Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Презентували ікону з фільму «Тіні забутих предків»

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Презентували ікону з фільму «Тіні забутих предків»
«Спас на престолі»

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї серед інших ікон презентували унікальний образ «Спас на престолі» з фільму «Тіні забутих предків». Його датують 1773 роком. До 1960-х рр. такий іконостас прикрашав старовинну церкву в Космачі. Тоді «Спас» разом із іншими іконами взяв режисер Сергій Параджанов для зйомок свого знаменитого фільму.
«Цей іконостас міг бути куплений за кошти Довбуша, є такі версії. Довбуш освячував зброю в космацькій церкві. Й її постійно хотіли спалити. 1984-го ця церква згоріла повністю. Тобто можемо говорити і про те, що Параджанов фактично врятував ці всі твори», — розповідає реставратор Валерій Твердохліб.
Після репресій радянської влади, які закінчилися ув’язненням Параджанова, образ на довгі роки опинився у фондосховищі Івано-Франківського краєзнавчого музею. Уже за новітніх часів «Спас на престолі» знайшли у занедбаному стані. За реставрацію взялися учасники проєкту «Врятуймо скарби разом!». Тепер відновлену ікону разом із іншими виставили на експозиції.
Богдан Мисюга, знавець із іконопису, приїхав на виставку зі Львова. «Навколо давніх сакральних творів вони практично роблять новий контекст. Направду ця експозиція виглядає так, як експозиція кращих музеїв світу. Вони творять дискурс. Це те, що хотів робити Параджанов. Тепер у Станіславові мають свій маленький Лувр», — запевняє він.
Проєкт зі збереження реліквій «Врятуймо скарби разом!» діє вже десять років. Він об’єднав реставраторів і меценатів. Фахівці розповідають, що завдяки такому тандему вдалося відновити сотні унікальних святинь.
«Таємна вечеря» була у фондах краєзнавчого музею, а саме обрамлення — у нашому. Тепер воно гарно дивиться, і мені приємно, що люди зможуть насолоджуватися результатами праці реставраторів і музейчиків», — зазначає Віктор Доскалюк, головний хранитель фондів Музею мистецтв Прикарпаття.
«Дуже захоплююся людьми, які зараз пробують відновити нашу культуру і зберегти ці всі цінності, які в музеї там десь у запасниках стоять і буквально нищаться», — наголошує Віктор Чернов, відвідувач виставки.
Нова експозиція працюватиме впродовж року. За цей час реставратори у межах цього мистецького проекту відновлять й інші ікони.

Ольга Рега, «5 канал»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply