Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Помер глава УАПЦ

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

Помер глава УАПЦ

Блаженніший Мефодій

24 лютого ц. р. зупинилося серце Блаженнішого Мефодія (Кудрякова), предстоятеля Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Митрополит помер на 65-му році життя після тривалої хвороби. Поховали владику в Тернополі, як він заповідав.

У зв’язку із цим патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, глава Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), закликав єпископат УАПЦ відновити діалог про церковну єдність. «Хочу звернутися до архієреїв УАПЦ, котрі, згідно із церковним статутом, зберуться для обговорення подальшого життя очолюваної ними Церкви. В умовах зовнішньої російської аґресії надзвичайно важливою є внутрішня єдність українського народу. Плідний діалог про досягнення єдності між нашими Церквами, про подолання існуючих розбіжностей та об’єднання всіх прихильників автокефалії Православної церкви в Україні може стати нашим спільним вагомим внеском у боротьбу українського народу за краще майбутнє», — наголосив він.
Більшість релігійних діячів та експертів погоджується на думці, що об’єднання, про яке говорять вже тривалий час, нарешті має відбутися. Однак існують й аргументи проти. Так, за словами архієпископа Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ Ігоря (Ісіченко), заява Філарета — це декларація про об’єднання, яка, по суті, має на меті приєднання до сильнішого партнера.
«Гадаю, що це — стиль спілкування, який не має перспективи. Перед УАПЦ виникає непогана перспектива подолати кризу, яка переслідувала Церкву протягом 15 останніх років від часу упокоєння патріарха Димитрія, — відновити єдність із материковою частиною УАПЦ в діаспорі. І було би нерозумним не використати цього шансу. Отже, сподіваюся, що мудра передбачуваність візьме гору над особистими міркуваннями єпископів, які у ці дні проводжають особу, котра була їхнім предстоятелем протягом 15 років», — заявив владика Ігор. При цьому він більше сподівається на зміцнення зв’язків у самій Автокефальній церкві, аніж на співпрацю з УПЦ КП. Архієпископ УАПЦ також закликає до «діалогу рівних», де не було би диктату сильніших і впливовіших, очевидно, маючи на увазі патріарха Філарета.
При цьому деякі віряни УАПЦ вважають, що об’єднання є особливо актуальне зараз, коли держава зайнята проблемами національної безпеки та порятунком економіки й ніхто з політиків не втручається у ці процеси. Вони стверджують, що їхня Церква втратила свій вплив на процеси в Україні, а до думки церковників рідко дослухаються через негатив, який залишив по собі саме покійний Мефодій.
«Перший досить відомий момент був узимку 2005 року, коли Мефодій захоплював у Києві приміщення патріархії, яке належало якраз владиці Ігорю. Ця група людей тоді хоч і не била, але дуже жорстко штовхала. І теж було насильство щодо дисидента Євгена Сверстюка. Його силоміць випхали, в спину виштовхали з приміщення», — повідомили віряни. Пригадали покійному митрополиту УАПЦ і відсутність чіткої позиції щодо подій в Україні. Зокрема, він жодного разу не прийшов на Євромайдан і не висловив своєї думки стосовно подій у державі.
Про історичний шанс об’єднання українського православ’я говорять і в експертному середовищі. На думку Анатолія Бабинського, експерта Релігійно-інформаційної служби України, атмосфера, яка сприяла би цьому, вже утворилася в середовищі обох Церков, із огляду на відсутність значних розбіжностей у більшості пунктів. «Обидві Церкви обстоюють певну києвоцентричність, з одного боку, а з іншого — прагнуть бути незалежними від Москви. Багато кому довго не було зрозуміло, чому ці Церкви не є разом. Але, безперечно, там йшлося більше про міжособистісні конфлікти. Звісно, що одним із тих людей, хто конфліктував із патріархом Філаретом, був митрополит Мефодій. Тепер Філарет просить вірян і священиків про об’єднання. І справді є шанс, що чимала частина Церкви прагне об’єднання і готова до нього», — переконує п. Бабинський і додає, що зараз об’єднання з УПЦ КП, яка є значно більша за УАПЦ, дає більше можливостей отримати реальний вплив на суспільство. «Така маленька структура, як УАПЦ, останніми роками стала абсолютно непомітною в Україні», — зауважив експерт.
Проте на часі — питання не тільки об’єднання Церков, але й майбутнього самої УАПЦ, розвиток якої здебільшого залежить від позиції Галичини. Саме представники Львівської та Івано-Франківської парафій можуть очолити УАПЦ і визначити подальші дії Церкви. На думку Анатолія Бабинського, реальними претендентами на роль нового лідера Церкви є вже згаданий вище владика Ігор, а також митрополит Львівський Макарій і митрополит Галицький Андрій.
«Ймовірно, якщо будуть вибори, то хтось із них трьох очолить Церкву. Навряд чи це буде хтось із молодих архієреїв. Вони не мають впливу на цілу Церкву, бо більшість парафій цієї Церкви зосереджена саме у Львівській та Івано-Франківській областях», — зазначає Анатолій Бабинський. Однак прогнозувати те, як підуть процеси у майбутньому, не береться ніхто. Втім, уже протягом тривалого часу в Україні спостерігається рух, наслідком якого є перехід окремих парафій до УПЦ КП.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply