Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Православна церква України відзначила першу річницю

Автор:

|

Грудень 18, 2019

|

Рубрика:

Православна церква України відзначила першу річницю
Всенічне чування в Свято-Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі на чолі з митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм. Київ, 14 грудня ц. р.

15 грудня 2018 року в Софійському соборі Києва відбулася доленосна подія. Представники всіх існуючих в Україні православних юрисдикцій — Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), а також Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) — провели об’єднавчий собор, на якому було прийняте рішення про створення єдиної помісної Православної церкви України (ПЦУ). 5 січня ц. р. Вселенський патріарх Варфоломій підписав, а 6 січня вручив митрополиту Київському і всієї України Епіфанію, главі ПЦУ, сувій томосу про автокефалію.
15 грудня ц. р. в київському Свято-Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі з нагоди першої річниці ПЦУ відбулася Божественна літургія. Митрополиту Епіфанію співслужили архієреї та духовенство з усієї України, а також представники Вселенської патріархії та монастирів Афону. До духовенства та вірян ПЦУ з привітальним словом звернувся п’ятий Президент України Петро Порошенко. Його наступника Володимира Зеленського в Свято-Михайлівському соборі не було. Натомість днем раніше, 14 грудня, теперішній глава держави, голова Верховної Ради України (ВРУ) Дмитро Разумков і прем’єрміністр Олексій Гончарук вшанували ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції у храмовому комплексі на честь Архангела Михаїла УПЦ МП, про що повідомив телеканал «Прямий».

Рік після об’єднавчого собору: здобутки…
ПЦУ стала 15-ю церквою в диптиху помісних православних Церков світу. Поки що її визнали три помісні Церкви — Константинопольська, Елладська й Олександрійська. «Зараз ми маємо чіткі та добрі сигнали від кількох помісних православних Церков. Наступного року, гадаю, щонайменше ще три-чотири Церкви визнають нашу автокефалію. Поступово. Але це дуже швидко, всі засвідчують, що автокефалію жодної Церкви не визнавали настільки швидко. Минув усього-на-всього один рік», — зазначив у інтерв’ю «Український правді» митрополит Епіфаній. Також, за його словами, найближчим часом до України приїде Вселенський патріарх Варфоломій.
Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, до парафіян ПЦУ відносить себе п’ята частина православних в Україні. За результатами дослідження, проведеного в жовтні ц. р. Центром Разумкова, 20,3 % опитаних вважають себе прихожанами новоствореної Церкви, 16,3 % — УПЦ МП, що вдвічі менше, ніж 2010-го (34,5 %). Загалом ПЦУ налічує зараз близько 7 тис. парафій. Від УПЦ МП до новоствореної Церкви за останній рік перейшли понад 600 православних громад.
Людмила Филипович, завідувачка відділом історії релігії та практичного релігієзнавства Інституту філософії Національної академії наук України зазначає, що для молодої Церкви це хороші показники. «Суспільство позитивно сприйняло появу об’єднаної Церкви. Приблизно рівна кількість людей заявляють себе як послідовники ПЦУ і УПЦ МП», — заявила вона «Німецькій хвилі».

…і загрози
При цьому розбудова нової української Церкви відбувається у вкрай несприятливих умовах, коли доводиться стикатися і зі зовнішніми викликами у вигляді шаленого опору з боку Російської православної церкви (РПЦ), і внутрішніми — суперечки з почесним патріархом Філаретом, котрий хоче відновити УПЦ КП.
Згідно з прийнятим ВРУ минулого скликання законом, до 26 жовтня ц. р. всі громади УПЦ МП мали внести у свої статути зміни, вказавши в назві свою належність до РПЦ, але цього ніхто не зробив. А в Конституційному суді лежить поданням 49 проросійських депутатів ВРУ, котрі вимагають визнати цей закон таким, що не відповідає Конституції України.
Ніяк не вгамується і 90-річний Філарет, котрий у червні скликав власний «помісний собор», на який із усього єпископату прибули лише два єпископи з Російської Федерації (УПЦ КП раніше мало там свої парафії, які не перейшли до ПЦУ). З їхньою допомогою Філарет висвятив двох нових єпископів — харківського і київського. Харківський має одну громаду, київський — жодної.
Потім було скандальне інтерв’ю пропагандистському телеканалу «Росія 24», в якому Філарет розкритикував томос і загалом діяльність ПЦУ. «Цей томос ми не приймаємо, тому що ми не знали його змісту. Якби ми знали зміст, то 15 грудня не голосували б за автокефалію. Бо нам не потрібно переходити з однієї залежності під іншу. Московський патріархат служить інтересам Москви, ПЦУ служить грекам. А хто служитиме Україні?», — заявив владика.
Потім — подання судового позову до Міністерства культури через зняття з реєстрації релігійної організації «Київська патріархія УПЦ КП» (хоча на об’єднавчому соборі 15 грудня минулого року Філарет власноруч підписав документи про розпуск УПЦ КП).
«Філарету не хочеться віддавати керівництво, він багато років був при владі… Логіка Філарета проста: якщо в мене є посвідчення водія — дайте мені машину, я буду на ній їздити. Якщо я патріарх — то в мене має бути патріархат», — зазначав у коментарі виданню «Гордон» Олександр (Драбинко), митрополит ПЦУ.
5 грудня синод ПЦУ надав почесному патріарху Філарету пожиттєве право на проживання у будівлі церкви та здійснення богослужінь у Володимирському соборі й закликав його «до примирення та припинення самоізоляції». Остання новина від невгамовного Філарета — він заявив, що у Києві 20 грудня відбудеться якийсь «форум» на захист УПЦ КП.
«У Філарета був (та й залишається!) шанс ввійти в українську історію в іпостасі видатного церковного діяча поряд із Петром Могилою, Андреєм Шептицьким, Василем Липківським, Іваном Огієнком. Адже свого часу він чимало зробив для становлення незалежної Православної церкви в Україні. Однак ці заслуги він може перекреслити, пішовши на розкол у середовищі українського православ’я. Ще є час зупинитися. Залишається лише сподіватися, що в почесного патріарха ПЦУ вистачить мудрості це зробити», — писав свого часу в блозі на сайті «Радіо Свобода» Петро Кралюк, проректор Національного університету «Острозька академія».

Плани на майбутнє
Тим не менш прогнози експертів — оптимістичні. «Під час президентських, парламентських виборів поширилася думка, що прийде нова влада, і світ перевернеться. Але всі побачили, що те, що відбувалося з ПЦУ, базується на реальному ґрунті. На ґрунті об’єктивних закономірностей. Якби об’єднання Церков було штучним, насильницьким, за втручання держави, воно б вже розпалося. Президент Зеленський, котрий також потребує збереження національної єдності, відсутності конфліктів, так само приречений зробити так, щоб ПЦУ постійно поступово розвивалася. ПЦУ зараз є одним із найяскравіших свідчень нашої державної незалежності в глобальному масштабі», — заявив в інтерв’ю «Лівому берегу» відомий релігієзнавець Андрій Юраш, котрий упродовж останніх п’яти років очолював Департамент у справах релігій і національностей Міністерства культури України.
А в ПЦУ тим часом обговорюють нові реформи, як-от перехід із юліанського на григоріанський календар. Зокрема, йдеться про перенесення святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня. «Ми як Церква будемо готові до переходу в той час, коли зрозуміємо, що всі вірні є одностайними і ми гуртом перейдемо до святкування за новим стилем. Необхідно пояснювати людям, що ми відзначаємо не дату, а подію — Різдво Господа нашого Ісуса Христа», — запевнив у своєму зверненні до вірян митрополит Епіфаній.

Ігор Берчак

До теми
Члени Гельсінської комісії США, конґресмени Джо Вілсон та Еммануель Клівер внесли до Конґресу законопроєкт з підтримки свободи віросповідання на території України. Сенатор Роджер Вікер, голова Гельсінської комісії, планує внести його до Сенату наступного тижня, повідомляє «Голос Америки».
«Кремль переслідує мирні релігійні громади в окупованій Автономній Республіці Крим (АРК) і контрольованому його представниками Донбасі навіть більш жорстко та широко, ніж на території РФ, — каже конґресмен Клівер. — Уряд РФ порушує міжнародне гуманітарне право та міжнародні зобов’язання з поваги та захисту релігійних свобод. Беззаконня Кремля має тягнути за собою наслідки, що означатиме правосуддя для народу України».
«Більше ніж п’ять років РФ незаконно окуповує АРК та контролює частину Донбасу збройними формуваннями, якими вона командує. Службовці та найманці Кремля викрадають, ув’язнюють і катують людей у цих реґіонах за їхню віру, — зазначив конґресмен Вілсон. — Російські посадовці несуть провину і цей законопроєкт допоможе притягнути їх до відповідальності».
Порушення, відзначається в законопроєкті, які РФ здійснює на окупованій та контрольованій території, в основному, спрямовані проти ПЦУ, Української греко-католицької церкви, протестантів і Свідків Єгови.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply