільному минулому.
І саме ця книжка намагається відповісти всім тим, хто намагається в наш час створювати нові конфлікти на спотворених фактах і поширювати ненависть до живих і ненароджених.
Польський журналіст Кшиштоф Томасик і глава УГКЦ Святослав Шевчук будуть міст взаємного вибачення за минуле і спрямовують його на братання між нашими народами в майбутньому. До цієї здорової ідеї автори хочуть втягти широкий загал суспільства і, без сумніву, всі ми повинні їм у цьому допомогти.
Видання складається з 14-х розділів, вступне слово написав кардинал Станіслав Дзівіш — багатолітній особистий секретар Папи Івана Павла ІІ. Є у ньому актуальна стаття «Україна сьогодні». В ній польському читачеві розповідають про Україну й її історію, про яку той майже нічого не знає, або знає спотворену історію, де українські герої трактуються в ключі проімперського мислення.
«Діялог лікує рани» потребує вдумливого читача, котрий прагне збагнути сенс і мету книги. Чи вміє одна й інша сторони провадити неупереджений діалог, за допомогою якого можна б було лікувати упередження та рани? Чи одна й інша сторони доросли до об’єктивної розмови? Чи народи, які століттями не завжди за гуманними принципами жили пліч-о-пліч, здатні чути один одного? Чи політики обох суверенних держав допомагають засівати здорове зерно в наші взаємини?
Наші народи тісно між собою пов’язані не лише спільними кордонами, а й спільною історією. Наші взаємини впродовж багатьох століть були різними. Інколи між нашими народами бряжчала зброя, горіли села і лилася кров, руйнувалися святі храми. Болючі та незатерті до кінця кривди бранців і насильно депортованих із рідних земель породжують упередження. Тому настав час піднятися до вищого рівня і схаменутися, адже обидва народи мають усе для того, щоб нормалізувати взаємини між собою, чесно розвивати співпрацю в політичному, економічному, науковому, культурному та церковному житті.
Україна пройшла довгий шлях до створення своєї суверенної держави. Був час, коли Польща однією з перших привітала українців із проголошенням державності. Це була велика моральна підтримка і, здавалося, що все буде відбуватися у взаємній пошані, без втручань у внутрішні справи. На жаль, до влади в Польщі прийшли люди з протилежними поглядами, котрі свої амбіції стали реалізувати в іншій площині.
І тут ця книга стає на допомогу і запевняє, що лише розсудливий «Діялог лікує рани», що будь-які життєві починання ґрунтуються саме на діалозі. «Бог промовив до людини, а вона Йому відповіла. Коли людина діялогує, вона стає Людиною з великої букви», — так повчає Блаженнійший Святослав. Війна, крик і наруга, доводження своєї рації не є найкращим шляхом до примирення, скоріше він скеровує на конфронтацію і загострення. «Якщо українці не чують того, хто поруч, то годі й говорити, коли йдеться про инший народ. Діялог провадить нас до зовсім иншого способу життя. Він потрібен як інструмент лікування, терапія ран», — наголошує Святослав (Шевчук).
Ця книга не лише закликає до «діялогування», а й сама має таку форму. Читач час від часу натрапляє на думки, які висловлювали блаженної пам’яті кардинал Гузар та Іван Павло ІІ. Папа, коли прийшов до служіння, був переконаний, що успадкував дуже зранену й поділену Європу, що народи, які вийшли з Другої світової війни, палали взаємною ненавистю. Народи продовжують носити болючі рани. Чим маємо їх лікувати?
«Він мав діялог і лікував ним, був апостолом діялогу. Бо нема іншого способу, як вилікувати рани Европи. Можливо, ми маємо повернутися до тієї Европи, яка базувалася на філософських діялогах Платона», — заявляє Блаженнійший.
Історія польсько-українських взаємин пройшлася гіркими ранами серцями жителів Західної України. Але це не означає, що ми неустанно повинні провадити діалог на взаємних звинуваченнях. Глибинна метода, за словами, владики, полягає якраз у тому, що ти не обов’язково виграєш суперечку, але конструктивний діалог має завданням завершити війну і знищити аґресивні емоції. «Діялог лікує рани» категорично виступає проти закликів до насильства чи розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
Водночас, українське суспільство надзвичайно турбують контраверсійні зміни законодавства Польщі та маніпулятивна риторика декотрих польських політиків і урядовців. Частина українського суспільства емоційно реагує на націоналістичні марші в Польщі з відверто антиукраїнськими гаслами, атаки на українські релігійні процесії, руйнування українських могил та інші образи.
Ця книга вчить, як маємо розуміти один одного, навіть якщо ми у чомусь не згодні. Лише конструктивним християнським діалогом можна оздоровити повноцінне життя обох народів і прокладати мирний шлях у майбутні покоління.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply