Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Перемогою України стане справедливий мир

Автор:

|

Жовтень 15, 2015

|

Рубрика:

Перемогою України стане справедливий мир

Блаженнійший Святослав

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) послідовно викриває аґресію Росії проти України та вважає неприпустимим формування образу українця як ворога російського народу. Про це сказав Святослав (Шевчук), глава Церкви, коментуючи закиди на адресу УГКЦ, які озвучив митрополит Бориспільський і Броварський, керуючий справами Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) Антоній під час зустрічі з групою австрійських журналістів.
Владика пояснив виданню Kathpress, що очолювана ним Церква ніколи не закликала до насилля та війни, як у цьому її звинувачують опоненти. «Ми послідовно засуджували аґресорів і тих, хто підтримує незаконні збройні формування та закликали їх скласти зброю. Ми стверджуємо право й обов’язок українців боронити свою землю від іноземних загарбників, відповідно до соціальної доктрини Католицької церкви, надаємо капеланську опіку українським воїнам як оборонцям справедливого миру, виховуємо українське суспільство на засадах християнського патріотизму, не з ненавистю до чужинців, а з християнською любов’ю до свого народу, своєї землі та власної держави», — пояснив він.
«Перемогою України ми вважаємо справедливий мир, якого аж ніяк не можна досягти на умовах аґресора. Ми послідовно закликаємо до примирення, але не можемо допустити до примирення з війною, насильством, неправдою та запереченням права на існування народу України та його держави», — наголосив глава УГКЦ.
Митрополит Антоній також розповідав, що УПЦ МП не висловлює жодної позиції щодо війни на Сході, подібно як Папа Франциск і Ватикан, а це — для того, щоб «залишити шлях до діалогу».
Коментуючи ці слова, Блаженнійший Святослав зазначив, що Папа Римський як наступник апостола Петра та Вселенський Архиєрей стародавньому християнстві, зокрема І тис., вважався найвищим арбітром Христової Церкви, до котрого зверталися у разі догматичних та адміністративних суперечок поодинокі помісні Церкви, відповідно до старого правила nemo iudex in causa sua. Це служіння він здійснював і здійснює зараз не як представник Римського патріархату, а як Вселенський Архиєрей.
«Помісна Церква є і повинна бути зі своїм народом, вона має бути його голосом, матір’ю й учителькою. Ось чому, стисло кажучи, «справа народу» є «справою його Церкви», є її causa sua. УГКЦ є зі своїм народом, захищає його права та інтереси, є його голосом перед Вселенським Архиєреєм і, зокрема, у справі війни проти свого народу апелює до Святійшого Отця, а через нього до всього світового співтовариства», — сказав глава УГКЦ.
«Зіставлення ролі УПЦ у питанні війни на Сході України з посередницькою місією та служінням Вселенського Архиєрея в Христовій Церкві є абсурдним і небезпечним. Як може Церква, що претендує бути єдиною помісною Православною церквою цього народу, відсторонюватися від справи його життя чи смерті? Хочу вірити, що це — просто невдале порівняння, а не відмова УПЦ бути національною Церквою для українців», — зазначив владика.
Ще одним аспектом розмови під час зустрічі Митрополита Антонія з журналістами було прирівнювання підпорядкування УПЦ МП Патріарху Кирилу з підпорядкуванням УГКЦ Папі Франциску. Святослав зазначив, що не хотів би коментувати еклезіальні особливості канонічної єдності УПЦ МП із Московським патріархатом, але, оскільки було зроблено порівняння з єдністю між УГКЦ і Папою Франциском, то він вказав на докорінні відмінності цих «єдностей».
Глава УГКЦ зазначив, що таке порівняння є цілковито неправомірним. Навіть у православному світі Московський патріарх ніколи не вважався вселенським і таким, що має якесь служіння чи юрисдикцію поза межами власного патріархату. «УГКЦ як помісна Церква свого права є в сопричасті зі Святійшим Отцем як із Вселенським. Ми не входимо до «латинського патріархату», маємо, відповідно до Кодексу канонів східних Церков, всі права патріаршої гідності, крім самого титулу «патріарх» для глави Церкви та неухильно будуємо власний патріархат», — пояснив предстоятель Церкви.
«Коли мова йде про УПЦ, — пояснив глава УГКЦ, — то вона все ж таки попри всі права так званої автономії, входить до Московського патріархату та не ставить собі за мету досягнути власного». Він пояснив, що приналежність до Московського патріархату для УПЦ становить невід’ємну частину її еклезіологічної тотожності. Саме через єдність із Москвою УПЦ перебуває в євхаристійному спілкуванні з рештою світового православ’я. «Слід зауважити небезпеку такого порівняння: це може бути підсвідоме бачення Москви як Третього Риму, оскільки Московського патріарха прирівнюють до Вселенського Архиєрея. Отже, аналогія між єдністю УГКЦ із Вселенським Архиєреєм та єдність УПЦ із патріархом Московським є, м’яко кажучи, невдалою», — сказав Блаженнійший.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply