Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Патріарх Варфоломій — про Філарета та визнання ПЦУ

Автор:

|

Липень 31, 2019

|

Рубрика:

Патріарх Варфоломій — про Філарета та визнання ПЦУ
Патріарх Варфоломій

Очолюючи Вселенський престол 27 років патріарх Варфоломій лічені рази давав інтерв’ю західній пресі. І ніколи — українським медіа. Про багато речей публічно він розказав уперше кореспондентові ТСН. «В останні кілька місяців ми спостерігаємо за ситуацією, яка відбувається в Україні. І, можливо, рішення про визнання Православної церкви України (ПЦУ) було б фактом, якщо б не було політичного тиску з різних країн на наших сестер — помісних православних церков. Ми сподіваємося, що найближчим часом це буде вже позаду. Ми молимось і сподіваємося, що всі помісні православні церкви рано чи пізно визнають незалежність ПЦУ, але першою такою Церквою стане Елладська православна церква», — заявив Константинопольський патріарх.
«Багато українці давно зверталися до нас із проханням про незалежність від московської церковної адміністрації. Це прохання — питання не останніх років, воно існувало століттями. Наш попередник Діонісій IV надав московському патріарху лише право призначати митрополита Київського, обраного радою духівництва та мирян. Однак за Вселенським патріархом залишався привілей згадуватися першим на Святій літургії як його духовний голова. Проте про цю умову швидко забули», — розповів владика.
За його словами, поблажливість від Діонісія з 1686 року призначати свого митрополита Київського Москва згодом використала сповна, повністю перепідпорядкувавши в своє управління українську Церкву, на що не мала права. Уже в незалежній Україні Російська православна церква (РПЦ) через свій екзархат Українську православну церкву (УПЦ) Московського патріархату (МП) постійно нав’язувала і нав’язує проросійську політику Кремля.
«Справа дійшла до того, що наші брати в Україні постійно скаржилися на те, що ними керує Церква, яка хоче нав’язати й інші речі та позацерковні чинники. Із тим же проханням неодноразово зверталося також державне й політичне керівництво нації. І тому після багатьох років міркувань, молитов, зусиль, діалогу, наполегливості та терпіння, ми визнали цей народ гідним надання їм статусу автокефалії. І це сталося не тому, що Україна є незалежною державою, а тому, що велика частина народу зазнавала зовнішнього тиску», — наголосив Варфоломій.
За його словами, українська автокефалія нічим не відрізняється від автокефалій інших помісних Церков. «Наш патріархат є істинною материнською Церквою, і за прикладом премудрого Соломона з відновлення тих, хто був у розколі, впродовж трьох місяців провів там Об’єднавчий собор. Він почув і прийняв офіційне прохання всього Собору про автокефалію і надав їм цей статус. Гадаєте, що для патріархату було легко впродовж усіх цих років переживати відлучення своїх дітей від обійм і підтримки матері? У жодному разі! Навпаки! Материнська Церква, що з такими зусиллями катехізувала, хрестила, очистила й навчила своїх дітей, створила для них абетку, в силу зовнішніх обставин була вимушена сказати їм: «Діти, тепер маєте самі давати собі раду й жити самоврядуванням. Але коли вам буде тяжко, ваша Мати завжди поруч із вами й готова допомогти всіма своїми духовними ресурсами, особливо своїм досвідом», — зазначив Вселенський патріарх.
Таким чином він особисто підтвердив, що українська Церква, як і інші помісні церкви, — самостійна. Це твердження з його вуст розбиває пропаґанду Москви про залежність української Церкви від Константинополя. Їх, на жаль, зараз транслює і владика Філарет. Варфоломій висловив жаль щодо дій Філарета, сказавши, що той мав би стати наставником для свого духовного сина Епіфанія, проте обрав інший, хибний шлях.

Сергій Гальченко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply