Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Перебування митрополита Епіфанія у США

Автор:

|

Жовтень 30, 2019

|

Рубрика:

Перебування митрополита Епіфанія у США
Архієпископ Грецької церкви Америки Елпідофор і митрополит Епіфаній

Зустрічі Блаженнійшого митрополита Епіфанія, глави Православної церкви України (ПЦУ) на Капітолійських пагорбах у Вашинґтоні, у релігійних і громадських структурах у Нью-Йорку під час його кількаденного візиту до США ще раз засвідчили, що помісна ПЦУ має у його особі високо інтелектуального духовного та політичного лідера-патріота своєї землі.
Митрополит Епіфаній у статусі глави ПЦУ прибув до Америки вперше. Візит відбувся на запрошення Грецької православної церкви Америки для вручення йому нагороди Афінагора з прав людини. Цією високою нагородою владику удостоїли як особу, котра своїми послідовними діями відстоює права людини та релігійну свободу на національному і міжнародному рівнях.
«Церемонія вручення, яка відбулася 19 жовтня в престижному готелі «Гілтон», була особливо імпозантною, — розповіла Ірена Голіяд, віце-президент Українського інституту Америки (УІА), котра репрезентувала нашу громаду на цій святковій імпрезі у почесній президії. — З великими почестями приймали митрополита Епіфанія господарі церемонії, ієрархи Православної грецької Церкви Америки та сотні присутніх на цьому поважному величавому дійстві».
Архієпископ Елпідофор, вручаючи митрополиту Епіфанію в дарунок посох, промовив глибоко символічні слова: «Пастирський посох нагадує, що пастух не лише пасе овець, але й оберігає отару від вовків». Блаженіший, своєю чергою, подякував за високу нагороду та за перший і дуже важливий для нашої Церкви крок у процесі її утвердження, який зробила саме Грецька православна Церква, оголосивши про визнання ПЦУ як незалежної автокефальної Церкви після надання їй томосу Вселенським константинопольським архієреєм.
Варто зазначити, що з часу заснування Athenagoras Human Rіghts Award 1986 року нею нагороджували президентів США Джиммі Картера та Джорджа Буша; першу леді Барбару Буш; віце-президента Джозефа Байдена; губернатора штату Нью-Йорк Ендрю Куомо; колишнього радянського лідера Михайла Горбачова; Нобелівського лавреата Елі Вісел та Матір Терезу з Калькутти.
Напередодні вручення почесної нагороди митрополит Епіфаній зустрівся з представниками громадських і релігійних організацій діаспори. З перших хвилин перебування на малій «території України» в центральній частині Нью-Йорку, якою символічно можна назвати УІА, де відбувалася зустріч, діаспоряни засвідчили свою пошану до почесного гостя як духовного провідника нації. При вході у будинок, митрополита вітали діти з квітами, а на другому поверсі, перед входом до зали, хор «Думка» під керівництвом Василя Гречинського заспівав величальну на його честь.
Зустріч розпочалася виконанням гімну України, який у цьому багатоголоссі представників різних церков і громади, звучав особливо потужно. З вітальним словом звернулася Катерина Наливайко, президент УІА. Вона коротко розповіла про діяльність інституту та запросила до слова архієпископа Елпідофора. Вітаючи очільника ПЦУ, він наголосив, що саме Грецька церква першою подала руку братньої любові новопроголошеній автокефальній церкві України і приймає її як рівноправну сестру в колі 15 помісних Церков під верховенством Константинопольської Матері-Церкви. «Бо тільки разом ми сильні», — зазначив владика. На завершення він запросив усіх на спільну недільну літургію. (На цій літургії, відслуженій наступного дня в катедральному соборі Грецької церкви, вперше відбулося спільне Євхаристійне сопричастя з поминанням імені митрополита Епіфанія).
Андрій Добрянський, котрий вів програму зустрічі, зачитав привітання від Андрія Футея, президента Українського конґресового комітету Америки, в якому наголошувалась роль діаспори та спільна праця задля процвітання та розбудови наших українських Церков, що творять духовний і культурний фундамент міцної незалежної української держави. Наголошуючи на важливому значенні томосу у зміцненні України меценат Юрій Чопівський наголосив, що наскільки Україна стає сильнішою, а Москва слабшає, настільки світ стає безпечнішим.
Блаженійший у своїй промові подякував представникам діаспори за те, що стежать за розвитком і всіма процесами в Україні та наголосив, що наближається перша річниця з дня надання Україні статусу незалежної автокефальної Церкви. Згадуючи про ту історичну несправедливість, коли 1686 року Москва анексувала нашу Церкву, щоб через це підпорядкування мати не лише духовне, а й суспільне панування над нашим народом, владика підкреслив, що московські політики мріють про відновлення імперії, а без України воно не можливе. «Не визнаючи нас окремим народом, а лише частиною великоруського народу, Москва вважає, що не може бути незалежної Церкви та держави. Саме тому й веде аґресивну політику проти України. Спершу приховано, а тепер війною — захопивши Крим і частину Донбасу», — зазначив він.
«Для багатьох не зрозумілі наміри Москви у цій війні, — продовжував Блаженійший. — Та ми знаємо її наміри: відновити імперію, зробити Росію глобальним центром впливу, щоб не лише Україна, а й інші країни, були й надалі залежні від кремлівської волі, як це було, щонайменше, у другій половині ХХ ст.». «Наша здатність зберегти свободу і творити демократичний устрій держави — не лише наше питання, а й європейське, — наголосив глава ПЦУ. — Це ключ до глобальної безпеки. Якщо аґресора не зупинити він піде далі і перспектива третьої світової війни може стати реальністю. Відтак справа відродження нашої автокефальної Помісної Церкви — це питання глобального значення. Томос утвердив суб’єктність українського православ’я і закріпив нашу незалежність від Москви».
Серед запитань, які присутні задавали українському духовному провідникові, були найперше про те, чому не патріархат, а тільки митрополію надали томосом багатомільйонному українському народові. На це митрополит пригадав присутнім посеред якої боротьби і спротиву, зокрема, з боку Російської православної церкви отримали томос про автокефалію. І що саме цей томос робить нашу Церкву тепер рівною серед рівних канонічних православних Церков. Зараз дуже важливо продовжувати об’єднавчий процес усіх православних в країні. Цей процес триває, він незворотній і сприяє консолідації всього суспільства, — наголосив владика. — Й як тільки ми досягнемо цієї єдности, наступним кроком буде звернення до Вселенського патріарха про надання нашій Церкві іншого статусу».
На запитання щодо наших святинь митрополит сказав, що Печерська лавра і деякі інші святині перебувають в духовній окупації чужої Церкви, і робиться все, щоб мирним шляхом повернути їх українському народові. «У нас добрі, дружні та мирні стосунки з Українською греко-католицькою церквою (УГКЦ), — сказав митрополит у відповіді на запитання про сопричастя цих Церков. — Ми єдині у прагненні мати свою сильну незалежну державу. Прагнемо до співпраці. Не раз зустрічалися з Блаженнійшим Святославом, Главою УГКЦ. Про діалог ще рано говорити, але ми до нього йдемо».
Цікавою була відповідь і на запитання про освіту як одне з важливих завдань Церкви. Високий гість заявив, що з цією метою створили Митрополичий фонд. ПЦУ має зараз потужну Київську православну богословську академію. «У своїх прагненнях готувати фахівців і як соціальних працівників, і з питань комунікації й інших професій, залучаючи для цього Митрополичий фонд, хочемо відкрити Українську православну академію», — зазначив він. Щодо запровадження вивчення православ’я у загальноосвітніх школах, Блаженійший сказав, що вже проголосували законопроєкт, який надає Церкві право на відкриття таких спеціалізованих шкіл. Наголошуючи на необхідності ресурсів, задля втілення важливих ініціатив і задумів, митрополит Епіфаній запросив діаспору до співпраці у створенні неприбуткових підрозділів Митрополичого фонду в Америці.
Наприкінці зустрічі глава ПЦУ нагородив п. Чопівського орденом «За заслуги перед Православною церквою України». Також відбувся обмін грамотами про співпрацю з УІА. Від Ради директорів інституту Андрій Базилевський вручив митрополитові Епіфанію посвідчення Почесного члена УІА. Після закінчення урочистостей присутні ще довго спілкувалися з гостем у приватних розмовах.

Мирослава Роздольська

Програма перебування митрополита Київського й усієї України Епіфанія в США
17 жовтня
— відвідини в Нью-Йорку храму на честь святого Миколая Американської архієпископії Вселенського патріархату, який розташований на території Всесвітнього торгового центру на місці зруйнованого 11 вересня 2010 року.
18 жовтня — зустріч із представниками української громади в УІА.
19 жовтня — урочисте зібрання Ордену святого апостола Андрія, під час якого главу ПЦУ відзначили Нагородою Афінагора з прав людини.
20 жовтня митрополит Епіфаній очолив Божественну літургію у кафедральному храмі Грецької православної архієпископії Америки.
21 жовтня Блаженнійший зустрівся з українською діаспорою у Саут-Бавнд-Бруку.
22 жовтня делегація ПЦУ на чолі з митрополитом Епіфанієм у Вашинґтоні зустрілася з представниками «Атлантичної ради» і Гасом Біліракісом, членом Палати представників США від 12-го виборчого округу штату Флорида.
23 жовтня — зустрічі митрополита Епіфанія з державним секретарем США Майклом Помпео, заступником помічника державного секретаря Джорджем Кентом, послом із особливих доручень із питань релігійної свободи в Державному департаменті Семюелом Браунбеком, членом Палати представників від штату Меріленд Енді Гаррісом і конґресвумен Марсі Каптур. Ввечері відслужив панахиду біля Меморіалу жертвам українського Голодомору-Геноциду 1932-1933 рр.
24 жовтня митрополит Епіфаній зустрівся з науковцями та фахівцями з питань релігії в Джорджтавнському університеті у Вашингтоні. Після цього вшанував пам’ять Великого Кобзаря і поклав квіти до його Меморіалу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply